Help! Nu ii place la gradinita!

Help! Nu ii place la gradinita! | Autor: ionika

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,
Baiatul meu are 4 ani si e deja in grupa mijlocie. Problema este ca in fiecare dimineata, fara exceptie, plange cand ii las la gradi. Cand il intreb de ce nu ii place, imi spune ca asa nu ii place lui. Dupa amiaza cand il iau uneori este vesel si cand il intreb ce a facut, imi spune ca bine, s-a jucat.
De la sf grupei mici am observat ca nu mai vrea sa mearga la zilele copiilor, spunandu-mi ca nu ii place.
I-am propus sa mergem la alta gradinita dar incepe sa planga ca vrea la gradinita lui.
Nu sunt psiholog, dar instinctul imi spune ca e ceva care imi scapa si nu stiu de unde sa o apuc. In ultima vreme, cand coloreaza, prefera culoarea neagra si cand mai ridicam vocea la el tresarea.
Nu stiu daca au vreo semnificatie, sunt putin debusolata si as avea nevoie de sfaturi.

Ioana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. De ce vrei sa mearga la alta gradinita?
2. De ce ti se pare anormal sa tresara daca ridici vocea?
3. De ce ridici vocea?
4. Daca iei creionul negru dintre celelalte creioane si ii dai sa coloreze o casuta pe o pajiste cu iarba ce culori va folosi?
5. Daca ii dai sa coloreze o masinuta avand si creionul negru ce anume va colora cu negru (daca va colora ceva)
6. In afara de gradinita ce activitati mai are acasa?
7. (Tu)Cu ce te ocupi?
8. Ce anume ii place baietelului tau in mod special?
9. Daca ii dai o foaie alba si un creion grafic poate sa deseneze ceva anume pe foaie doar din imaginatia lui? Daca da o face cu placere? Daca a desenat, ce anume a desenat? Vrea sa si coloreze ceea ce a desenat? Daca da ce culori a folosit? Daca a folosit culoarea neagra - corespunde din punctul tau de vedere cu realitatea?
10. Care este jucaria lui preferata? Are mai multe? Daca da care sunt?
11. Se uita la desene animate? Cat timp? Ce fel de desene animate vizioneaza ?

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Cum este educatoarea lui?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Buna.

Cred ca ceva l-a marcat s-au l-a speriat daca spui ca a mai fost si anul trecut. Eu trec prin asemenea emotii cu fetita tot de 4 ani dar suntem incepatori. In fiecare dimineata plange cum plecam de acasa si pana ne despartim. Este constienta ca trebuie sa stea acolo chiar daca nu-i place si plange cu suspine. Cand vine acasa la pranz si - ontreb ce a facut imi spune acel bine , s-a uitat la desene si cam atat. cred ca este incovenientul ca sunt foarte multi copii si educatoarea nu ar timp sa le acorde pe toti atentie si ei se simt parasiti. Si sufera tare mult.
Dar din experienta primului copil nici lui nu i-a placut gradinita. Deloc, spre disperarea mea. Si acum in clasa a 3- a, isi aminteste de clipele groaznice petrecute acolo. Plangea in fiecare zi , dar ramanea acolo pentru ca stia ca noi tot il ducem chiar daca el nu vrea. Chiar si ina aceste conditii cu doar doi ani de gradinita nu am avut niciun fel de probleme la scoala asa cum am fost speriate unele mamici ca va fi groaznic daca nu stie sa scrie sa citeasca sa fie sociabil etc. prea sociabil nu a fost el si nici acum ca asa este firea lui dar ne descurcam.
Ei sufera pe de o parte de despartirea de parinti si apoi daca si acolo este ceva care nu le place sau pur si simplu nu reusesc sa se acomodeze le este tare greu. Mi se pare tare greu pentru ei pentru ca si noi am fost ca ei si in dorinta noastra de adulti de a incerca sai obisnuim in colectivitate multi nu reusesc cand sunt mici si raman marcati pe viata.
Eu si acum imi aduc aminte de zilele de cosmar del a gradinita cand ma obliga sa mananc, sa dorm si cand luam si bataie daca nu dormeam. Deci pot sa spun ca am ramas marcat de acea perioada. Daca nu iti place ceva indiferent ce scuze gasesti nu va merge.

Multa rabdare cu cel mic si eu cred ca daca mai faci ceva pauze cu gradinita pe parcursul anuluiva suporta mai usor. Poate unele mamici o sa spuna "Vai nu se poate sa intrerupi nu va mai merge , trebuie sa mearga sa se obisnuiasca. Trebuie si trebuie." Eu am facut o pauza cu fetita 3 saptamani pentru ca nu a mai vrut sa mearga si totusi am reusit dar cu jaleeeeeee mare in fiecare dimineata . Nu stiu cat o sa mai rezit. Cand mai povestesc cuiva ca plange imi este si rusine ca unii se amuza, unii se mira, unii spun eu nu am avut probleme.

Multi lui pici si sa speram ca o sa mai trecem si pe la gradinita asa macar de ochii lumii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui mgabi

Buna.

Cred ca ceva l-a marcat s-au l-a speriat daca spui ca a mai fost si anul trecut. Eu trec prin asemenea emotii cu fetita tot de 4 ani dar suntem incepatori. In fiecare dimineata plange cum plecam de acasa si pana ne despartim. Este constienta ca trebuie sa stea acolo chiar daca nu-i place si plange cu suspine. Cand vine acasa la pranz si - ontreb ce a facut imi spune acel bine , s-a uitat la desene si cam atat. cred ca este incovenientul ca sunt foarte multi copii si educatoarea nu ar timp sa le acorde pe toti atentie si ei se simt parasiti. Si sufera tare mult.
Dar din experienta primului copil nici lui nu i-a placut gradinita. Deloc, spre disperarea mea. Si acum in clasa a 3- a, isi aminteste de clipele groaznice petrecute acolo. Plangea in fiecare zi , dar ramanea acolo pentru ca stia ca noi tot il ducem chiar daca el nu vrea. Chiar si ina aceste conditii cu doar doi ani de gradinita nu am avut niciun fel de probleme la scoala asa cum am fost speriate unele mamici ca va fi groaznic daca nu stie sa scrie sa citeasca sa fie sociabil etc. prea sociabil nu a fost el si nici acum ca asa este firea lui dar ne descurcam.
Ei sufera pe de o parte de despartirea de parinti si apoi daca si acolo este ceva care nu le place sau pur si simplu nu reusesc sa se acomodeze le este tare greu. Mi se pare tare greu pentru ei pentru ca si noi am fost ca ei si in dorinta noastra de adulti de a incerca sai obisnuim in colectivitate multi nu reusesc cand sunt mici si raman marcati pe viata.
Eu si acum imi aduc aminte de zilele de cosmar del a gradinita cand ma obliga sa mananc, sa dorm si cand luam si bataie daca nu dormeam. Deci pot sa spun ca am ramas marcat de acea perioada. Daca nu iti place ceva indiferent ce scuze gasesti nu va merge.

Multa rabdare cu cel mic si eu cred ca daca mai faci ceva pauze cu gradinita pe parcursul anuluiva suporta mai usor. Poate unele mamici o sa spuna "Vai nu se poate sa intrerupi nu va mai merge , trebuie sa mearga sa se obisnuiasca. Trebuie si trebuie." Eu am facut o pauza cu fetita 3 saptamani pentru ca nu a mai vrut sa mearga si totusi am reusit dar cu jaleeeeeee mare in fiecare dimineata . Nu stiu cat o sa mai rezit. Cand mai povestesc cuiva ca plange imi este si rusine ca unii se amuza, unii se mira, unii spun eu nu am avut probleme.

Multi lui pici si sa speram ca o sa mai trecem si pe la gradinita asa macar de ochii lumii.


Cu parere de rau, insa in cazul tau, opinia mea este ca TU esti problema, nu copiii tai. Fara suparare Ok?

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Daca EU sunt cea cu probleme atunci mai bine sa mergem cu copii la psiholog pentru a rezolva astfel de probleme anormale. Eu din pacate nu am ajuns acolo. Tot fara suparare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Ionika ce spune educatoarea? A sesizat vreo schimbare? Banuieste ce a determinat-o?
Obisnuiesti sa discuti cu el despre ce face zilnic la gradinita?
Care e starea lui de spirit acasa?
Ce ii place sa faca? De-a ce se joaca? In general copii se joaca de-a ce ii preocupa in perioada respectiva. Jucandu-te cu ei poti afla multe si le poti sugera metode de rezolvare in mod indirect.
Provoaca-l sa fie creativ si vezi ce exprima. Sigur o sa afli ce se intampla.

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Tocmai am citit un articol despre depresia la copil. Anumite situatii existentiale pot provoca cicatrici emotionale care uneori cu greu se vindeca. Alegerea culorii negre la 4 ani denota un conflict interior. Poate sa fie cauza separarea de mama sau o anumita atitudine a copiilor, educatoarei.Pune-l sa-ti spuna despre doamna ( sa-ti povesteasca) si despre copii. Poate vei afla ce il deranjeaza.Cand era fetita mea mica somatiza conflictul cu una dintre educatoare.Tot drumul pana la gradi varsa.Intreband-o ce o supara am aflat ca a primit o palma de la educatoarea cea tanara. Aceasta avea o situatie disperata in familie si isi exersa muschii cu cei mici. Dupa o discutie cu doamna vinovata de starea fetitei mele, lucrurile au evoluat firesc si fara resentimente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Sa nu generalizam

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

1. De ce vrei sa mearga la alta gradinita?
2. De ce ti se pare anormal sa tresara daca ridici vocea?
3. De ce ridici vocea?
4. Daca iei creionul negru dintre celelalte creioane si ii dai sa coloreze o casuta pe o pajiste cu iarba ce culori va folosi?
5. Daca ii dai sa coloreze o masinuta avand si creionul negru ce anume va colora cu negru (daca va colora ceva)
6. In afara de gradinita ce activitati mai are acasa?
7. (Tu)Cu ce te ocupi?
8. Ce anume ii place baietelului tau in mod special?
9. Daca ii dai o foaie alba si un creion grafic poate sa deseneze ceva anume pe foaie doar din imaginatia lui? Daca da o face cu placere? Daca a desenat, ce anume a desenat? Vrea sa si coloreze ceea ce a desenat? Daca da ce culori a folosit? Daca a folosit culoarea neagra - corespunde din punctul tau de vedere cu realitatea?
10. Care este jucaria lui preferata? Are mai multe? Daca da care sunt?
11. Se uita la desene animate? Cat timp? Ce fel de desene animate vizioneaza ?

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa



Si daca raspund la intrebarile astea?Cum interpretez raspunsurile?

Sorana 30+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[Despre Codrin]
Poate va place poza mea...www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese cu stil si farmec&page=3" target="_blank">sunt...lo1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorellay

Citat:
citat din mesajul lui marius

1. De ce vrei sa mearga la alta gradinita?
2. De ce ti se pare anormal sa tresara daca ridici vocea?
3. De ce ridici vocea?
4. Daca iei creionul negru dintre celelalte creioane si ii dai sa coloreze o casuta pe o pajiste cu iarba ce culori va folosi?
5. Daca ii dai sa coloreze o masinuta avand si creionul negru ce anume va colora cu negru (daca va colora ceva)
6. In afara de gradinita ce activitati mai are acasa?
7. (Tu)Cu ce te ocupi?
8. Ce anume ii place baietelului tau in mod special?
9. Daca ii dai o foaie alba si un creion grafic poate sa deseneze ceva anume pe foaie doar din imaginatia lui? Daca da o face cu placere? Daca a desenat, ce anume a desenat? Vrea sa si coloreze ceea ce a desenat? Daca da ce culori a folosit? Daca a folosit culoarea neagra - corespunde din punctul tau de vedere cu realitatea?
10. Care este jucaria lui preferata? Are mai multe? Daca da care sunt?
11. Se uita la desene animate? Cat timp? Ce fel de desene animate vizioneaza ?

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa



Si daca raspund la intrebarile astea?Cum interpretez raspunsurile?

Sorana 30+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[Despre Codrin]
Poate va place poza mea...www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese cu stil si farmec&page=3" target="_blank">sunt...lo1.


Nu am citit nimic in despre voi. Deci... nu stiu ce sa raspund la intrebarea pusa de tine.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput