Topic - alte probleme juridice neregasite la...

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Probabil s-au gandit in cazul unei persoane juridice ca va fi un transfer un fel de preluare de contract, in timp ce pt persoana fizica va fi o cedare ..., nu stiu ce sa zic e bizar oricum. Ar trebui sa discutati cu banca in primul rand.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissandrada spune:

Buna dimineata.
Am si eu o intrebare nu stiu daca e bine pusa aici.
Am o fetita care a facut 2 ani pe 13 ianuarie 2010. Eu am reinceput serviciul pe 4 ianuarie 2010. Trebuia sa anunt undeva ca am inceput cu 2 saptamani mai repede? Se mai da indemnizatia de la stat pe 13 zile din ianuarie? Am gasit pe card bani bagati de la ei cam jumatate din cat luam si nu stiu ce sa fac sa-i cheltui sau nu .


Bazar general DC


Criss de Alessia si Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medeea_m spune:

sper ca sunt la topicul potrivit, daca nu, scuze.

e adevarat ca de la inceputul anului Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National nu mai este valabil pentru bugetari? daca da, cum asa? pe ce baza legislativa?
intreb de curiozitate, asa am auzit ca se intampla, eu nu sunt bugetar si nu ma afecteaza insa am persoane in jur care sunt direct afectate daca asa stau lucrurile.

multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Busha spune:

Am urmatoarea problema :
Am fost in concediu pentru cresterea copilului pana pe 15.03.2010 dar am fost anuntata ca postul meu a fost restructurat.Am primit decizia de concediere cu preaviz de 20 zile .Intrebarile mele :
1.In locul meu ,acum doi ani ,a fost angajata o persoana pe aceeasi functie si ea ramane in continuare angajata dar mi s-a spus ca-i vor modifica functia .E legal ?
2.Am fost concediata cu art 65 alin 1,beneficiez de somaj dupa preavizul de 20 zile,nu ?
3.Daca ma angajez dupa preaviz , la o alta firma,pentru o perioada mai mica de un an ...mai pot beneficia de somaj?
Multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi spune:

Buna seara, Marius, inca o data. Am copiat mai jos intrebarea mea mai veche si raspunsul tau pt a-ti aduce aminte.
""""Buna seara si la multi ani! Marius, te rog, am o nedumerire si m-am bagat la acest topic pt ca nu stiu unde. Deci, am un card de credit. Cei de la banca respectiva m-au sunat acum vreo 5-6 sapt si mi-au prezentat o oferta de asigurari etc. Le-am raspuns ca in principiu as fi de acord, urmand sa-mi trimita contractul acasa, sa-l studiez si sa-l semnez. Pana acum nu l-au trimis, in schimb m-am trezit ca ei au tras deja din cont prima rata aferenta asigurarii. Am primit azi extrasul si.... Crezi ca legal e corect, fara ca eu sa semnez un contract?
Multumesc mult anticipat,

didi si cata"""


""""In mod sigur nu este legal. Iti recomand sa iei legatura cu ofiterul de credite careeste responsabil(a) cu acest segment si sa ceri (soliciti) restituirea sumei respective de bani (fara retinrerea vreunui comision) pana la semnarea eventuala a contractului de asigurare de catre ambele parti.""""

Acum te deranjez din nou cu aceeasi problema. Am fost la banca sa rezolv situatia, unde concluzia este: "o polita de asigurare poate fi incheiata in urma acordului telefonic, daca nu-mi convine sa fac bine sa fac o cerere de reziliere a politei, oricum imi vor fi opriti bani pe perioada din urma in care am beneficiat de asigurare". Am avut inspiratia sa nu fac nici o cerere, deoarece m-am gandit ca asa practic accept ca am incheiat polita, dar sunt in pom. Ma simt legata de maini si de picioare, nu e vorba de bani, e vorba ca ma fura pe fata si nu stiu ce sa mai fac. Te rog din suflet, daca poti sa-mi mai dai un sfat, ar fi extraordinar de binevenit.
Multumesc mult,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

E relativ simplu. Orice retinere financiara trebuie sa aiba la baza un contract semnat de ambele parti. Ceea ce nu exista. Acordul telefonic este o prostie. Mergi la banca si depui o adresa cu nr de inregistrare (2 exemplare) prin care soliciti baza legala (documentara - contract anexa contract samd) in urma caruia banca este indreptatita sa-ti retina fara acordul tau direct sume de bani reprezentant primele de asigurare. Ei sunt obligati sa raspunda si sa prezinte contractul,anexa samd cf caruia ar fi avut acest drept. In incheiere precizezi ca in cazul in care nu ti se prezinta niciun act corespunzator iti rezervi dreptul sa ii tragi in judecata simultan cu depunere de sesizari la ANPC (protectia consumatorului) si plangere penala la Politie. De asemenea soliciti restituirea integrala a sumelor retrase abuziv din contul curent.



Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi spune:

Inca o data, multumesc din suflet, Marius! M-ai mai linistit. Asa o sa fac.
O zi fff buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina2005 spune:

Salutare!

Intrebarea mea este: cum se calculeaza concediul de odihna pe anul asta? De exemplu, eu am dreptul la 21 zile lucratoare, unii spun ca am dreptul sa le iau pe toate pana intru in prenatal, altii spun ca se calculeaza proportional cu lunile lucrate. Precizez ca sunt in CM din ianuarie, am lucrat 1 sapt in februarie si ar trebui sa intru in prenatal la 1 mai. Multumesc.



Alina, 24+ cu Aida Alexandra
Fetita mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmynik spune:

Buna seara! Nu stiu daca postez bine aici, daca sunt off-topic imi cer scuze anticipat...
Problema mea este urmatoarea: as vrea sa-mi depun si eu un dosar pentru a obtine o locuinta ANL in Bucuresti. Sunt studenta in ultimul an la Universitatea Bucuresti si in prezent locuiesc la un camin studentesc, loc obtinut de la facultate, impreuna cu sotul si fetita noastra. Sotul meu are locul de munca tot aici in Bucuresti la o unitate militara iar eu cum am mai spus sunt studenta, dar nu avem domiciliul in Bucuresti ci in orasul in care ne-am nascut...Intrebarea mea ar fi urmatoarea: pot sa fac acest dosar pentru a obtine o locuinta ANL chiar daca nu avem domiciliul in Bucuresti?
Multumiri anticipate!
Cosmina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alina2005

Salutare!

Intrebarea mea este: cum se calculeaza concediul de odihna pe anul asta? De exemplu, eu am dreptul la 21 zile lucratoare, unii spun ca am dreptul sa le iau pe toate pana intru in prenatal, altii spun ca se calculeaza proportional cu lunile lucrate. Precizez ca sunt in CM din ianuarie, am lucrat 1 sapt in februarie si ar trebui sa intru in prenatal la 1 mai. Multumesc.



Alina, 24+ cu Aida Alexandra
Fetita mea



Legal este proportional cu perioada lucrata.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput