Topic - alte probleme juridice neregasite la...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sasha.p

Marius, multumesc pentru sugestii, am copiat intrebarea aici, sper ca acum este bine (topic dedicat concediului de odihna nu am gasit):
Am si eu o intrebare : cum se calculeaza numarul de zile de concediu de odihna pe care le poti efectua in anul in care urmeaza sa nasti ? Spre exemplu, eu am dreptul la 25 de zile lucratoare pe an. Daca as naste in luna iulie 2009, la cate zile de concediu de odihna am dreptul?
Ca sfatul general este sa iti iei tot concediul de odihna inainte de concediul prenatal, dar nimeni nu spune cat poti sa iei.
Se calculeaza prorpotional cu timpul efectiv lucrat pana la nastere sau ai dreptul la tot concediul de odihna aferent anului, respectiv 25 zile lucratoare in cazul meu. Multumesc,

Anca si Sasha

Nazdravani de Aug-Sept. 2003
"Iubiti-va parintii, caci viata fara ei este inspaimantatoare si absurda".


Se calculeaza proprotional cu perioada efectiv lucrata. Pt cazul tau sunt 25 de zile lucratoare pt 11 luni efectiv lucrate. pt 6 luni revin 14 zile lucratoare (se rotunjeste in sus).

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabidaniela

Am si eu o intrebare daca poate cineva sa ma ajute. Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmeze un electrician autorizat de ANRE pentru a functiona ca PFA?

http://tt.lilypie.com/o3y9p3.png

Nu are relevanta faptul ca este autorizat ANRE. intrebarea se rezuma la pasii necesari pt a deveni PFA. Am sa ma interesez desi sunt convins ca sunt persoane fizice autorizate care ar putea sa raspunda exact. Oricum o informatie buna ar fi sa mearga la Adm Financiara unde sunt convins ca va primi exact informatiile necesare.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui gabidaniela

Am si eu o intrebare daca poate cineva sa ma ajute. Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmeze un electrician autorizat de ANRE pentru a functiona ca PFA?

http://tt.lilypie.com/o3y9p3.png

Nu are relevanta faptul ca este autorizat ANRE. intrebarea se rezuma la pasii necesari pt a deveni PFA. Am sa ma interesez desi sunt convins ca sunt persoane fizice autorizate care ar putea sa raspunda exact. Oricum o informatie buna ar fi sa mearga la Adm Financiara unde sunt convins ca va primi exact informatiile necesare.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


Ideea e ca in mare cam stiu despre ce e vorba, si eu sunt PFA dar am un regim putin diferit (nu a fost nevoie de inregistrare la ONRC ci numai la tribunal, primarie si finante). Nu mai stiu exact pasii si nici pe internet nu am gasit mare lucru. Sunt de acord ca nu are relevanta faptul ca este autorizat de ANRE, dar ma gandeam ca e cineva pe aici care stie exact despre ce e vorba

http://tt.lilypie.com/o3y9p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabidaniela

Am si eu o intrebare daca poate cineva sa ma ajute. Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmeze un electrician autorizat de ANRE pentru a functiona ca PFA?

http://tt.lilypie.com/o3y9p3.png


Pentru infiintare PFA ai nevoie de urmatoarele acte: copie CI, copie dovada studii si inregistrare ANRE daca vrei sa-ti infiintezi un PFA cu profil, dovada sediului unde iti vei desfasura activitatea (daca nu este proprietate personala poti incheia un contract de comodat sau de inchiriere - eu recomand prima varianta), intabularea titlului de prorietate al sediului (titlu de proprietate trebuie legalizat la notariat), specimenul de semnatura (il poti da direct la Registru daca te duci personal sau la notariat daca va depune altcineva actele), rezevarea denumirii (numele urmat de PFA), formularele. Pentru detalii intra pe onrc si uita-te la formalitati. acolo vei gasi mai pe larg ceea ce am scris eu. Sper sa nu fi uitat nimic.
Trebuie sa-ti alegi un cod CAEN. Costurile de infiintare nu sunt mari: aprox. 150 lei.
Daca am uitat ceva, voi completa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Mirela, merci.

http://tt.lilypie.com/o3y9p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariel_7000

nu stiu daca postez bine aici, daca nu este, imi cer scuze. am cautat informatii referitoare la "problema" mea, dar nu m-am lamurit.

sunt in cic din iunie anul acesta. intentionez sa imi deschid o firma si sa demarez o afacere proprie, in comert. imi va afecta acest lucru dreptul de a mai primi indemnizatia de maternitate? daca da, cum pot sa evit asta? sa am un alt angajat care sa se ocupe de aceasta afacere?
merci.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

Save the Earth /Is the only planet with chocolate!



