Topic - juridic - firme,comercial si similare.

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Uite ce am gasit:

Dizolvarea S.R.L. cu asociat unic impune cateva precizari care se refera; in primul rand la faptul ca aceasta atrage transmiterea universala a patrimoniului societatii catre asociatul unic fara lichidare.

Prin urmare, desi principiul este ca o societate dizolvata intra in lichidare (art. 228 din Legea nr. 31/1990) in cazul acestei forme de societate, personalitatea juridica a societatii dispare ca urmare directa; a dizolvarii, fara a mai interveni ai procedura lichidarii; radierea societatii din Registrul Comertului este dispusa in baza actului de dizolvare. (http://www.pinzaru.ro/2008/cauzele-specifice-de-dizolvare-a-societatii-cu-raspundere-limitata-srl/)

Eu imi iau mapa de acte ale firmei si merg la ei. Am gasit pe mai multe forumuri ca daca esti asociat unic si nu ai datorii nu ai nevoie de lichidator.


My baby...to come
www.lingua-translations.com" target="_blank">and my job
Arbeite klug, nicht hart!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Mi-ar trebui un model de hotarare AGA (adunarea generala a asociatilor) de dizolvare a SRL-ului. Are cineva? Marius?

My baby...to come
www.lingua-translations.com" target="_blank">and my job
Arbeite klug, nicht hart!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Uite am mai cerut niste sfaturi aici: http://www.avocatnet.ro/content/forum/displayTopicPage/topicID_39501/pageID_1/2.html (eu sunt dana.g) si luni ma duc la RC sa vad ce rezolv. Te tin la curent daca mai intri pe aici.

Edit: Vad ca nu merge link-ul, nu te directioneaza direct acolo. Da-mi un pm daca te intereseaza si iti dau detaliile.

My baby...to come
www.lingua-translations.com" target="_blank">and my job
Arbeite klug, nicht hart!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda29 spune:

Buna.
Eu am o societate cu asociat unic, fara datorii la buget. In balanta are un tva de recuperat - suma mica si aport asociat - ca si datorie. Se doreste dizolvarea si radierea fara lichidator. Ma puteti ajuta cu un model pt Decizia asociat unic?
Va multumesc!
Numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Raspund la cateva probleme de aici:
1. Preschimbarea certificatului si recodificarea conform CAEN Rev 2 se face gratuit, nu va trebuie decat certificatul de inmatriculare.
2. Firma nu se radiaza daca nu a facut preschimbarea, termenul este pana in martie 2010, apoi e posibil sa se ma prelungeasca, nu se radiaza nici macar firmele care nua u facut preschimbarea din 2002!
3. O firma este radiata din oficiu daca nu depune 3 ani consecutivi bilantul contabil anual la Registrul Comertului.
3. Pentru firma cu asociat unic, care nu are activitate, bunuri si nici active sau pasive se face radierea fara lichidator! Se face o decizie a asociatului unic ( decizia cuprinde antetul firmei, numar si data, numele asociatului, motivele dizolvarii, trebuie specificat ca nu sunt active si pasive) la aceasta decizie se face un contor de cuvinte ( in word la instrumente se gaseste) se publica la Monitorul Oficial si sta 60de zile( asta e termenul legal) dupa 60 de zile se face un dosar cu: bilant si balanta de lichidare, raport al administratorului ca nu sunt datorii, CAF, certificat original, decizia initiala, copie Monitorul Oficial ( se ia de la RC) se depune dosarul la RC si se radiaza firma!
4. Cesiunea de parti sociale, este costisitoare, cel care preia partile ajuge sa plateasca mai mult pentru o firma pe care o cumpara decat sa-si infiinteze el una... asa ca...

mama din 16 nov 2006
Draga mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Citat:
citat din mesajul lui carla2005

3. Pentru firma cu asociat unic, care nu are activitate, bunuri si nici active sau pasive se face radierea fara lichidator! Se face o decizie a asociatului unic ( decizia cuprinde antetul firmei, numar si data, numele asociatului, motivele dizolvarii, trebuie specificat ca nu sunt active si pasive) la aceasta decizie se face un contor de cuvinte ( in word la instrumente se gaseste) se publica la Monitorul Oficial si sta 60de zile( asta e termenul legal) dupa 60 de zile se face un dosar cu: bilant si balanta de lichidare, raport al administratorului ca nu sunt datorii, CAF, certificat original, decizia initiala, copie Monitorul Oficial ( se ia de la RC) se depune dosarul la RC si se radiaza firma!


mama din 16 nov 2006
Draga mea


Se poate fara lichidator si cu mai multi asociati, daca acestia hotarasc de comun acord dizolvarea/lichidare/radierea si n-au nimic de impartit. Se face potrivit art. 235 din legea 31/1990.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Buna Marius,
sunt foarte suparata pe Cosmote.
In luna decembrie mi-am facut un abonament la ei in valoare de 15 euro. La acest abonament am avut o optiune care mi s-a spus ca nu costa nimic, doar trebuie activata, si anume convorbiri nelimitate cu un numar de fix Romtelecom. Pentru ca locuiesc cu ai mei momentan, am dat nr. lor de telefon, numar care este pe numele tatalui meu.
Pana aici toate bune si frumoase. In luna martie tatal meu decide sa-si porteze numarul de telefon in alta retea de telefonie fixa. A facut cererea de portare, apoi imediat a fost sunat de Romtelecom sa i se amintesca faptul ca a semnat un contract pe 2 ani cu ei, ca daca renunta la pachetul "fix-mobil" nelimitat trebuie sa plateasca 217 euro. Acum chestia e ca atunci cand mi s-a pus sub nas sa semnez contractul cu Cosmote eu am semnat ca primarul si nu m-am uitat ce semnez, insa cand am luat la purecat hartiile am vazut ca unul dintre contractele ce mi s-au pus sub nas a fost facut intre tatal meu si Romtelecom (aveau ei numele, adresa, seria si nr. de buletin in baza de date)si acolo era sti****ta chestia cu renuntarea la optiune, insa eu am semnat acel contract, tatal meu nu a fost nici macar instiintat sau intrebat telefonic daca e de acord.
Acum eu intreb: are valoare juridica acest contract sau nu? Fiind semnat de mine si nu de tatal meu?
Sunnt foarte suparata pt. ca nu-mi vine sa scot aiurea atatia bani din buzunar, iar tatalui meu i se rupe de banii mei s nu vrea sa mearga prin tribunale obligandu-ma sa-i dau acesti bani.
Multumesc anticipat pentru raspuns.


Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu aveti nici o sansa. Contractele sunt contracte iar daca semnati ca primarul... e pe barba fiecaruia. Nimeni nu va obliga sa nu cititi si nici sa semnati. Ar trebui sa fi suparata pe tine sau in general pe voi. Nu vad nici un motiv legal contrar.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui geniest

Citat:
citat din mesajul lui carla2005

3. Pentru firma cu asociat unic, care nu are activitate, bunuri si nici active sau pasive se face radierea fara lichidator! Se face o decizie a asociatului unic ( decizia cuprinde antetul firmei, numar si data, numele asociatului, motivele dizolvarii, trebuie specificat ca nu sunt active si pasive) la aceasta decizie se face un contor de cuvinte ( in word la instrumente se gaseste) se publica la Monitorul Oficial si sta 60de zile( asta e termenul legal) dupa 60 de zile se face un dosar cu: bilant si balanta de lichidare, raport al administratorului ca nu sunt datorii, CAF, certificat original, decizia initiala, copie Monitorul Oficial ( se ia de la RC) se depune dosarul la RC si se radiaza firma!


mama din 16 nov 2006
Draga mea


Se poate fara lichidator si cu mai multi asociati, daca acestia hotarasc de comun acord dizolvarea/lichidare/radierea si n-au nimic de impartit. Se face potrivit art. 235 din legea 31/1990.


Corect! Eu am scris doar de asociatul unic ca despre asta intreba cineva!

mama din 16 nov 2006
Draga mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ja spune:

Vin si eu cu o situatie in care fratele meu a semnat cam ca primarul....si poate fi groasa .
In urma cu 3 ani fratele a devenit asociat intr-o firma si la vremea aceea s-au facut 4 credite pe firma (2 linii de credit si 2 de investitii la care s-a girat cu bunurile cumparate) la care el asemnat ca asociat/administrator (exact asa scrie in dreptul semnaturii sale) + ceva de fidejiune .
In urma cu un an a iesit din firma cu toate actele in regula...hotarare judecatoreasca ,publicare in mon of si cesionarea partilor in care se spune ca cel ce ramane unic adminstrator isi "asuma drepturile si obligatii;e ce ii revin in calitate de asociat si administrator cf legii si statutului societatii"
Liniile de credit fiind pe un an au fost reinoite doar de fostul asociat .

IN CE MASURA MAI ESTE RESPONSABIL DE RESTITUIREA CREDITELOR?
(la data iesirii din firma erau platite la zi ,acum firma e in imposibilitate de plata.....mentionez ca juristul bancii respective ii tot spune ca e si treaba lui desi in urma unei cereri inregistrate la banca in care cere sa i se comunice ce datorii are el ca persoana fizica i s-a raspuns verbal dupa 5 zile de vizite ca nu i se va da o hartie , dar ca si el tb sa participe la restituirea creditelor de investitii)


Va multumesc muuuult celor ce pot si vor sa ne lumineze si cer scuze pt postarea lunga dar am incercat sa expun toate detaliile

Mergi la inceput