Topic - juridic - firme,comercial si similare.

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramiha spune:

Buna,

Am si eu niste intrebari si imi cer scuze daca s-a mai discutat, dar eu nu am gasit deloc. Situatia este urmatoarea:

Sunt in CIC, mai am 3 luni pana face copilul 2 ani si as vrea sa-mi infiintez un SRL.

Intrebarile:

1. Din momentul infiintarii SRL-ului si pana implineste copilul 2 ani (3 luni de CIC) mai beneficiez de indemnizatia de ingrijire a copilului?

2. Daca firma nu are nici o activitate o perioada (sa zicem primele 3 luni), beneficiez de indemnizatie pt acea perioada?

3. Aceleasi intrebari, pentru PFA in loc de SRL.

Va multumesc mult pentru un eventual raspuns sau link.
Raluca

Raluca, mama Nectariei, 30.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Da
2. Da
3. Da si pt PFA

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavrentziu spune:

Nu are nici o legatura faptul ca esti in CIC cu faptul ca ai firma.
Poti avea firma si poti sa lucrezi fiind angajat la o alta societate.
Deci iti poti face firma sau PFA primind in continuare indemnizatia.

O zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Fals. PFA este asimilat veniturilor profesionale.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cr3@t@ spune:

domnule marius am o problema,sotul meu lucreaza la firma x-privata pe durata nedeterminata,si astazi a fost instiintat ca ii vor face transfer 2 luni de zile(spundu-i-se ca dupa aceste 2 luni el va decide daca vrea sa revina la locul de munca anterior sau sa ramana la cel din prezent), tot in cadrul aceleasi firme in acelasi judet,motivul:a plecat un om de la respectivul loc de munca si au nevoie de personal,ingrijorarea sotului este sa nu fie "ceva necurat la mijloc",deoarece acum 2-3 luni au avut loc reduceri de personal,si este ingrijorat ca odata cu acest transfer poate sa fie dat afara,rugamintea noastra este ca sa ne dati niste sfaturi ce trebuie sa stie si sa fie atent cand va semna decizia de transfer,si ce mai credeti dumneavoastra ca este necesar..va multumesc

viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ce inseamna "transfer"? Este aceeasi firma sau o alta firma?

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiha spune:

Buna ziua,

Doresc sa-mi fac o firma - SRL, in care sa fiu unic asociat, dar am mai multe nelamuriri:

1. Initial m-am gandit ca in actul constitutiv sa trec foarte multe obiecte de activitate secundare, in caz ca pe viitor doresc sa ma reprofilez. La infiintarea societatii exista costuri suplimentare pentru fiecare activitate secundara? Dar pe parcurs ce costuri suplimentare pot aparea de aici (exista taxe anuale, trimestriale sau ceva de genul acesta)?

2. Platitor sau naplatitor TVA? Obiectul principal de activitate va fi in domeniul serviciilor web.

3. Ce trebuie sa fac pentru a fi microintreprindere? Care sunt avantajele?

4. Sunt obligata sa angajez un contabil sau pot lucra cu o firma de contabilitate pe baza de contract?

5. Trebuie neaparat ca firma sa aiba un angajat (pe mine)?

6. Am nevoie de contract de comodat daca firma va avea sediul social la domiciliul personal?

7. Editez, ca mi-am mai amintit ceva: am nevoie de vreo autorizatie sau avizare pentru a-mi desfasura activitatea? De unde si cum obtin?


Va multumesc mult pentru raspunsuri!

Raluca, mama Nectariei, 30.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fellyx spune:

buna ziua
si eu sunt in concediu de maternitate ,doresc sa imi deschid un pfa pentru servicii de infrumusetare;voi lucra ocazional;mai beneficiez de indemnizatie?
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Offf.....greu cu firmele astea. Am un SRL din 2005 si nu am avut NICIODATA activitate. Am depus doar in primul an bilant (l-a depus un contabil cu cheltuielile de constituire si atat). Nici macar capitalul social din banca depus la infiintare nu l-am retras.
Eu depun la Administratia Financiara trimestrial declaratiile 100 si 300 si semestrial - declarataia de inactivitate. In ce situatie ma aflu, oare ??? Societatea e suspendata ? Nu mi s-a trimis nimic in sensul asta....vreau sa scap de ea...dar nu stiu cum sa fac sa nu ma coste o avere....ca e ultimul lucru de care am nevoie acum...offff...asa se intampla cand te legi la cap fara sa te doara....o merit....

Mi-e teama ca daca nu mai depun nimic o sa platesc amenzi cu gramada....

Plizzz...help

www.andreialmeu.piczo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai de de nu mergi la ORC sa vezi exact cat anume te costa?

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput