Help! Nu ii place la gradinita!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

betiana, unde ai citit articolul?

as aprecia orice relatii

Felix (3 ani si 9 luni) Bendis (1 an si 9 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionika spune:

Multumesc pentru raspunsuri
Marius, sa iti raspund punctual.
1. o ipoteza ar fi ca nu ii place gradinita si de asta plange
2.pentru ca nu a mai facut pana acum asa
3.cand nu asculta
6. jucat cu noi, mers afara la joaca, uitat desene
7. jurist
8.joaca cu masini, animalele
10.masini, in special
11.da, cam 1 ora, pe minimax unde sunt mai pasnice(cu caluti, masini, etc)
Te rog sa imi spui si mie ce relevanta au toate raspunsurile la intrebari.
Bettiana,RRox , am vorbitcu educatoare. Mi se spune ca nu plange in timpul zilei, doar cand il las eu, iar cand il intreb eu imi spune ca dna ii place.
Mgabi-multumesc, sper sa nu fie traumatizat, s afie doar o perioada mai stresanta si sa isi revina.
Cristina_C-una din ele e cam ferma, in sensul ca ridica vocea, e mai intepata dar e de treaba. Cealalta e blajina si intelegatoare.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe2004 spune:

Buna Ionika.
Nu vreau sa-mi dau cu parerea, doar sa-ti spun cum a fost la noi.
Anul trecut era grupa mica, dar inscris la grupa mijlocie unde erau copii de grupa mica si de grupa mijlocie. A plans in primul semestru vreo 2-3 sapt, dupa care s-a acomodat. Dar dupa vacanta de iarna nu i-a mai placut si a plans pana prin aprilie-mai. Cosmar pt noi. Nu-i placea de una dintre educatoare, pe care eu o apreciam ff mult, dar el nu. Am ajuns chiar si la psiholog, doar la o sedinta pt ca noi actionam cum trebuie si nu aveam nevoie de consiliere (asta a zis psihologul).
Chiar si pe timpul vacantei de vara imi zicea ca el nu mai vrea la gradi. Daca ii propuneam sa-l duc la alta gradi, nu vroia, la fel ca baiatul tau, pt ca nu stia cum e si alta gradi (nu mai fusese niciodata si nu avea termen de comparatie). Pe la sfarsitul verii mi-a zis dc nu-i placea de d-na educatoare: ca era neagra (are tenul mai inchis la culoare pt ca e tataroaica). Eu am niciun fel de problema cu asta si i-am exlicat ca sunt oameni de mai multe rase, ca sunt tot ca noi etc. dar nimic.
In prima zi de gradi anul asta a fost ok, dar a doua zi a inceput sa planga, facand chiar o criza si m-am cam speriat eu. Eram imbracati de gradi si ne-am dus la alta tot in cartier. Am fost doar sa vada cum e alta gradi si pe loc s-a linistit si mi-a zis ca vrea acolo, ca-i place ff mult. A doua zi l-am mutat la gradi cea noua si nu mai are niciun fel de probleme. Merge acum cu mare drag, iar noi suntem mult mai relaxati si linistiti daca si el e la fel.
Succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

1. De ce vrei sa mearga la alta gradinita?
2. De ce ti se pare anormal sa tresara daca ridici vocea?
3. De ce ridici vocea?
4. Daca iei creionul negru dintre celelalte creioane si ii dai sa coloreze o casuta pe o pajiste cu iarba ce culori va folosi?
5. Daca ii dai sa coloreze o masinuta avand si creionul negru ce anume va colora cu negru (daca va colora ceva)
6. In afara de gradinita ce activitati mai are acasa?
7. (Tu)Cu ce te ocupi?
8. Ce anume ii place baietelului tau in mod special?
9. Daca ii dai o foaie alba si un creion grafic poate sa deseneze ceva anume pe foaie doar din imaginatia lui? Daca da o face cu placere? Daca a desenat, ce anume a desenat? Vrea sa si coloreze ceea ce a desenat? Daca da ce culori a folosit? Daca a folosit culoarea neagra - corespunde din punctul tau de vedere cu realitatea?
10. Care este jucaria lui preferata? Are mai multe? Daca da care sunt?
11. Se uita la desene animate? Cat timp? Ce fel de desene animate vizioneaza ?

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa



Citat:
citat din mesajul lui ionika

Multumesc pentru raspunsuri
Marius, sa iti raspund punctual.
1. o ipoteza ar fi ca nu ii place gradinita si de asta plange
2.pentru ca nu a mai facut pana acum asa
3.cand nu asculta
6. jucat cu noi, mers afara la joaca, uitat desene
7. jurist
8.joaca cu masini, animalele
10.masini, in special
11.da, cam 1 ora, pe minimax unde sunt mai pasnice(cu caluti, masini, etc)
Te rog sa imi spui si mie ce relevanta au toate raspunsurile la intrebari.
Bettiana,RRox , am vorbitcu educatoare. Mi se spune ca nu plange in timpul zilei, doar cand il las eu, iar cand il intreb eu imi spune ca dna ii place.
Mgabi-multumesc, sper sa nu fie traumatizat, s afie doar o perioada mai stresanta si sa isi revina.
Cristina_C-una din ele e cam ferma, in sensul ca ridica vocea, e mai intepata dar e de treaba. Cealalta e blajina si intelegatoare.

Ioana


ioana, eu n-am nimic de adaugat, aveam nevoie doar de un suport vizual ca sa inteleg daca exista vreo relevanta
deocamdata nu reusesc sa inteleg ceva....


Felix (3 ani si 9 luni) Bendis (1 an si 9 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

pai lipsesc raspunsurile la 4 si la 9.


Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

al meu nu vrea la gradinita si nu vrea sa deseneze
desenez eu de cu spor sperand minunea
mi-am facut si mana intre timp, inca un pic si o sa va rog sa-mi votati lucrarile

"casa pe o pajiste"?

off...


Felix (3 ani si 10 luni) Bendis (1 an si 10 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionika

Multumesc pentru raspunsuri
Marius, sa iti raspund punctual.
1. o ipoteza ar fi ca nu ii place gradinita si de asta plange
2.pentru ca nu a mai facut pana acum asa
3.cand nu asculta
6. jucat cu noi, mers afara la joaca, uitat desene
7. jurist
8.joaca cu masini, animalele
10.masini, in special
11.da, cam 1 ora, pe minimax unde sunt mai pasnice(cu caluti, masini, etc)
Te rog sa imi spui si mie ce relevanta au toate raspunsurile la intrebari.
Bettiana,RRox , am vorbitcu educatoare. Mi se spune ca nu plange in timpul zilei, doar cand il las eu, iar cand il intreb eu imi spune ca dna ii place.
Mgabi-multumesc, sper sa nu fie traumatizat, s afie doar o perioada mai stresanta si sa isi revina.
Cristina_C-una din ele e cam ferma, in sensul ca ridica vocea, e mai intepata dar e de treaba. Cealalta e blajina si intelegatoare.

Ioana


Ipoteza cade: "Dupa amiaza cand il iau uneori este vesel si cand il intreb ce a facut, imi spune ca bine, s-a jucat."
Are 4 ani este probabil grupa mica plange doar dimineata cand este lasat, pt scurt timp. Nimic anormal. O activitate normala pentru un copil obsinuit si un comportament normal pt o varsta de 4 ani. Mi se pare normal sa tresara daca strigi, este o reactie reflexa la un stimul auditiv neasteptat, ar fi anormal sa nu tresara cum ai spus " nu facea asta inainte" Probabil tresarea sau nu strigai. Btw nu cred ca reprezinta o problema. Poate volumul vocii? . Esti jurista asa incat exista probabilitatea sa ai o anumita "rigiditate" in felul de a fi, un fel de 1+1=2 si atat. Pot sa gresesc insa probabil un pic de maleabilitate, de ingaduinta, de permisivitate ar prinde bine. Acea nuanta de "gri" ce exista intre negru si alb? Poate nu ar trebui disecat orice fapt?
Si ca sa nu uit, ai evitat sau ai uitat de intrebarile 4,5 si 9?

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Marius..intrebarile nu erau pentru mine..de aia nu am avut ce sa raspund.
Am crezut ca e vorba de un test ceva...ca ma intereseaza chestile astea sa imi pot caracteriza mai "la sange " copilul...
Noi nu mai avem probleme la gradi deloc...avem altele acum..ca asa e viatza..scapi de una dai de alta...

Sorana 32+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[Despre Codrin]
Poate va place poza mea...www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese cu stil si farmec&page=3" target="_blank">sunt...lo1.

Mergi la inceput