Topic - alte probleme juridice neregasite la...

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui smaranditza

Marius, am si eu o intrebare: ce acte sunt necesare pentru a imputernici pe cineva din Romania sa-mi scoata diploma de licenta?
La departamentul "diplome" al facultatii este inchis pana in 7 Sept. As vrea ca atunci cand deschid, prietena mea sa aiba deja plicul cu toate actele necesare si sa-mi scoata diploma (pt ca am nevoie de ea urgent).

Din ce am cautat pe net pana acum, am inteles ca e nevoie asa:

1. foaia matricola in original
2. imputernicire notariala cu apostila de la Haga - supralegalizata la Curtea de Apel (la aceasta imputernicire mi-e un pic teama sa nu fie cumva facuta gresit sau sa fie ceva scapat din vedere si sa nu fie valabila in Romania...)
3. 2 poze 3/4
4. copie legalizata dupa cartea mea de identitate

Orice informatie sau corectura mi-ar fi de mare ajutor!
Multumesc!

27+


Exista un Regulament privind regimul actelor de studii in invatamantul superior, publicat in Monitorul Oficial nr. 716/oct. 2007. Textul legal este urmatorul: Art. 19 Institutiile fac publice, prin afisare sau/si pe pagina web, conditiile de eliberare a actelor de studii. Art. 20 (1) Titularii sau imputernicitii acestora au dreptul sa solicite eliberarea actelor de studii completate, dupa termenul aprobat de senatul institutiei, care poate fi cel mult de 12 luni de la finalizarea studiilor, respectiv de doua luni de la confirmarea titlului stiintific de doctor. (2) Un act de studii referitor la studii complete sau partiale finalizate se elibereaza titularului. (3) In situatii bine motivate, cand titularul nu se poate prezenta, actul de studii poate fi eliberat imputernicitului acestuia, cu aprobarea rectorului institutiei, pe baza unei procuri, care sa mentioneze in mod expres faptul ca imputernicitul poate ridica acte de studii, autentificata la notariat. In cazul cetatenilor romani sau straini cu domiciliul/resedinta in strainatate, procura notariala va fi supralegalizata sau apostilata (apostila de la Haga), conform conventiilor internationale, de catre autoritatile competente din tara respectiva. In acelasi timp, conform acestui act normativ, fiecare universitate are propria sa procedura concreta de eliberare a actelor, aprobata de Senat. In mod cert, imputernicirea/procura apostilata conform Conventiei de la Haga este obligatorie pentru a desemna pe cineva sa faca acest lucru pentru si in numele tau. In rest - poze, program, regim, eventual taxe stabilite de Senatul facultatii - doar acolo le poti afla, prin telefon sau de pe site. Personal, mi se parte inutila, de exemplu, copia de pe actul tau de identitate, atata vreme cat ai o imputernicire Haga. Dar birocratia bate imaginatia, asa ca trebuie vazuta exact particularitatea facultatii in acest sens (ca sa nu bati drum degeaba).

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Multumesc mult, Marius!

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Buna Marius,
Sper ca postez bine aici. Am si eu mare nevoie de un sfat legat de vecinii de sub mine. S-au mutat la noi in bloc de aproape 2 ani.
Dupa ce si-au vazut interesele (si-au facut firma cu sediul in bloc, avand acceptul nostru, si-au renovat casa in aproape un an, deci destul de mult zgomot, dar nu am zis nimic) din decembrie 2008 a inceput sa-i deranjeze copilul nostru de 6 ani.
- in a2a zi de Craciun, la ora 19:00, cand de abia intrasem in apartament, ne-am trezit cu dna. care ne ruga sa nu mai facem zgomot ca sotul ei se simte rau (amandoi sunt sub 30 de ani, deci tineri). I-am spus ca nu aveam cum sa facem galagie caci de abia sosisem, si daca se simte rau sa se duca la dr. La jumatate de ora a venit politia, foarte intelegatori de altfel;
- ne-au mai trimis politia pe cap de vreo 3 ori de atunci, plus ca au facut si plangere la politie (in care pe copilul meu il faceau animal)
- aseara au chemat iar politia, efectiv degeab. Noi venisem de la gradi la ora 17 iar copilul s-a jucat linistit cu plastelina si lego, pe urma la calculator, iar la 20:30 cand au venit politistii, era liniste si pace, copilul la televizor la desene.
Problema este ca si cei de la politie isi cer scuze de cate ori vin la noi, si-au dat seama ca nu deranjam asa cum pretind cei de sub noi, au luat declaratii si de la alti vecini, care la fel au spus ca nu deranjam deloc. Dar cu ei sigur vom ajunge la proces, ca amiabil nu putem rezolva. Nu raspund nici macar la salut.
Plus ca am ajuns sa mergem pe varfuri in casa, sa stresez copilul cu nu merge mai repede, stai cuminte la masa si coloreaza, sau in patut si joaca-te, evitam sa stam in sufragerie deoarece acolo stiu ca dorm ei si stau mai mult.
In plus noi stam putin acasa. Avem programul plin. Vin cu copilul de la gradi pe la 17, pe urma mergem la inot sau alte cursuri, venim seara in jur de 20:30, spalt, mancat, culcat.
Legal ce as putea face sa-i potolesc?
Multumesc foarte mult si imi cer scuze ca m-am intins atat.
Madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maadi

