gravide la locul de munca-dificultati

gravide la locul de munca-dificultati | Autor: ingeras70

Link direct la acest mesaj

Buna.Vreau sa va propun un subiect nou.O gravida la locul de munca.Saptamina trecuta i-am spus sefei ca in primul trimestru de sarcina ar fi bine sa nu car greutati,ca sa nu se desprinda sarcina(am mai pierdut o sarcina in I trimestru.)Doamna,medic pediatru de altfel,a strigat ca nu se poate asa ceva, cine sa care ca pe ea o dor rinichii.Ma gindesc ca noi,gravidele ar trebui sa ne protejam la locul de munca.Dar cum sa te protejezi cind este atita stress?Si colegii sunt cum sint??Voi ce parere aveti?La voi cum e?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deanny spune:

Buna ingerash!
Eu pot spune ca sunt norocoasa, colegii mei ma protejeaza, au grija sa nu ma agit, sa nu car ceva...cred ca depinde de bunul simt asta...
Iti doresc succes


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

ingeras iti pot spune ca trebuie sa iti anunti angajatorii in scris depre faptul ca esti gravida ca daca nu pot face ce vror ei cu tine si in caz de ceva ei se spala pe mana domle nu ne-a anuntat...deci adev de la medic de fam si ginec....cu recomnadarea reducerii programului de lucrui de la 8 la 6 ore si evident, daca madicul ginec iti da hartie la mana cum ca sarcina este cu risc atunci sunt obligati sa nu te supuna la munci de acest gen...se face o expertiza la locul de munca si se decide protejarea gravidei conform legii sau schimbarea la un alt tip de munca
uite legea cu protectia maternitatii la locul de munca sper sa iti fie de folos
http://www.romleas.ro/legi/OU96/OU96.html
de asemenea intra la pagina legislativa si intreaba mai multe despre acest aspect avem si noi niste drepturi...si acestea trebuie respectate daca sti legea si le servesti exact asa cum trebuie
sanatate si numai bine ma interesez si daca aflu mai multe te anunt
33+Dimitrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

iubita alte informatii pe care le-am luat exclusiv de pe site-ul dc de la pag legislativa sper sa iti fie de folos cu ceva
1. Concediul de maternitate:

a. Ca salariata ce am cotizat la asigurarile de sanatate, am avut dreptul conform OU 158/.2005, ca dupa luna a 6-a de sarcina sa intru in concediu de maternitate. Acesta este de 126 de zile calendaristice si se imparte in concediu de sarcina (inainte de nastere) si de lauzie (dupa nastere). Cele 126 de zile si le distribuie fiecare femeie dupa cum ii convine, singura restrictie fiind ca minim 42 de zile din cele 126 sa fie dupa nastere.

b. Numai cele 42 de zile de dupa nastere din acest concediu sunt obligatorii. Pe restul poti sa nu le iei, daca acest lucru te avantajeaza mai mult.

c. Calculul indemnizatiei de maternitate se face astfel:- se determina baza de calcul, care este media veniturilor lunare din ultimele 6 luni din din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare – eu am inteles ca, din ultimele 12 luni, se iau in considerare ultimele 6 luni de plata a asigurarilor de sanatate
- venitul este 85% din aceasta baza de calcul
- pentru femeile care au 6 luni de cotizatie la asigurarile de sanatate in decursul ultimelor 12 luni, indemnizatia de maternitate va fi aproximativ 85% din salariul brut. Zic “aproximativ”, pentru ca exista o variatie de la luna la luna in functie de numarul de zile lucratoare ale lunii.

d. Indemnizatia de maternitate NU se impoziteaza, conform Codului Fiscal, Art. 42
e. Concediul de maternitate este eliberat de medicul de familie, pentru luna in curs, pe baza unei scrisori medicale de la ginecolog. Asta inseamna ca in fiecare luna vei face cate un drum la medicul de familie sa iti iei concediul, apoi unul la serviciu sa duci concediul.

f. Baza legislativa: Ordonanta de urgenta nr. 158/2005 din 17/11/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, CAPITOLUL IV - Concediul si indemnizatia de maternitate:

Art. 23. - (1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcina si lauzie, pe o perioada de 126 de zile calendaristice, perioada in care beneficiaza de indemnizatie de maternitate

Art. 24. - (1) Concediul pentru sarcina se acorda pe o perioada de 63 de zile inainte de nastere, iar concediul pentru lauzie pe o perioada de 63 de zile dupa nastere
(2) Concediile pentru sarcina si lauzie se pot compensa intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare, in asa fel incat durata minima obligatorie a concediului de lauzie sa fie de 42 de zile calendaristice.
(3) Persoanele cu handicap asigurate beneficiaza, la cerere, de concediu pentru sarcina, incepand cu luna a 6-a de sarcina.
(4) In situatia copilului nascut mort sau in situatia in care acesta moare in perioada concediului de lauzie, indemnizatia de maternitate se acorda pe toata durata acestuia.

Art. 25. - (1) Cuantumul brut lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilita conform art. 10.
(2) Indemnizatia de maternitate se suporta integral din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate.

COD FISCAL, ART. 42, Venituri neimpozabile
In intelesul impozitului pe venit, urmatoarele venituri nu sunt impozabile:
a) ajutoarele, indemnizatiile si alte forme de sprijin cu destinatie speciala, acordate din bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale si din alte fonduri publice, precum si cele de aceeasi natura primite de la alte persoane, cu exceptia indemnizatiilor pentru incapacitate temporara de munca. Nu sunt venituri impozabile indemnizatiile pentru: risc maternal, maternitate, cresterea copilului si ingrijirea copilului bolnav, potrivit legii;

2. Salariu de 100% minim 6 saptamani
a. Daca intreprinderea nu are un contract colectiv de munca, atunci se aplica Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010, care mai confera unele avantaje femeii gravide. In primul rand, articolul 66 prevede ca minim 6 saptamani din perioada concediului de maternitate, intreprinderea sa compenseze si restul de pana la 100% din salariul brut. Asta inseamna ca minim 6 saptamani vei primi “in mana” salariul brut 100%: cca 85% indemnizatia de maternitate + restul de cca15% compensati de intreprindere.

b. Baza legislativa: Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010

Art. 66. - (1) In cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 saptamani.
(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.

3. Un salariu mediu pe unitate la nastere
a. Tot Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010 (in cazurile in care se aplica), obliga firma sa-ti plateasca la nastere un salariu mediu pe unitate

b. Actele de care ai nevoie sunt: o cerere prin care soliciti acest ajutor conform legii si certificatul de nastere al copilului.

c. Baza legislativa: Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010

Art. 51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate

4. Alocatia nou-nascut
a. Se acorda pentru copilul in varsta de pana la 12 luni. Beneficiaza de alocatia nou nascut mamele pentru primii 4 copii nascuti vii

b. Valoarea: 204 RON

c. Cererea se depune la Serviciul Alocatii si Indemnizatii din cadrul Directiei de Asistenta Sociala si Protectia Copilului din orasul/sectorul in care locuiesti. Dosarul trebuie sa contina:
- Cerere tip
- Declaratie pe propria raspundere privind rangul copilului nou nascut
- Actul de identitate al mamei – copie si original
- Certificatul de nastere al copilului nou-nascut - copie si original
- Copiile de pe certificatele de nastere ale copiilor nascuti anterior
- Livretul de familie (eliberat si actualizat de SERVICIUL STARE CIVILA) – original
- Adeverinta (negatie) – in cazul in care nasterea a fost inregistrata in alta localitate/sector decat in cea in care domiciliaza mama, din care sa rezulte ca nu a beneficiat de alocatia pentru copilul nou-nascut.

d. Ti se va spune o data la care sa vii sa ridici banii. In cazul meu, care am nascut pe 30 martie 2007, alocatia va fi ridicata pe 29 si 30 mai, intre orele 11-15, cand sunt asteptate peste 250 de mamici. Daca nu esti acolo la data specificata, banii se reintorc in banca. Pt a-i recupera tb depusa cerere undeva (registratura parca?) si se aproba reintoarcerea lor la casierie. Ti se va comunica o data ulterioara la care ii poti ridica.

e. Baza legislativa: Legea 416/2001 republicata

5. Trusoul pentru nou nascuti
a. Beneficiaza de contravaloarea in lei a trusoului nou nascuti in cuantum de 150 RON, copiii nascuti intre 01.01.2007 si 31.05.2007. Cererile se depun la Serviciul Alocatii si Indemnizatii pina in data de 15.06.2007. Copiii nascuti dupa 01.06.2007 vor beneficia de trusoul pentru copilul nou-nascut conf. L.482/2006

b. Valoarea: 150 RON

c. Acte:
- Cerere tip
- Declaratie pe propria raspundere privind nesolicitarea anterioara a contravalorii in lei a trusoului pentru nou-nascuti
- Act de identitate solicitant (original si copie)
- Act de identitate celalalt parinte (copie)
- Certificat nastere copil (original si copie)

d. Banii se ridica idem punctul 4 (d)

e. Baza legislativa: OUG 3/2007


6. Concediu de paternitate
a. Este de 5 zile lucratoare

b. Se acorda 10 zile lucratoare de concediu in plus in cazul absolvirii unui curs de puericultura. Cele 10 zile in plus de concediu se acorda pe baza unei adeverinte de la medicul de familie care atesta absolvirea acestui tip de curs.

