Topic - alte probleme juridice neregasite la...

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Hmmm... pai nu e mai simplu atunci sa platesti cat este necesar? Nu cred ca este complicat. Zic si eu.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Buna ziua
Mamica mea a decedat pe 17 .03
Stiti cumva daca sunt unicul mostenitor se mai face succesiunea?
Daca da fiecare notar poate sa scoata o suma diferita sau cum calculeaza ei?
Sa ma duc la mai multi?
PS Masa succesorala se compune dintr o garsoniera,jumatate dintr un apart de 2 camere si 2 locuri de veci
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmaw

Buna ziua
Mamica mea a decedat pe 17 .03
Stiti cumva daca sunt unicul mostenitor se mai face succesiunea?
Daca da fiecare notar poate sa scoata o suma diferita sau cum calculeaza ei?
Sa ma duc la mai multi?
PS Masa succesorala se compune dintr o garsoniera,jumatate dintr un apart de 2 camere si 2 locuri de veci
multumesc

Sigur ca se face succesiunea. cat despre intrebarile legate de notari - de ce nu le-ai adresa exact lor aceste intrebari?

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui carmaw

Buna ziua
Mamica mea a decedat pe 17 .03
Stiti cumva daca sunt unicul mostenitor se mai face succesiunea?
Daca da fiecare notar poate sa scoata o suma diferita sau cum calculeaza ei?
Sa ma duc la mai multi?
PS Masa succesorala se compune dintr o garsoniera,jumatate dintr un apart de 2 camere si 2 locuri de veci
multumesc

Sigur ca se face succesiunea. cat despre intrebarile legate de notari - de ce nu le-ai adresa exact lor aceste intrebari?

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

buna
Da am fost se pare ca au niste registre unde se uita si dupa anul constructiei si alte criterii fac ei niste calcule
Da acumma mai lupt cu o dilema....mama avea niste actiuni la FPP MUNTENIAsi nu le dau de urma ....notara min a zis sa merg sa ma informez dar unde????(mama a stat in sect 2 in Bucuresti)
Am cautat ceva pe net (dar marturisesc ca sunt cam prinsa cu rinduielile),am intrebat la BCR dar nu au stiut:(
multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Care este intrebarea?


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Care este intrebarea?


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Intrebarea era unde sa ma informez daca mama mai are sau nu actiunile??
Stii cumva??
AM INTREBAT LA MINE LA BCR si nu stiu sa mi spuna unde sa ma duc.
Notara ma bate la cap sa rezolv asta pt ca vrea sa mi faca succesiunea la toate
Stiu ca sunt mai haotica dar tot alerg cu biserici si parastase
Multumesc de intelegere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Raspund :
Str Fagaras.25 BUC
PS EDITARE
Am fost cu certif de deces si BI si platind 6 roni mi a dat un certif cu situatia actiunilor care poate fi folosit la notar pt succesiune
Apoi revin cu succesiunea si avind certif mostenitor,act deces,certif actionar(al meu) si BI ul meu plus suma de 32 de roni se pot trece actiunile mamei peste actiunile mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

revin si eu cu o problema...
din CIC am primit preaviz si apoi somaj, incepand cu 23 febr. 2011...
cand am primit actele pt somaj, cu tot cu cartea de munca, am descoperit cu stupoare ca nu mi se schimbase incadrarea, desi din 01.12.2007 fusesem avansata...
mai exact, eu stiam ca sunt Translator, incepand cu 1 Decembrie 2007, asa cum scrie si in Actul Aditional, asa cum scrie in toate adeverintele si cererile si in orice act oficial de la acea data..insa, in cartea de munca sunt Secretara, de la inceput pana la 23 februarie 2011....
Am vorbit la firma si mi s-a spus sa retrimit cartea de munca sa-mi schimbe incadrarea. Dar, ma gandesc, mai folosesc eu undeva cartea de munca veche? o mai duc la urmatorul angajator ? sau ramane acasa, si, deci, nu va mai aparea nicaieri modificarea?
sper ca m-am facut inteleasa..




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu o mai folosesti ce-i drept - dar daca zici ca ai act aditional e Ok insa mare grija la acel act pent6ru ca este singurul care iti poate dovedi schimbarea mentionata. Insa eu in locul tau as prefera sa fie modificata si inregistrarea in cartea de munca - nu stii peste cine dai la o adica si vrea doar ceea ce scrie in actele corespunzatoare. De costat nu te costa nimic - deci de ce nu le-ai da cartea sa faca rectificarea?


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Nu o mai folosesti ce-i drept - dar daca zici ca ai act aditional e Ok insa mare grija la acel act pent6ru ca este singurul care iti poate dovedi schimbarea mentionata. Insa eu in locul tau as prefera sa fie modificata si inregistrarea in cartea de munca - nu stii peste cine dai la o adica si vrea doar ceea ce scrie in actele corespunzatoare. De costat nu te costa nimic - deci de ce nu le-ai da cartea sa faca rectificarea?


Eu pur si simplu / Pagina legislativa


multumesc de rapsuns
ma gandeam doar ca atunci cand am dus actele pt somaj la AJOFM am dus si cartea de munca, pe care, mai tarziu mi-au dat-o inapoi. si ma gandeam ca deja au facut transferul de informatie din cartea de munca in formatul electronic si ca nu se mai uita nimeni pe fosta carte de munca, pe care imi vor face ei modificarea...
dar o sa o trimit, la o adica, sa am cu ce demonstra..
multumesc mult inca o data pentru raspuns. promt, ca de obicei


Am o din 21.01.2009
! Doamne ajuta sa ne fie sanatosi copilasii! !!

Mergi la inceput