Dulceturi si papanasi de sept - oct 2007 (195)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

hello !
am facut supa cu galusti, tot vorbeati despre asta si sa va zic si eu cum o fac ( mentionez ca mi-au iesit ff bune de fiecare data):
2 oua nebatute un pic ulei si sare si gris la ocki, rapid amestec compozitia vreo 2 minute , daca e nevoie mai pun putin gris, amestec rapid de tot sa nu aiba timp sa se dezmeticeasca amestecul si cu furculita iau masuri egale ( deci amestecul e o pasta care se tine pe furculita) si pun in supa care e gatadarinca clocoteste ( deci foc mare) oala e musai sa fie larga sa aiba loc la suprafata toate galustile, altfel unele sunt tari si altele bune. dupa ce le pun pe toate dau focul mic si le intorc cam din 30 in 30 secunde, de vreo 5 ori. pun verdeata tocata , dau pentru 2 secunde focul mare si arunc cu mana peste toate apa rece, sting focul si acopar oala.
in 10 minute galustile isi dubleaza dimensiunea si se fac pufoase si apetisante.
secretul unor galusti reusite e rapiditatea,din momentul in care amestecam grisul cu ouale nu trebuie sa treaca mai mult de cateva minute ( pana-n 5)ca se produce umflarea grisului, ceea ce e daunator rezultatului final.umflarea trebuie sa se faca in oala. cine nu crede sa incerce. sau cine crede sa incerce
pe bune,asta-i reteta mea,nimic masurat, rapid, apa rece la final si apoi lasate acoperite.

.............................................................
Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007 )

www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi
filme Ghighi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

io de-abia astept sa vina Rox sa ne povesteasca cum au petrecut si sa vedem poze

.............................................................
Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007 )

www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi
filme Ghighi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Sim, imi pare rau pentru Stef, nu l-ai mai dus la gradi, nu ?

.............................................................
Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007 )

www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi
filme Ghighi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Buna dimineata!!!!

Am intrat si io sa urez toate cele bune, mult noroc si fericire dragelor Rox si Bernix!!!!
Si un pupic special pentru fluturasul Andrei!!!! Sa cresti mare, sanatos, frumos si sa umpli vietile parintilor tai cu iubire si realizari!!!!
La multi ani fericiti pentru toti sarbatoritii nostri!!! Sa curga sampania!!!!!

Micul Yanis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Yaia, da, voi merge pt linistea mea la medic.Multumesc de sfat. Cu drumul la Bucuresti stii ce ma impiedica???NU atat masina accidentata, ci drumul lung si obositor, de la Cluj la Bucuresti e o distanta considerabila.Totusi nu chiar ca in cazul tau…hihihi

Erina,

Lavinia, ma bucur ca e mai bine Miru. Si noi suntem in urma cu dintii, tot la aia 4 am ramas…


Gabriela, mami de Sara (29.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Am vorbit cu Andries si am anuntat marea petrecere. A spus ca participa si domnia sa, cu tot familionul. A ramas ca o suna pe Rox, sa-i confirme. Deci sa o treceti pe listuta!!!
Saptamana viitoare plec la munte si ma voi intalni cu Si_bv. NU cred ca voi reusi sa o aduc la petrece, dar ar fi fost super sa participe si ea.
Noi plecam de luni si ne intoarcem sambata, ca sa fim pregatiti de petrecere. Saptamana asta nu mai am cand sa intru. Am sa incerc, ca sa vad daca mai intervine ceva. Sper sa ramana toate cum s-au stabilit pana acum si s-o facem lata pe 12. Pupici!!!

Micul Yanis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Carpatino, cum a petrecut trandafirasul ? a gustat din tort ?
am intrat si io in mari emotii, plec mai tarziu sa comand tortul, dar am asa emotii ca nu ma adun sa-mi pun gandurile-n ordine

.............................................................
Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007 )

www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi
filme Ghighi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crishtina spune:

Va rog frumos...mamicile care au schimbat laptele la copii...in cat timp v'ati dat seama daca e bun sau nu? Adica cate zile sa ii dau sa vad reactiile? 4 e bine? sau o saptamana?

Tomasa multumesc de raspuns. Eu deja l'am intarcat pe Robert, tot brusc...intrebam si eu...m'am gandit ca sunt singura pe aici care gandeste asa.


Crishtina & Robert
09.09.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Fete dragi, va multumim pentru daruri.. sub oricare forma ar fi fost ele trimise.

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

La multi ani Bernixo! Si sa te bucuri de ei!

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput