Topic - pasapoarte, acte, calatorii...

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu75 spune:

marius, am citit acest subiect inainte sa postez. Ma interesa daca legea se aplica pt ca de aici de la Pitesti i-au spus ca in nici un caz mama nu o sa iasa cu copilul din tara. Eu l-am contrazis, ba i-am trimis si raspunsul de la politia de frontia de frontiera care spunea acelasi lucru, dar el spune ca de aici i-au spus ca nu e posibil acest lucru, ca legea exista dar nu se aplica pt ca altfel mamele ar fugi cu copiii din tara. El se teme ca fosta sotie o sa plece cu copilul definitiv in SUA si el nu o sa-l mai vada.

Luminita si Andrei Tudor - iubirea mea (16 august 2005)

SA O AJUTAM PE LOREDANA http://www.e-abc.ro/loredana/


Album Andrei

www.dropshots.com/lulu75" target="_blank">Filmulete

Povestea nasterii ingerasului meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=157000


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jennifer spune:

Stie cineva unde se preschimba un certificat de nastere cu unul de tip nou pt o persoana nascuta in sectorul 1 ?
Unde se pune apostila pe acest certificat nou si pe actele de studii ?
Multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui jennifer

Stie cineva unde se preschimba un certificat de nastere cu unul de tip nou pt o persoana nascuta in sectorul 1 ?
Unde se pune apostila pe acest certificat nou si pe actele de studii ?
Multumesc !


Certificatul de tip nou se obtine de la oficiul starii civile care l-a eliberat (daca e sect. 1 - in Banu Manta).
Apostilarea acestuia si a actelor de studii se face la prefectura.
Ai aici cererea tip. http://www.prefecturabucuresti.ro/formulare/cat_view/53-formulare/37-apostila.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jennifer spune:

Multumesc !
Sunt in masura sa fac si eu niste precizari : Oficiul de stare civila sector 1 nu e in Banu Manta ci, temporrar, pe Maresal Averescu.
Certifiatul de nastere de tip nou se elibereaza in 48 de ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wmagnolia spune:

Eu am dubla cetatenie si copilul cred ca va avea cetatenie engleza ca se naste in UK. Vreau sa fac o vizita parintilor mei la vara pot intra si iesi cu el fara acea declaratie din partea tatalui ( copilul va fi trecut pe pasaportul meu UK) Problema e ca aici nu exista notari.

Asteptand o minune 20+ weeks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui wmagnolia

Eu am dubla cetatenie si copilul cred ca va avea cetatenie engleza ca se naste in UK. Vreau sa fac o vizita parintilor mei la vara pot intra si iesi cu el fara acea declaratie din partea tatalui ( copilul va fi trecut pe pasaportul meu UK) Problema e ca aici nu exista notari.

Asteptand o minune 20+ weeks



wmagnolia,

Copiii britanici nu au nevoie de declaratie din partea tatalui ca sunt de acord sa calatoreasca, numai copiii romani.
Am calatorit de f multe ori singura cu fiica mea si nu am avut nicio declaratie.

Sigur, daca foloseste pasaportul romanesc, fiica ta va avea nevoie.
Declaratia se face la ambasada, in acest caz.

Lara mami de Errie si Jamie

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali * India*Nepal



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Vreau sa va povestesc situatia prin care am trecut eu, in decembrie, la iesirea din tara impreuna cu copil minor, posesor de pasaport individual, necasatorita fiind si cu procura de la tatal copilului datata cu luna mai, luna nasterii copilului, pentru ca atunci a putut veni tatal in tara sa-l recunoasca. Ajung in aeroport, super increzatoare ca totu-i in regula, cand ce sa vezi? Sunt intrebata de politia de frontiera: procura este din mai? Eu: da, foarte nonsalant, ca doar ce putea sa se intample? Pai este cam veche! Si eu incep sa povestesc cum s-a intamplat si cum ca, mergem la tatal copilului, ce mai moartea caprioarei. Ne lasa cu chiu cu vai sa trecem oprind procura.
Eu foarte contrariata si nestiutoare ma opresc si comentez un pic cu un nene tot de la frontiera un gen de supracontrol, am dedus eu.
Am aflat de la acest nene, ca am avut noroc de niste colegi de-ai dansului mai permisivi si ca puteau sa nu ne lase sa trecem granita. Tot acest domn ne explica cum ca, trebuia facuta procura, in cazul de fata, la consulat si trimisa de tatal copilului prin curierat si... cel mai important cu data calatoriei, macar aproximativa.V-am scris cele de mai sus in ideea ca, poate cuiva ii va fi folositor.
O zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Bun gasit!

Am nevoie de ceva informatii, va rog! Peste o luna voi pleca cu fetitza mea (1,4 ani) in concediu in UK si am cateva intrebari:

1. Eu pot iesi numai cu cartea de identitate?
2. Ce documente imi trebuie pentru copil in conditiile in care tatal ei nu ne insoteste?

Cam atat deocamdata!

Numai bine!

Pentru puiul tau



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fragutza

Bun gasit!
Am nevoie de ceva informatii, va rog! Peste o luna voi pleca cu fetitza mea (1,4 ani) in concediu in UK si am cateva intrebari:
1. Eu pot iesi numai cu cartea de identitate?
2. Ce documente imi trebuie pentru copil in conditiile in care tatal ei nu ne insoteste?
Cam atat deocamdata!
Numai bine!
Pentru puiul tau


1. Da.
2. Document de calatorie (pasaport). Declaratia notariala a tatalui prin care isi da acordul cu privire la calatoria cu tine, cu indicarea perioadei, traseului, destinatiei (exista formulari tip la notariate). Daca sunteti divortati si minorul este incredintat tie, hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila.

Daca mai ai intrebari la acest subiect, te rog sa le formulezi intr-un singur mesaj, pentru a avea raspunsul grupat (ma refer la acel "deocamdata").

Mergi la inceput