Topic - juridic - firme,comercial si similare.

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu e chiar asa exista un minim pe economie prevazut de lege de 600 RON pt 8 ore insa se pot face contracte part time 6 4 2 ore si implicit incadrarea este cota parte.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Nu e chiar asa exista un minim pe economie prevazut de lege de 600 RON pt 8 ore insa se pot face contracte part time 6 4 2 ore si implicit incadrarea este cota parte.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


Nu e adevarat! Mie la casa de pensii mi-au zis ca daca sunt PFA imi pot trece orice suma vreau eu si orice suma as trece mi se considera stagiu de cotizare complet, pt ca s-au eliminat nu stiu ce limite...

My baby...to come
www.lingua-translations.com" target="_blank">and my job
Arbeite klug, nicht hart!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca zici tu....


Tin sa precizez ca intrebarea era "exista o suma minima pe care sunt obligata sa o declar pe cartea de munca?" se aplica prevederile Codului Muncii. Pentru consultare gasiti aceste prevederi legale pe Pagina legislativa special organizata de mine pentru voi.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karla2007 spune:

Buna Marius,vin si eu cu o intrebare...Nu pot sa dorm pana nu vorbesc maine cu avocatul,asadar pana maine apelez la tine
Avem un spatiu in chirie,in Oradea,astazi proprietarul spatiului a venit,ca de obicei sa aduca factura chiriei pentru luna in curs,dupa ce i-a dat factura angajatei pentru a o semna si stampila , i-a dat,tot pentru semnare o notificare cum ca ,spatiul l-ar fi vandut altei societati si de acum,respectiva societate isi va insusi dreptul de Locator,schimbandu-se contul in care se va plati chiria,etc.Noi,anul trecut, 01.08.2009 cand am inchiriat am platit 2 luni garantie+12 file Cec,pentru plata chiriei lunar.Nu stiu cat de coerenta,explicita am fost,sunt foarte racita.
Ce se intampla acum?
Multumesc:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Totul se rezuma la ce scrie in contract. Dincolo de toate insa cele 12 file CEC + garantia se recupereaza.
Ati dat 12 file CEC?! Nu am mai auzit de asa ceva. In alb? Si semnate si stampilate?

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karla2007 spune:

Cec-urile sunt semnate,stampilate,completate cu datele Locatorului si suma chiriei lunare,aceste Cec-uri le"baga"in banca in fiecare luna pentru a se face face plata respectivei chirii.
Ideea este ca in spatele societatii careia spune el, a vandut spatiul apare tot administratorul de la vechea societate.
Sper sa ma lamuresc astazi!
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Oricum am suci-o contractul nu va mai fi valabil. Daca este ceea ce spui probabil a vandut spatiul de la o firma la alta firma insa este bine de stiut de ce. Nu de alta dar poate are datorii la bugetul de stat si vrea sa "goleasca" firma. In acest caz exista riscul ca vanzarea de care spune sa fie invalidata ulterior in cazul in care intra in lichidare judiciara. Dar deja sunt speculatii. Notificarea presupune si pierderea Contractului actual iar un nou contract nu stiu dac si in ce conditii va fi posibil. Cel mai bine este sa discutati direct cu proprietarul si veti primi precis lamuririle necesare. Totul depinde de ce este cuprins in contractul actual si de intentiile vechiului si noului proprietar. Voi in calitate de chiriasi aveti doar drepturile prevazute in contractul pe care il aveti.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karla2007 spune:

Din contractual actual reiese ,ca actualul proprietar are aceleasi drepturi ca si "fostul".
Astazi voi ajunge in Oradea,sper sa ma lamureasca!
Multumesc Marius.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Era vorba de drepturile chiriasului nu a proprietarului

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karla2007 spune:

Da,Marius,scuza-ma,drepturile chiriasului.ma grabeam de dimineata sa plec spre Oradea.

Mergi la inceput