Topic - alte probleme juridice neregasite la...

Topic - alte probleme juridice neregasite la... | Autor: marius

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

nu stiu daca postez bine aici, daca nu este, imi cer scuze. am cautat informatii referitoare la "problema" mea, dar nu m-am lamurit.

sunt in cic din iunie anul acesta. intentionez sa imi deschid o firma si sa demarez o afacere proprie, in comert. imi va afecta acest lucru dreptul de a mai primi indemnizatia de maternitate? daca da, cum pot sa evit asta? sa am un alt angajat care sa se ocupe de aceasta afacere?
merci.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

Save the Earth /Is the only planet with chocolate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Atata vreme cat nu iti faci contract de munca este Ok.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

multumesc marius. intentionez sa "angajez" pe altcineva, care sa se ocupe de afacere.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

Save the Earth /Is the only planet with chocolate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

buna ziua marius o intrebare
Sotul este detasat anul acesta la o scoala, la respectiva scoala a fost anuntat ca trebuie sa isi faca card la banca T desi avea un card la o alta banca...capos cum este a mers si a depus o cerere la contabil prin care solicita virarea drepturilor banesti la banca la care are card...azi a primit raspunsul la cerere scriu intocmai 'Unitatea noastra are conventie cu banca T incheiata cu nr.....va rog conformativa pentru virarea drepturilor salariale in termen cat mai scurt'....acuma problema noastra este urmatoarea de ce ne obliga sa ne facem carduri la diferite banci, nu exista o lege ceva prin care sa avem dreptul sa ne alegem la ce banca dorim virarea banilor pt salariu...acuma ce fac daca se detaseaza in fiecare an si fiecare banca are alta conventie incheiata cu alta banca ce facem...stam ca smecheri cu cate 6 carduri in buzunar...nu mi se pare corect....
in speranta in care sti ceva despre acest aspect astept raspuns
multumesc

eliza mamica de inger Ionut Pavel
38+Dimitrie Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

intre timp am gasit eu ordonanta cu pricina pt cei interesati aceasta este mai exact gasiti la art.7 alin 2
Ordonan#355;a de urgen#355;#259; a guvernului nr.149/2007 privind aprobarea unor m#259;suri în domeniul finan#355;elor publice, publicat#259; în Monitorul Oficial nr. 882 din 21 decembrie 2007



eliza mamica de inger Ionut Pavel
38+Dimitrie Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Plata salariului pe card la institutiile publice este reglementata de HG 1104/2007. Articolul 3 spune: "(1) Institutiile de credit prin care se efectueaza platile prevazute la art. 1 sunt selectate de ordonatorii de credite, in conditiile legii. (2) Salariatii pot opta pentru plata pe card a salariilor prin intermediul altor institutii de credit decat cele selectate in conditiile alin. (1)."

Deci, poti avea card unde vrei. Sa revina cu o o cerere, in temeiul actului normativ si art. de mai sus, cu specificarea finala ca, in caz contrar, se va adresa instantei de judecata pentru plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului.

Pagina familiei /
[orl="http://secure.smilebox.com/ecom/openTheBox?sendevent=4e5449344d7a51784e4877784d4441324d7a51334f413d3d0d0a&sb=1Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns socrate spune:

Buna MArius,
Sper ca postez unde trebuie.
S-a discutat mai demult ca se da o lege cf careia bancile nu mai pot percepe comision de rambursare anticipata.
S-a dat sau nu? Ca nu am mai auzit nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Sincer nu stiu.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sasha.p spune:

Marius, multumesc pentru sugestii, am copiat intrebarea aici, sper ca acum este bine (topic dedicat concediului de odihna nu am gasit):
Am si eu o intrebare : cum se calculeaza numarul de zile de concediu de odihna pe care le poti efectua in anul in care urmeaza sa nasti ? Spre exemplu, eu am dreptul la 25 de zile lucratoare pe an. Daca as naste in luna iulie 2009, la cate zile de concediu de odihna am dreptul?
Ca sfatul general este sa iti iei tot concediul de odihna inainte de concediul prenatal, dar nimeni nu spune cat poti sa iei.
Se calculeaza prorpotional cu timpul efectiv lucrat pana la nastere sau ai dreptul la tot concediul de odihna aferent anului, respectiv 25 zile lucratoare in cazul meu. Multumesc,

Anca si Sasha

Nazdravani de Aug-Sept. 2003
"Iubiti-va parintii, caci viata fara ei este inspaimantatoare si absurda".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Am si eu o intrebare daca poate cineva sa ma ajute. Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmeze un electrician autorizat de ANRE pentru a functiona ca PFA?

http://tt.lilypie.com/o3y9p3.png

Mergi la inceput