Obligativitatea vaccinarii

Obligativitatea vaccinarii | Autor: remusnrs

Link direct la acest mesaj

Hello all! Dupa ce am citit pagini intregi aici despre diverse vaccinuri ridic 2 intrebari:
1. Ce se intampla daca nu ii faci bebeului un vaccin obligatoriu ? Ma intereseaza partea cu admiterea la gradinita, scoala. Bun, ti se cere un aviz epidemiologic insa din cate am vazut se pot obtine si in alb deci ...
2. Am auzit cazuri de copil care a venit bolnav la scoala si a imbolnavit pe cei din clasa. Stiti de cazuri de imbolnaviri in clasa a celor vaccinati?

Numai bine si fiti sanatosi!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Iti pot spune doar ca al meu copil nu are toate vaccinurile facute.Din diverse motive, printre care si cel ca eu nu am tinut neaparat sa le aiba pe toate.Si e totul ok.Si avizul epi..ti-l da oricum.
A...si eu nu am decat vaccinul ala ce se face in maternitate..ca mamei i-a fost mila sa mi le faca la vremea aia..si uite asa ca nu sunt vaccinata..si nu am probleme.Si nici nu am avut.

Sorana 30+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[Despre Codrin]
Poate va place poza mea...www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese cu stil si farmec&page=3" target="_blank">sunt...lo1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Oare medicul care-ti da avizul stie ca falsul in inscrisuri e pedepsit de legea penala? Cum sa declare ca i-ai facut toate vaccinurile si sa nu le fi facut?

Din cate stiu eu, fara vaccinarile obligatorii nu ti-l primeste in colectivitate, nici la scoala nici la gradi. Si apoi...de ce sa nu i le faci? Eu nu inteleg in ruptul capului pe cei care gandesc asa..... Iti protejaza copilul tau in primul rand, si apoi si pe ceilalti copii cu care intra in contact.

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI , www.flickr.com/photos/madau/sets/72157606362146432/" target="_blank">de la 2 la 3 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Noua la gradi ne-a cerut copie dupa fisa cu vaccinuri de la medicul copilului. Acum mai depinde si de gradi.....

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d_melli spune:

Nici noi nu am facut vaccinul din maternitate si nici antihepaticul.Nu se facea acolo unde am nascut.Aici insa am continuat schema.Deci au ramas nefacute si cel mai probabil o sa raman asa.Ca nu vreau sa i le fac pe acestea sunt o sumedenie de motive.Fiecare cred ca face ce crede ca e mai bine pentru copilul lui.
A si mi-am adus aminte...stiu din surse sigure ca se va schimba curand schema de vaccinare.Atunci sa vedeti ce discutii o sa iasa ( printre mamici evident).



Cel mai destept intotdeauna cedeaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remusnrs spune:

"madau" Unele sigur ca o sa le fac .. insa daca este asa cum spune "lorellay" si se schimba "schema" asta inseamna ca schema de acum nu mai este buna !?
Cred ca toata lumea este de acord cu pentru a putea lua o decizie corecta trebuie sa ai informatii corecte. Intrebarea este de unde iei acele informatii corecte.
Asta este valabil si pentru cei care decid "schema de vaccinare".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

In mod sigur cele facute pana la schimbarea "schemei" vor fi bune...Cat despre cei care decid schema de vaccinare, nu putem decat sa incercam sa le acordam credit, si sa speram ca actioneaza spre binele copiilor nostri.

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI , www.flickr.com/photos/madau/sets/72157606362146432/" target="_blank">de la 2 la 3 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu sint pro-vaccinare

www.csid.ro/health/hepatita-b-mai-contagioasa-decat-hiv-3200413" target="_blank">Hepatita B, mai contagioasa decat HIV!

Daca exista programul de vaccinare anti hepatita B si acum 20 de ani poate nu ar fi fost atit de multi bolnavi acum, care sa raspindeasca boala. Si boala se raspindeste numai printre cei care nu sint vaccinati.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Eu nu cred in nici o schema...
Si nu inteleg de ce sunt protejati ceilalti copii in colectivitate daca copilul meu are vaccinarile facute?

Sorana 30+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[Despre Codrin]
Poate va place poza mea...www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese cu stil si farmec&page=3" target="_blank">sunt...lo1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d_melli spune:

Sunt multe discutii pro si contra lor.Mie mi-a spus pediatra in Franta ca ei il fac o data cu intrarea in colectivitate sau in caz de epidemii.E vorba de cel ce se face aici la nastere.Chiar a ramas mirata.La fel si antihepaticul din cauza caruia erau mari discutii acum vreo doi ani acolo referitoare la legaturi semnificative intre vaccinul anithepatita B si scleroza in placi.Oricum ar fi cred ca fiecare isi ia deciziile cum crede de cuviinta.
Nu am inteles de ce tot puneti intre ghilimele cuvantul schema de vaccinare.Aveti vreo problema cu expresia in sine?Chiar nu inteleg.



Cel mai destept intotdeauna cedeaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Lorellay din simplul motiv c daca de ex ar fi vaccinat contra Hep A sa zicem nu s-ar mai imbolnavi, respctiv n-ar avea cum sa imbolnaveasca si alti copii. La fel in cazul Rubeolei, si a celorlalte boli virale care se pot imuniza prin vaccinare.

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI , www.flickr.com/photos/madau/sets/72157606362146432/" target="_blank">de la 2 la 3 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput