Topic - pasapoarte, acte, calatorii...

Topic - pasapoarte, acte, calatorii... | Autor: marius

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Buna,

mi s-a furat portofelul saptamana trecuta si o data cu el, buletin si permis de conducere.
Ce trebuie sa fac? Am auzit ca daca il declar furat, trebuie sa platesc si amenda ca nu am avut grija de acte? Trebuie sa mai astept o perioada sau anunt la politie cat mai repede? Trebuie sa declar prin vreun ziar ceva ca nu le mai am?

Multumesc mult pentru raspunsuri!


Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cmirela35 spune:

Am si eu o intrebare,probabil s-a mai discutat despre asta,dar nu gasesc eu topicul.
Sunt divortata,am 2 copii,si conform sentintei de divort copiii imi sunt incredintati mie.
As vrea sa plec cu copiii intr-o excursie peste hotare,si am o intrebare:am nevoie de aprobarea fostului sot pentru a iesi cu ei?
Sincera sa fiu,nu stiu cum as obtine aprobarea,caci el nu mai este in tara,deci care este solutia pe care o am in situatia in care tatal nu este de gasit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Trebuie doar hotararea definitiva si irevocabila de incredintare.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scumpioara spune:

Buna ziua.
Am si eu o problema legata de certificatul meu de nastere. L-am pierdut, insa atunci cand m-am dus sa cer un duplicat m-au cautat in registrul lor si nu m-au gasit. Am cerut o copie a certificatului din dosarul de angajare si m-am dus cu ea la Oficiul de stare civila pentru a le demonstra ca eu intr-adevar am avut un certificat emis de ei. Nici nu am observat ca pe certificatul meu era mentionata ca data de eliberare 29 iunie, eu fiind nascuta in martie. Cu ajutorul acestui certificat mi-a fost gasit intr-adevar numele in registrul de iunie si am obtinut duplicatul. Intrebarea mea este: care ar fi explicatia faptului ca acest certificat a fost eliberat in iunie? Este normal? Oare cum a putut mama mea iesi din maternitate fara un certificat eliberat in martie?
Sotul meu ma tot innebuneste ca poate am fost infiata. Ar fi o explicatie? Tatal meu a decedat, iar pe mama nu vreau sa o supar intreband-o asa ceva. Cu toate acestea, as dori sa inteleg ce s-a intamplat.
Imi cer scuze daca postez unde nu trebuie, nu am stiut care este locul cel mai potrivit.
Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cmirela35 spune:

Marius,multumesc pentru raspuns,ma intreb de multe ori cum reusesti sa raspunzi la atatea intrebari de pe ,si uite ca te mai intreb ceva
E suficienta sentinta de divort prin care copiii imi sunt mie incredintati,sau nu?Si daca nu,ce trebuie sa fac?
Multumesc pentru raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am precizat - este suficienta

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui scumpioara

Buna ziua.
Am si eu o problema legata de certificatul meu de nastere. L-am pierdut, insa atunci cand m-am dus sa cer un duplicat m-au cautat in registrul lor si nu m-au gasit. Am cerut o copie a certificatului din dosarul de angajare si m-am dus cu ea la Oficiul de stare civila pentru a le demonstra ca eu intr-adevar am avut un certificat emis de ei. Nici nu am observat ca pe certificatul meu era mentionata ca data de eliberare 29 iunie, eu fiind nascuta in martie. Cu ajutorul acestui certificat mi-a fost gasit intr-adevar numele in registrul de iunie si am obtinut duplicatul. Intrebarea mea este: care ar fi explicatia faptului ca acest certificat a fost eliberat in iunie? Este normal? Oare cum a putut mama mea iesi din maternitate fara un certificat eliberat in martie?
Sotul meu ma tot innebuneste ca poate am fost infiata. Ar fi o explicatie? Tatal meu a decedat, iar pe mama nu vreau sa o supar intreband-o asa ceva. Cu toate acestea, as dori sa inteleg ce s-a intamplat.
Imi cer scuze daca postez unde nu trebuie, nu am stiut care este locul cel mai potrivit.
Va multumesc.


E Ok este locatai potrivita




Nu este obligatorie eliberarea certificatului de nastere odata cu declararea nasterii si intocmirea ACTULUI de nastere. (Ai dat peste o functionara desteapta acolo, care avea obligatia sa-ti explice acest lucru). Iar la iesirea din maternitate trebuie sa faci dovada inregistrarii nasterii prin orice mijloace - nu obligatoriu cu certificat. Certificatul (ca de aia e certificat!) CERTIFICA inscrisul din registrul de stare civila, este doar o dovada a inregistrarii nasterii. Pe noul tau certificat de nastere eliberat in locul celui pierdut (si care NU este duplicat!!!) este inscrisa data de ieri, deci... In concluzie - ori s-a pierdut primul si s-a eliberat altul dupa 3 luni , ori s-a eliberat mai tarziu - nu are nicio relevanta si nu inseamna sub nicio forma infiere.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scumpioara spune:

Multumesc, Marius.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Copii mei sunt trecuti in pasaportul meu dar le expira valabiliatea(la copii este termenul de 3 ani) al meu expira in 2016, intrebarea este trebuie neaparat sa le fac pasaport individual sau pot sa-i trec mai departe tot in pasaportul meu?

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

am si eu o intrebare,poate ma ajuta cineva.
locuiesc in Chicago si urmeaza sa am o fetita,nu sunt casatorita cu tatal fetei,suntem impreuna dar nu ne-am casatorit. intrebarea mea este: daca il trec pe el pe certificatul de nastre are drepturi depline ca tata chiar daca nu sunt casatorita??? de ce intreb asta,urmeaza sa vin in tara anul asta,am inteles ca imi va trebui semnatura lui sa scot fata din tara pe perioada limitata.
si inca o intrebare: pot sa trag linie aici la tata si sa ii fac certificat romanesc cu numele lui?
va multumesc!

39S+sa fii alaturi de noi pana ne nastem sanatoase!
AMR 1 sapt pana sa o cunoastem pe Ana Teodora

Mergi la inceput