Endometrioza ne-a unit in lupta pentru BEBE

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AILEN spune:

Boo,multumesc pt raspuns.Nu am fost diagnosticata cu endometrioza, doar mi s-a spus ca s-ar putea sa mi se fi facut niste aderente de la operatia clasica pe care am avut-o la sarcina extrauterina. Acum aproape 4 ani cand am fost operata, dr. mi-a spus ca totul e ok acolo si sa fiu linistita ca voi putea face copii. Dar, avand in vedere lipsa sarcinii, ma gandesc sa iau in calcul ca s-ar putea ca, intre timp, sa o fi dobandit si pe asta. Oricum cred ca ar fi necesara o laparoscopie macar pt posibilele adrente, daca nu pt altceva.... si apoi.... ce se va mai descoperii pe acolo. Miercuri merg la un alt doctor, in alt oras sa o iau de la capat cu toate investigatiile si poate ... intr-un final voi reusi si eu sa aflu de ce nu ma gravidez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinette spune:

Nu stiu cum sa incep.
Cert e ca sunt atat de confuza, timp de patru ani am citit si rascitit forumul asta, iar acum cand am un diagnostic corect nu stiu daca am vreo sansa sa am bebe sau nu.
Vineri am facut laparoscopia cu dr. T, in urma careia mi-a descoperit un chist hematic pe ovarul drept, endometrioza si ce e cel mai grav e ca mi-a gasit un nodul endometriozic intre uter si rect (?????) pe care nu a putut sa-l indeparteze laparoscopic, deoarece era riscant, putea sa-mi afecteze (nu stiu exact cum sa ma exprim) intenstinul gros. I-a spus sotului ca peste o saptamana cand vom sta de vorba ma va intreba daca am avut dureri in acea zona si in functie de asta ma va deschide prin operatie clasica sau nu. Cert e ca voi face tratamentul cu difereline din prima luna.
Sunt terminata, stiu ca este grav, Tutu i-a spus sotului ca nu l-a ingrijorat nici chistul nici endometrioza pe care a putut sa o cauterizeze, ci il ingrijoreaza acest nodul.
Din cate am citit ieri si azi pe net am vazut ca de fapt acest nodul este focarul care alimenteaza endometrioza si ce mi se pare criminal este ca nu prea poate fi indepartat pentru ca este foarte riscant.
aerlilian, cred ca din cauza operatiei mele era tutu suparat pt. ca mi-a zis sotul meu ca a intarziat si la raport, iar eu am intrat in operatie la 7.
Nu stiu ce sa zic, vreau sa va incurajez si sa va considerati norocoase cele care ati avut cateva puncte de endo, sau endo care a putut fi indepartata laparoscopic....
Nu mai pot sa scriu...... mai revin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

buna dragutele
nu am sa ma lungesc prea tare caci is cam obosita .. pleaca omul la ravasitul oilor si vine mai obosit decat a plecat
flacarico ,dupa ce m-am operat laparo , am zis ca incerc 3 luni , sa raman insarcinata ...cele 3 luni fugira repede repede si io tot fara burtican , de bb , nu de shaorma, is..
cand am fost la unguri , spermograma sotului a iesit proasta ...cea mai buna valoare 15mil ,si de aceea ni s-a indicat fiv .. insa veneam din bucuresti , de la dr matei , cu o valoare de 49mil;
si pt ca nu mai avem cum sa plecam la FIV , nu mai am concediu , nici io nici sotul (si drita ne cheama acolo toata perioada tratamentului ) , si vine si postul Craciunului , am zis , ca fac acest diphe .. poate cine stie ...cele 49mil , n-or fii 49 , dar si 30 daca is e bine , plus ca la unguri i-a iesit mobilitatea progresiva buna ... parca 28%..asa ca .. incerc ... vedem....asa am promis ca fac orice pt bb , apai fac si acest diphe ... pe ideea ca daca nu aveam nimic , si nu ramaneam , ma gandeam ca daca as fii avut ceva era mai bine ca aveam ce trata .. iar acum cand am , nu tratez ...vezi ce minte imbarligata am


io cica nu m-am intins cu scrisul....


Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Acum m-am luminat, Georgica!
Pai astea-s valori de campion, la sotz... ce n-as da sa am si eu asa ceva... nici nu mai am pretentiii la nr., poate sa fie oricat, da' macar un 0,1% la mobilitate progresiva... sa stiu ca se zbate vreunul... si daca ar putea sa fie si din ala bun 9ceea ce e un challenge...:)
pup fetele cucuietele!

still counting...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Hallo!
Avem capitolas nou,Ralu iubita mulzumim!
Sa va ieu pe randu'...
Ancule si zi ase:mai un pic si ne faci matusi cu acte in regula!Imi pare bine ca esti linistita si acasaNormal ca Bb-ita Sara e desteapta si stie cum sa faca sa va fie bineIn alta ordine de idei mataluta unde vei naste?Sunt conditii bune?Ca noi vesticele suntem mai varzuca la cap asta...mde sa nu fiu magarita,totusi la Odobescu la noi e curatel si oameni de treaba...am ramas socata de schimbare.Sa ne dai de veste sa punem mojoretele la treaba
Boolina i-am pove la al meu ce curajoasa esti cum stai cu Booboroozu singurica si ati cazut de acord sa fie cumintelImi pare bine ca va descurcati pentru ca pt mine e muzica ce imi place sa o aud...nici eu din motive temeinice nu vreau sa ma bazez pe nimeni cand o fi momantul, daca voi fi mamica si BB sanatos vreau sa fim doar noi trei in operatiunea CuibulAsa ca e super ce spui tu acolo sha,bine baieteii sunt mai putini problematici ca tetitele...sunt mai pijamalosicel putin cat sunt fff mici,ca recupereaza mai tarziu cat sa faca probleme funditelorLegat de vegeturi pai daca sunt pe fund nu-s bash la vedere,nu?Ia crema antivergeturi de la TIS(mie aia anticelulita mi-a placut grozav) si vezi poate mai poti drege aspectul
Corinette imi pare fff rau pt vestile primite,dar dl dr este un medic excelent si mai ales OM,asa ca mergi in continuare la dansul si sunt convinsa ca te va ajuta indiferent in ce mod.Daca nu va putea performa o operatie cum ii place dansului si cu riscuri cat mai mici pt tine din x motive(ca nu are scule performante sau moderne de ex) va spune cu sinceritate...nu e genul sa se bata cu caramida in piept sau sa riste pielea pacientului aiurea...iar daca nu va putea sa faca mai mult sigur te va indruma pe calea Berzei.Ai incredere si in tine si in dansul!Dar dupa cate i-a spus sotului INCA mai sunt solutii care pot fi rez de mainile dansului,asa ca nu te mai necaji si nu iti mai umple capul-fff tare cu info de pe net...imp este sa te adaptezei din mers la ceea ce ti se intampla/spune si sa tii capul sus si privirea inainte.Eu sunt convinsa ca daca Dumnezeu vrea toate vom avea copii!Forumul stii si tu ca e plin de miracole in cazuri extrem de disperate din orice unghi le-ai privi si totusi nimic nu a fost batut in cuie...atat timp cat avem uter intreg exista sanse!Stiu ca ti-e greu ar trebui sa fii inconstienta sa nu-ti fie greu si probabil ca ai si dureri fizice pe masura dar tine-te tare pentru ca eu una cred cu taria ca si tu ai sansa ta sa fii mamica propiului copilExista fete care au avut endo plina si tot au ramas gravi in ciuda tuturor certitudinilor,insa tu va trebui sa muncesti mult la tine sa iti dezvolti un psihic tare si un spirit optimist plus rabdarea care e super importanta pt noi.
Roxana nu ai mai scris...cum esti?
Romanitza toate avem parte de sicane de la oameni "de bine"..e o chestiune generala si nu tine de cati prieteni avem sau cat de singuri suntem intr-o tara.Lumea sa stii ca si la noi s-a schimbat si nu in bine.Eu am primit sicane de genul de la persoane care erau in aceeasi situatie cu mine...ori de la cei de la care in nici un caz nu era voie sa primesc.Mi-am luat-o peste trompeta si mi-am invatat lectia...ma deschid aici cu voi si in fata sotului si inca cateva pers..putine si basta!iar cine nu stie sa fie om sa se duca la ...unde o intarcat mutu' iapa ca doar n-o sa bocesc aiurea.Nu ne ajunge problemele noastre?Pentru ce sa-mi mai plec urechea si la nesimtitori sau saraci cu duhul?Avem soti buni care ne iubesc si asta e de-ajuns ca doar cu ei mancam din farfurie si ne tinem in brate noaptea
Aerlilian cred ca te-au lamurit fetele de una alta...sincer mi-a parut rau ca am deschis ciocu' ca taaaare panicara esti!Macar acum esti cuminte sau ai iar niscaiva mincarimi ce cer un betigas nearomat?Mai vb noiTinem pumnii!
Georgia si zi asa ai umblat pe la Bran si mi-ai ravasit suratele de olitaFFF buna miscarea si oboseala din pricina ei!Tine-o tot asa in toata perioada injectabila si nu numai.
Fire stii tu zicala cate bube rele,toate in fundu' babii mele?Asta mi-s euAstept multamita (ca)sa pleci la austrieci sa vii cu Megavestea de odiseala
Magdi am citit dincolo si te felicit pt programare indeplinita!Succes!
Eu am avut prob cu compu...inca mai sunt inca mici prob.dar sper sa le dibui.We asta a fost de cosmar si nu vreau sa va mai spui prin ce am trecutDaca nici acum nu m-am aruncat pe fereastra inseamna ca sunt fff tare frateAm si sangerat ca sa fie tot cu varf Da' ma fac eu mareIeri am plecat la unguri si in loc de toale ne-am umplut camara ca ne-am adaptat la ce am gasit...fetelor sunt in pielea goala sau cu blugi vechi,nici eu nu stiu ce masua mai am...36-38,am ramas proasta ca inot in pantaloni 42.A, si am facut febra la fese ca n-am mai pedalat prin dictai magazinu' atatea ore de multAcum sper sa-mi reglez somnul ca n-am inchis ochii noaptea de cateva zile bune si sunt ca un zombi,sper ca azi sa n-am figuri cu ovarele si sa mai mai scuteascaNoaptea le creste chefu sa faca simfonii
Va puuuuuup pe toate!WOW cat m-am intins!


www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Buna fetele,

Eu vineri dimineata fac histeroscopia, sa ma scap si de stresul asta.
Lucic, multumesc mult iubita.
Lilisor, sper sa spargi gheata inseminarilor nereusite si sa ne dai vestea cea mare. Sa te tii de promisiunea facuta dr.T.
Boo, ma bucur tare ca ai mai intrat sa ne povestesti de Alexutz.
Ancutza, sa ne tii la curent cu starea ta, ca sa stim cand scoatem zbuciumatele la interval.
Ioana, nu ti-ai mai reparat computerul?
Liliana, cum iti mai e, iubita?
Fire, Doamne ajuta sa fie FIV-ul norocos .
Madutz, sunt cu tot sufletul alaturi de tine. Sper sa fie ultima IA .
Ailen, sper sa reusesti sa iti implinesti visul cat mai curand.
Corinette, Georgic, Romanitza si toate fetele dragi




Cu siguranta se va intampla minunea !!!
aspiranta din aprilie 2004

Doamne ajuta tuturor
In asteptarea ingerasului
"Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta."
"Avem timp" - Octavian Paler

www.flickr.com/photos/12786534@N04/" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

ha , credeati voi ca scapati asa usorrr.. nooo .. a aparut maimutica cu ideile si intrebarile ei .. je e maimutica...
ei , are fata la activ cateva zile de la prima injectie cu diphe , si ma cam dor outele (ovarele).. si am asa ca o presiune pe ele , in zona lor..voi ati patit asa , sau e doar la mine ca is io mai cu mot ?
intrebare 2... daca am facut prima injectie cu diphe in data de 29.09 , o numar si pe acesta in cele 28 zile , adica este z1 sau este z0?....

hai astept sa ma informati si nu dati , prea tare , daca s-a mai scris si lu' baba i-a scapat ... plssss


Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

georgia, de presiunea la ovare nu stiu ce sa'ti zic... fiecare organism actioneaza diferit. dar avand in vedere ce face dipherelinul, normal ca se intampla tot felu' de chestii in burtica... incearca sa nu te stresezi... da, normal, trebuie sa fii constienta la ce se intampla si ce simptome ai, dar nu le supraanaliza (ca mine)

referitor la numaratul zilelor. daca faci prima injectie de exemplu azi, marti, 30 septembrie, numeri 4 saptamani si urmatoarea o faci marti, 28 octombrie. (acu's buna la teorie, da' sa ma fi fazut cat m'am imbarligat cu zilele, ca eu am facut diph. de 11.25, de'ala care se face o data la 3 luni )

v'am pupat. sa aveti o zi faina !



mami de brotac rocker


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

aha ...alexa ... am pricipit ... apai io nu ma analizez, dar ma doare cam tare ovarul, mai ales ala de pe dreapta ..am asa o batatie pe dreapta , de zici ca imi bat tachetii... asta o stiu de la mama , mare soferita pe vremea lui ceasca ..so treaba ii ca ma cam speriasi , caci doare tocmai partea pe care io ovulam de obicei , si ma gandesc sa nu care cumva sa-i faca nenea diphe ceva lu' asta mic , ca il bat mar ......eeeeee....



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana07 spune:

Bonjourica,
Lucicus , multzam de intrebare, deocamdata stagnez, astept cu nerabdare laparoscopia din 15 oct sa vad ce balauri mai sunt pe acolo...Am reusit sa programez si histeroscopie totodata, la cerere, desi o sa fiu z24, a zis ca nu-i bai, sa iau progesteron toata luna, sa nu apuce endometrul sa creasca. Ma bucur de histeroscopie, tare banui ca m-am procopsit cu neshte aderente de la chiuretaj. Tu cum mai esti? Nu-mi vine sa cred ca trei puncte de endo la tine iti dau asa de furca...
corinette , nu fii supi, nu poate fii asa grav. Pe de alta parte, stiu cu siguranta ca astfel de operatii, de nu se fac la noi in Ro, se fac afara. Daca Dr.T nu se baga din motive tehnice, poti apela la formularul EU, sa poti sa o faci altundeva. Pe de alta parte, poate e bine mai intai sa incerci sa ramai (natural sau fiv) si apoi sa scapi de nodul. Oricum, tzi-am tras PM.
magdita Bafta vineri la histeroscopie si sa vii cu rezultat OK!
Alexa Ioana Cum te prezintzi dupa diphe? Brotacica ce mai face?
fireyes Bafta la fiv si sa ne anuntzi cand vei fii mamica
crisis81 Felicitari pt. bebe!!!
aerlilian Sa ai mare grija de bebei! Am inteles ca ai facut "ultima" IA . Nu cred ca ai chist endo, cel mult hematic, se mai inseala si d-rii.
mada23 Mult noroc la IA!
Si nu in ultimul rand, lilianaFi cred ca si tu numeri zilele ca si mine...daca nu mai intru dupa laparo, iti urez multa bafta la hsc, sa curete dr tot pe acolo, sa fii ca noua
georgia_c e fff buna ideea cu diphe, n-o sa-ti para rau dupa. OK, poate o sa-ti para rau un picutz in timpul...dar sansele de bebe dupa sunt fff mari.
Daca am uitat pe cineva, le dau la final sa nu se supere.







Mergi la inceput