Parerea mea este ca si daca ai firma, nu beneficiezi de indemnizatie in continuare intrucat pe firma obtii venituri supuse impozitului pe venit (venituri din dividende).
Or, Ordonanta 148 se refera la orice tip de venituri care sunt supuse impozitului pe venit conform Codului Fiscal.
Cred ca cel mult ai putea incerca sa nu repartizezi dividendele pe anul in care ebneficiezi de indemnizatie. Dar si aici am niste dubii. Discuta si cu un contabil sa-ti gaseasca o modalitate de a nu lua dividende.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabidaniela

Mirela, merci.

http://tt.lilypie.com/o3y9p3.png


Daca vrei mai multe date, da-mi un pm!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela.d

Citat:
citat din mesajul lui ariel_7000

nu stiu daca postez bine aici, daca nu este, imi cer scuze. am cautat informatii referitoare la "problema" mea, dar nu m-am lamurit.

sunt in cic din iunie anul acesta. intentionez sa imi deschid o firma si sa demarez o afacere proprie, in comert. imi va afecta acest lucru dreptul de a mai primi indemnizatia de maternitate? daca da, cum pot sa evit asta? sa am un alt angajat care sa se ocupe de aceasta afacere?
merci.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

Save the Earth /Is the only planet with chocolate!



Parerea mea este ca si daca ai firma, nu beneficiezi de indemnizatie in continuare intrucat pe firma obtii venituri supuse impozitului pe venit (venituri din dividende).
Or, Ordonanta 148 se refera la orice tip de venituri care sunt supuse impozitului pe venit conform Codului Fiscal.
Cred ca cel mult ai putea incerca sa nu repartizezi dividendele pe anul in care ebneficiezi de indemnizatie. Dar si aici am niste dubii. Discuta si cu un contabil sa-ti gaseasca o modalitate de a nu lua dividende.

Fals - este vorba de venituri profesionale sau asimilate impozabile sau scutite de impozit ca si exceptii. Dividendele NU sunt venituri profesionale. Reciteste te rog art. 1 din ordonanta mentionata. Unde scrie "orice"? Un pic mai mare atentie nu ar strica in viitor. Pt conformitate regasesti Ordonanta 148 actualizata 2008 la mine pe site in pagina legislativa. Mai mult chiar si ultima si atat de mult asteptata legea 257 din 31.10.2008 (re)precizeaza aceeasi cerinta tot prin art. 1 care completeaza de drept acelasi art. 1 din OG 148. Si legea 257 poate fi consultata pe pagina legislativa.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui mirela.d

Citat:
citat din mesajul lui ariel_7000

nu stiu daca postez bine aici, daca nu este, imi cer scuze. am cautat informatii referitoare la "problema" mea, dar nu m-am lamurit.

sunt in cic din iunie anul acesta. intentionez sa imi deschid o firma si sa demarez o afacere proprie, in comert. imi va afecta acest lucru dreptul de a mai primi indemnizatia de maternitate? daca da, cum pot sa evit asta? sa am un alt angajat care sa se ocupe de aceasta afacere?
merci.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

Save the Earth /Is the only planet with chocolate!



Parerea mea este ca si daca ai firma, nu beneficiezi de indemnizatie in continuare intrucat pe firma obtii venituri supuse impozitului pe venit (venituri din dividende).
Or, Ordonanta 148 se refera la orice tip de venituri care sunt supuse impozitului pe venit conform Codului Fiscal.
Cred ca cel mult ai putea incerca sa nu repartizezi dividendele pe anul in care ebneficiezi de indemnizatie. Dar si aici am niste dubii. Discuta si cu un contabil sa-ti gaseasca o modalitate de a nu lua dividende.

Fals - este vorba de venituri profesionale sau asimilate impozabile sau scutite de impozit ca si exceptii. Dividendele NU sunt venituri profesionale. Reciteste te rog art. 1 din ordonanta mentionata. Unde scrie "orice"? Un pic mai mare atentie nu ar strica in viitor. Pt conformitate regasesti Ordonanta 148 actualizata 2008 la mine pe site in pagina legislativa.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


Mda, asa e. Scuze.
Mea culpa. Neatentia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sasha.p spune:

Marius, multumesc.

Anca si Sasha

Nazdravani de Aug-Sept. 2003
"Iubiti-va parintii, caci viata fara ei este inspaimantatoare si absurda".

Mergi la inceput