Utrogestan - ameteli

Utrogestan - ameteli | Autor: MaraAnisia

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

am facut inseminare IUI si dra. mea mi-a dat tratament cu Utrogestan - 6/zi, in 3 reprize. la o ora dupa ce le iau ma apuca o ameteala de nu ma pot ridica de pe scaun.
V-ati confruntat si voicu aceleasi stari in timpul tratamentului?

Multumesc de raspunsuri,

Cu Dumnezeu in gand,

M

http://tt.lilypie.com/ayXqp3.png

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mimi_m spune:

Buna,
se intampla doar daca le iei pe gura . Intravaginal nu am avut astfel de ameteli , si e mai recomantat asa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Daca le iei oral se metabolizeaza prin ficat si din cauza asta da ameteli. Ia-le vaginal si o sa te simti mai bine.

Bubulina

Speranta moare ultima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara72 spune:

Mara si eu am luat tot 6/zi dar doctorul mi-a zis sa le iau intravaginal si nu am simtit nimic.Si eu stiu ca e mai bina asa decit pe cale orala .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:

Va multumesc tuturor de raspunsuri. de 2 zile am inceput sa iau 2 dintre reprize intravaginal (cele de la 6 dimineata si 11 seara), la cea de la ora 14:00 ma gandeam ca fiind la birou sa nu cumva pastilutele sa nu ramana acolo unde le pun eu.

Cam cat timp ati luat acest tratament si in ce conditii (dupa inseminare, in sarcina).
Pe langa utrogestan mai iau si vit E, acid folic si aspenter, la recomandarea medicului.

Mersi,

M

http://tt.lilypie.com/ayXqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara72 spune:

Mara eu le/am luat imediat dupa embriotranfer la fiv, pentru sustinerea sarcinii. Fiv/ul nu mi/a reusit din pacate pentru ca dupa doua saptamini mi/a venit ciclul asa ca am intrerupt administrarea utrogestanului. In mod normal, daca as fi ramas insarcinata ar fi trebuit sa iau utrogestan cam pina in saptamina 12 de sarcina, asa am inteles de la doctor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:

Mersi mult de raspunsul prompt si succes in continuare.
pot sa te intreb unde ai facut FIV?si ce drum urmezi acum?

Mersi,

M

Citat:
citat din mesajul lui mara72

Mara eu le/am luat imediat dupa embriotranfer la fiv, pentru sustinerea sarcinii. Fiv/ul nu mi/a reusit din pacate pentru ca dupa doua saptamini mi/a venit ciclul asa ca am intrerupt administrarea utrogestanului. In mod normal, daca as fi ramas insarcinata ar fi trebuit sa iau utrogestan cam pina in saptamina 12 de sarcina, asa am inteles de la doctor


http://tt.lilypie.com/ayXqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara72 spune:

Maraam facut fiv la cluj in aprilie anul acesta, nereusit dupa cum iti spuneam. Acum ma pregatesc de al doilea, tot la cluj, sper ca va fi cel norocos. Daca nu.. voi continua. Tu? unde ai facut IUI?Sa fie cu noroc si sa ramii graviduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:

Mara, eu am facut IUI la clinica Genesys - e o clinica noua,moderna, pe langa complexul Baneasa (IKEA, METRO).
Eu am 2 utere cu 2 coluri uterine asa ca am facut dubla inseminare, im ambele utere. sper sa fie reusita desi deocamdata (azi e ziua 10 de la IUI) nu simt nimic deosebit.
eu am 29 ani si incercam de 2 ani si jumatate si ne dorim foarte tare sa reusim, dar cum vrea Dumnezeu as o sa fie.

tu de cand incerci?
Doamne ajuta la FIV2.
Tu cum faci sa nu pici in butoi cand vezi ca nu reusesti?

Mersi,

Mara

Citat:
citat din mesajul lui mara72

Maraam facut fiv la cluj in aprilie anul acesta, nereusit dupa cum iti spuneam. Acum ma pregatesc de al doilea, tot la cluj, sper ca va fi cel norocos. Daca nu.. voi continua. Tu? unde ai facut IUI?Sa fie cu noroc si sa ramii graviduta


http://tt.lilypie.com/ayXqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosicel spune:

MaraAnisia, te rog da mai multe detalii despre clinica asta! Preturi, medici, conditii, modul de monitorizare, analize cerute...

Eu tot caut ceva civilizat, si mi-au sclipit ochii cand am citit ce-ai scris!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:

Cosi, clinica este deschisa de o luna, am inteles ca dra. Protopopescu da consultatii acolo, si dra. mea este Corina Echim - foarte draguta, blanda, tanara. Ca preturi - IA m-a costat 14,400,000 (lei vechi), si a inclus ecografiile de monitorizare, inseminarea si un test Bhcg la final.
Conditiile sunt grozave, f curat, nou, instrumente moderne, oameni draguti, foarte draguti. dupa inseminare m-au tinut acolo vreo ora, intr-o rezerva f draguta, si au avut grijade mine de parca eram operata. si mi-au spus ca tre sa stau in pat, acasa, 2 zile.
cam asta e. eu am fost f multumita.

astept si alte intrebari.
Pot sa intreb ce pb ai tu si de cand incercati?

Mara

Citat:
citat din mesajul lui cosicel

MaraAnisia, te rog da mai multe detalii despre clinica asta! Preturi, medici, conditii, modul de monitorizare, analize cerute...

Eu tot caut ceva civilizat, si mi-au sclipit ochii cand am citit ce-ai scris!



Cosi


http://tt.lilypie.com/ayXqp3.png

Mergi la inceput