Buna Marius,
Sper ca postez bine aici. Am si eu mare nevoie de un sfat legat de vecinii de sub mine. S-au mutat la noi in bloc de aproape 2 ani.
Dupa ce si-au vazut interesele (si-au facut firma cu sediul in bloc, avand acceptul nostru, si-au renovat casa in aproape un an, deci destul de mult zgomot, dar nu am zis nimic) din decembrie 2008 a inceput sa-i deranjeze copilul nostru de 6 ani.
- in a2a zi de Craciun, la ora 19:00, cand de abia intrasem in apartament, ne-am trezit cu dna. care ne ruga sa nu mai facem zgomot ca sotul ei se simte rau (amandoi sunt sub 30 de ani, deci tineri). I-am spus ca nu aveam cum sa facem galagie caci de abia sosisem, si daca se simte rau sa se duca la dr. La jumatate de ora a venit politia, foarte intelegatori de altfel;
- ne-au mai trimis politia pe cap de vreo 3 ori de atunci, plus ca au facut si plangere la politie (in care pe copilul meu il faceau animal)
- aseara au chemat iar politia, efectiv degeab. Noi venisem de la gradi la ora 17 iar copilul s-a jucat linistit cu plastelina si lego, pe urma la calculator, iar la 20:30 cand au venit politistii, era liniste si pace, copilul la televizor la desene.
Problema este ca si cei de la politie isi cer scuze de cate ori vin la noi, si-au dat seama ca nu deranjam asa cum pretind cei de sub noi, au luat declaratii si de la alti vecini, care la fel au spus ca nu deranjam deloc. Dar cu ei sigur vom ajunge la proces, ca amiabil nu putem rezolva. Nu raspund nici macar la salut.
Plus ca am ajuns sa mergem pe varfuri in casa, sa stresez copilul cu nu merge mai repede, stai cuminte la masa si coloreaza, sau in patut si joaca-te, evitam sa stam in sufragerie deoarece acolo stiu ca dorm ei si stau mai mult.
In plus noi stam putin acasa. Avem programul plin. Vin cu copilul de la gradi pe la 17, pe urma mergem la inot sau alte cursuri, venim seara in jur de 20:30, spalt, mancat, culcat.
Legal ce as putea face sa-i potolesc?
Multumesc foarte mult si imi cer scuze ca m-am intins atat.
Madalina




Legal nu ai ce-i face, pentru ca el nu ti-a facut nimic. La un moment-dat, politia va renunta la a mai veni si ii va pune in vedere sa nu-i mai solicite inutil. La urmatoarea sesizare, cere-i politistului sa intocmeasca proces-verbal de constatare a situatiei, si tot asa pana se potolesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Mediajust - Multumesc frumos pentru raspunsul prompt.
Mai am o intrebare? Dar ei ma pot da in judecata?
Multumiri.
Madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

m-ar interesa si pe mine dc s-a confruntat cinvea cu asta:vreau sa dau in udecata statul pt as primi bani pentru ambii copii(gemeni)si vroima sa stiu care e procedura si cam cat ma costa toata treaba..adik..merita..sau dau banii ce-i primeste copilul pe avocati ?



Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

Poze gemeni


Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maadi

Mediajust - Multumesc frumos pentru raspunsul prompt.
Mai am o intrebare? Dar ei ma pot da in judecata?
Multumiri.
Madalina


Nu, in conditiile prezentate de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Mediajust - Multumesc foarte mult.
Madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean

m-ar interesa si pe mine dc s-a confruntat cinvea cu asta:vreau sa dau in udecata statul pt as primi bani pentru ambii copii(gemeni)si vroima sa stiu care e procedura si cam cat ma costa toata treaba..adik..merita..sau dau banii ce-i primeste copilul pe avocati ?



Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

Poze gemeni


Povestea noastra


Nu ai de ce sa-i dai in judecata, exista text legal (Legea 239/2009), se asteapta publicarea normelor in aceste zile (au fost deja trimise de la secretariatul Guvernului).
Modificarea legislativa se va aplica si mamelor cu indemnizatia in plata, deci daca gemenii sunt cei de la semnatura, vei beneficia de un plus de 600 de lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Citat:
citat din mesajul lui petrean

m-ar interesa si pe mine dc s-a confruntat cinvea cu asta:vreau sa dau in udecata statul pt as primi bani pentru ambii copii(gemeni)si vroima sa stiu care e procedura si cam cat ma costa toata treaba..adik..merita..sau dau banii ce-i primeste copilul pe avocati ?



Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

Poze gemeni


Povestea noastra


Nu ai de ce sa-i dai in judecata, exista text legal (Legea 239/2009), se asteapta publicarea normelor in aceste zile (au fost deja trimise de la secretariatul Guvernului).
Modificarea legislativa se va aplica si mamelor cu indemnizatia in plata, deci daca gemenii sunt cei de la semnatura, vei beneficia de un plus de 600 de lei.

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).

e sigur ca zilele astea se vor publica?ar fi ok..sa fie asa.
Da..gemenii sunt cei de la semnatura .Multumesc mult



Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

Poze gemeni


Povestea noastra

Mergi la inceput