c. Acest concediu este platit integral.

d. Baza legislativa: Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010

Art. 61. - (1) Salariatii au dreptul la zile libere platite pentru evenimente deosebite in familie, sau pentru alte situatii, dupa cum urmeaza:
c) nasterea unui copil - 5 zile + 10 zile daca a urmat un curs de puericultura

De indata ce ma lamuresc, voi veni cu completari despre:
7. Alocatia de stat pentru copii (200 RON)
8. Indemnizatia lunara pentru cresterea copilului pana la 2 ani - 600 RON/luna

9. 2 zile libere lunar pentru examen medical.

a. Conform legii, femeile insarcinate au dreptul la 16 ore pe luna (2 zile lucratoare) platite integral pentru analize si controale medicale.


33+Dimitrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras70 spune:

ieseam din camemultumesc frumos pentru sfaturi.Cred ca daca lucram la fabrica,intre barbati erau mai intelegatori,decit asa...ma gindesc sa imi platesc sefa gras,ca mai apeleaza si altii la astfel de solutii pina una-alta.Poate da prescriptie si ginecologul de la cabinetul medical individual?Eu oricum am mai pierdut o sarcina mica si imi este necaz daca mai patesc.era un stress deosebit atunci la sevici,ieseam din camera de certurile care existau intre personal pe te miri ce..
in plus au avut calduri toata vara de au dat drumul la aerul conditionat,luau antiinflamatoare caci aveau probleme genitale dar nu se lasau.M-am mutat cu dosare intr-un colt si am stat toata vara ca sa scap de tratamente ptr.anexita,caci doctorul imi recomandase sa ma feresc.Voi cum faceti in astfel de situatii?iertati-ma de curaj si va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

Puteti face urmatorul lucru - concediu medical de la medicul de familie - 14 zile apoi alternat cu concediu medical de la medicul ginecolog care poate simula o internare alte 14 zile - si tot asa pana in luna a 5-a cand puteti vorbi cu medicul ginecolog sa va dea concediu pentru risc maternal (75% din salariu) apoi din luna a 7-a concediul prenatal si gata. Astfel de oameni trebuie fentati. Pe ei cine i-o fi nascut?

Cami 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras70 spune:

medicul de familie a zis ca nu-mi da legat 14 zile!ca legislatia spune ca nu poti da legat.Ca da pentru 5 zile si pe urma sa ma prezint,si-mi da iarasi pe 5 zile.Plus ca medicul de medicina muncii vrea copie dupa tratamentele facute in perioada de concediu de odihna.Mai mult de 90 zile legate nu se poate,nu? Multumesc frumos de ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras70 spune:

iar internare ...am venit cu hamoragie masiva anul trecut in maternitate,aranjat cu doctorul si comentau pina si asistentele in lift,se uitau pe fise,ca toate comenteaza,vad,de ce asa internare?fooarte usor internata si directoare adjuncta a maternitatii ,dupa ce m-a controlat,caci aici fac mai multi doctori control zilnic,nu numai al tau,mi-a zis"te-ai simtit bine in maternitatea mea,ai minacat bine,te-ai odihnit..no comment!"am stat 4 zile,am iesit tot cu hemoragie si am platit doctorii muult.Se cite ori ma intilneam si pe culoar,fara consultatie,le dadeam bani seriosi sa fie si ei oameni..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

Ingeras - medicul de familie este un mincinos, eu am luat deja un concediu medical de 14 zile in sept. si acum de la 01 octombrie am luat altul tot de 14 zile. Probabil ca vrea bani ... nu ca ar fi legal.
Cat despre omenia medicilor ce sa mai zic ... cauta si tu pe cineva sa merite banii cheltuiti.

Cami 18+
http://community.webshots.com/user/amzulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

cat despre asistente - tu nu stii sa le zici vreo doua? Ce se baga ele, au cumva studii de medicina?

Cami 18+
http://community.webshots.com/user/amzulica

Mergi la inceput