Topic - pasapoarte, acte, calatorii...

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns peanut spune:

Shimbare de nume
Nu mi-am schimbat numele la casatorie si doresc sa o fac acum. Inteleg ca dureaza cam 2 luni dupa ce depun actele. Ce documente trebuie schimbate ulterior in afara de buletin, pasaport si permis? Ma intereseaza mai ales daca masina si apartamentul trebuie schimbate pe noul nume. Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Relusha spune:

Citat:
citat din mesajul lui peanut

Shimbare de nume
Nu mi-am schimbat numele la casatorie si doresc sa o fac acum. Inteleg ca dureaza cam 2 luni dupa ce depun actele. Ce documente trebuie schimbate ulterior in afara de buletin, pasaport si permis? Ma intereseaza mai ales daca masina si apartamentul trebuie schimbate pe noul nume. Va multumesc.


Talonul de la masina trebuie si ala schimbat ca si figureze acolo noul nume, iar la apartament nu trebuie neaparat schimbat numele, oricand poti face dovada ca este aceeasi persoana cu actul de schimbare de nume...

Mamica fericita de bebe RADU-DEIAN (07.06.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary87 spune:

Buna! Cred ca aici trebuia sa pun intrebarea...Am deschis si un sub separat, dar acum am vazut regulile Scuze!
Un liceu din sectorul 2 a pierdut un dosar intreg cu toate actele de studiu, foaie matricola, diploma de capacitate...etc...Ideea e ca pers in cauza nu a putut obtine duplicat dupa diploma de capacitate pentru ca scoala respectiva ( o scoala din sectorul 4)a spus ca nu poate elibera duplicate din anul 2000...
Stiu ca trebuie declarata pierduta diploma respectiva la Monit. Oficial...dar de catre cine daca liceul respectiv e cel care a pierdut originalul? Se poate lua vreo masura impotriva liceului respectiv..eu stiu..la inspectorat sau undeva? Apoi, dupa publicarea pierderii in Monit. Oficial...cam ce ar trebui facut?
Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pierderea actelor se declara de catre titularul lor, indiferent cine le-a pierdut. Duplicat se poate elibera dupa orice act de pe lumea asta. Cererea se depune la unitatea scolara emitenta a actelor de studii, care la randul ei va obtine o aprobare de la Inspectorat de eliberare duplicat.
Cat priveste negljenta - o reclamatie catre unitatea scolara si/sau inspectorat ar putea aduce functionarului neglijent o sanctiune (cu conditia sa ai dovada depunerii acelui dosar, cu opis al actelor pe care l-a continut).
Daca ai aceasta dovada, poti chema scoala cascata in instanta, pentru a-ti putea recupera cheltuielile pe care le vei avea cu reconstituirea dosarului - adica taxe, plata la Monitor etc. Nu stiu daca merita efortul insa. Dovada publicarii in Monitor trebuie sa insoteasca cererea de duplicat adresata scolii emitente a actului.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary87 spune:

Multumesc mult! Trebuie sa treaca vreun timp anume de la publ pierderii in M.O. pentru parcurgerea celorlalte etape?

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanatzuca spune:

Buna ziua,
am divortat, am hotarare definitiva si irevocabila de incredintare a minorului.
Voi pleca in Germania la un training singura, iar dupa cateva zile doresc sa vina si viitorul meu sot impreuna cu fetita mea minora. Fetita are pasaport individual.
Ce acte le vor trebui pentru iesirea/reintrarea in Ro? Dar pt.intrarea in De?

Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioanatzuca

Buna ziua,
am divortat, am hotarare definitiva si irevocabila de incredintare a minorului.
Voi pleca in Germania la un training singura, iar dupa cateva zile doresc sa vina si viitorul meu sot impreuna cu fetita mea minora. Fetita are pasaport individual.
Ce acte le vor trebui pentru iesirea/reintrarea in Ro? Dar pt.intrarea in De?

Multumesc anticipat!


Declaratia ta, autentificata notarial, prin care iti exprimi acordul ca fetita sa calatoreasca cu aceasta persoana. Actul trebuie sa cuprinda toate detaliile - tara de destinatie, traseul, perioada calatoriei, data iesirii, dovada cazierului judiciar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki01 spune:



Buna seara!

O intrebare: cu ce acte putem iesi din tara (in UE) cu baietelul nostru in varsta de 11 luni? Este suficient certificatul de nastere sau este nevoie sa-i facem pasaport?

Multumesc pentru raspuns.

Miki, fericita de Andrei (11.11.2008)

si aspiranta la bebe 2

Poze cu voinicelul nostru iubit
Povestea puiului nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki01



Buna seara!

O intrebare: cu ce acte putem iesi din tara (in UE) cu baietelul nostru in varsta de 11 luni? Este suficient certificatul de nastere sau este nevoie sa-i facem pasaport?

Multumesc pentru raspuns.

Miki, fericita de Andrei (11.11.2008)

si aspiranta la bebe 2

Poze cu voinicelul nostru iubit
Povestea puiului nostru


Nu poate trece cu certificatul de nastere, ori ii faceti pasaport - ori il inscrieti pe al unuia dintre voi.

Mergi la inceput