Topic - alte probleme juridice neregasite la...

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Avizul este pentru transportator. Atata vreme cata aveti acte de proveninenta (factura de exemplu) este totul in regula. Nu veti primi amenda pentru ca nu exista o contraventie. Este suficienta factura. Cine a spus chestia cu amenda umbla cu baliverne.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

Buna,

Acum sunt in cic. Vreau sa ma intorc la munca pe acelasi post. Se poate ca angajatorul sa ma recheme pe un alt post?
E adevarat ca 6 luni dupa momentul intoarcerii la serviciu nu ma pot concedia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. In prima faza nu. Este obligat sa te recheme pe pozitia de la care ai plecat, dar poate imediat dupa aceea. Deci ... in final da.
2. Nu este adevarat - poate sa te concedieze si din a doua zi de la revenire. Nu pe motiv de necorespundere profesionala, dar pentru alt motiv legal, da.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arrin spune:

Buna Marius,

Am terminat anul acesta o facultate la forma de invatamant ID; cu putin timp inainte sa o termin mi-am dat demisia de la serviciu.
Ca proaspat absolvent am dreptul la somaj?

Multumesc ,
Arina

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna Marius,
am citit in aceasta conventie, pe care o postez mai jos, la articolul 9 ca, daca ai peste 30 ani nu poti adopta un copil, sau cel putin asa am inteles eu. Te rog sa ne ajuti.

Conventia europeana revizuita in materia adoptiei

Conventia europeana revizuita in materia adoptiei de copii a fost publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 515, din 21 iulie 2011. Romania a semnat Conventia revizuita la Strasbourg in 4 martie 2009 si a ratificat-o prin Legea nr. 138/2011, publicata tot in Partea I a Monitorului Oficial nr. 515, din 21 iulie 2011

ARTICOLUL 9
Varsta minima a adoptatorului

(1) Un copil poate fi adoptat numai daca adoptatorul a atins varsta minima prevazuta de legislatie in acest scop, aceasta varsta minima neputand fi mai mica de 18 ani, nici mai mare de 30 de ani. Trebuie sa existe o diferenta de varsta corespunzatoare intre adoptator si copil, respectandu-se interesul superior al copilului, de preferat o diferenta de cel putin 16 ani.
(2) Cu toate acestea, legislatia poate sa prevada posibilitatea de derogare de la conditia varstei minime sau de la diferenta de varsta, avand in vedere interesul superior al copilului:
a) in cazul in care adoptatorul este sotul sau partenerul inregistrat al tatalui ori al mamei; sau
b) in circumstante exceptionale.


Multumesc anticipat.
Laura

http://pg.photos.yahoo.com/ph/pitilau2004/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu pot decat sa confirm textul legii. Un adoptator trebuie sa aiba varsta minima de 18 ani si maxima de 30 de ani cu exceptiile derogatorii mentionate la urmatoarele puncte.
Dar in esenta astazi acestea sunt conditii prevazute de lege.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:


Marius, mi-au raspuns la intrebarile de saptamana trecuta referitor la intrebarea ta, unde s-a publicat oficial denuntarea contractului colectiv de munca.

" Mentionam ca documentele denuntarii Contractului Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010 se afla la Ministerul Muncii,Familiei si Protectiei Sociale"

Cu alte cuvinte nu a fost mentionat oficial nicaieri deci nu e legal ce fac.
Corecteaza-ma daca gresesc, dar atata timp cat denuntarea nu e publicata in Monitorul Oficial inseamna ca nu e oficiala, nu? Cum iau ei o decizie oficiala pe baza a ceva neoficial??????
Am dreptate ?
Sunt dispusa sa merg pana in panzele albe mai ales ca am raspunsurile lor oficiale in scris.

+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Atata vreme cat nu este publicat in MO nu are nici o valoare - saiu mai pe scurt bla bla..,..

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

Citat:
citat din mesajul lui laura-s

Buna Marius,
am citit in aceasta conventie, pe care o postez mai jos, la articolul 9 ca, daca ai peste 30 ani nu poti adopta un copil, sau cel putin asa am inteles eu. Te rog sa ne ajuti.

Varsta minima a adoptatorului
(1) Un copil poate fi adoptat numai daca adoptatorul a atins varsta minima prevazuta de legislatie in acest scop, aceasta varsta minima neputand fi mai mica de 18 ani, nici mai mare de 30 de ani. Trebuie sa existe o diferenta de varsta corespunzatoare intre adoptator si copil, respectandu-se interesul superior al copilului, de preferat o diferenta de cel putin 16 ani.


In articol se vorbeste doar despre virsta minima. Aceasta trebuie sa fie intre 18 si 30 ani. Adica ar tb sa existe alta lege care sa stabileasca aceasta virsta minima.

Mergi la inceput