Topic - juridic - firme,comercial si similare.

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Acum alergam dupa acte..speram sa depunem dosarul miercuri.Mi se pare foarte greu..pentru ca am vrut sa facem singuri actele si din cauza asta informatiile sunt foarte putine de la ORC.
Deci sc va fi inregistrata iin cateva zile speram.E a sotului.
Suntem la inceput..si cu foarte multe neclaritati. Activitate princiala CAEN 8230 - organizare targuri, evenimente.
O sa va mai stresez cu intrebari.
Nu ne permitem sa angajam acum. Am vrea sa o facem dupa 1-2 evenimente. Se poate sa angajam atunci?

CODRIN *15.02.2005 si DIANA *10.11.2009


Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mult decat toti banii din lume si toata puterea de pe pamant. Mario Puzo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Aaa...nu. Categoric nu. Daca indepliniti cerintele legale Ok - daca nu, - treceti pe 16% impozit pe profit. Insa se poate face 1 angajare 1 persoana cu 1/4 norma de lucru la minim pe economie - deci costurile ar fi minime dar aveti 3% impozit pe venit.

Din calculele mele costul lunar pt scenariul de mai sus este de 74 lei/luna(asigurari+impozit salariu) + comisioane bancare la plata.




Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

sunt din ce in ce mai in ceata
inca nu am declarat forma de impozitare...Nu reusim sa stabilim cum e mai bine...
Daca vrei sa ma mai ajuti (vorbesti cu una care habar nu are deci te rog explica asa ca pentru prosti)
1. Pntru activitatea 8230 organizare targuri - cum ma sfatuiesti?impozit pe venit? pe profit?platitor sau neplatitor de tva?Sau unde sa citesc sa ma luminez putin?
2. dupa ce ridic certificatul de inregistrare mai trebuie sa fac ceva pentru a incepe activitatea?

La ce te referi asigurari?

CODRIN *15.02.2005 si DIANA *10.11.2009


Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mult decat toti banii din lume si toata puterea de pe pamant. Mario Puzo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In principiu este mai rentabil micro pt acest gen de ativitati pentru ca iti cunosti mai bine afacerea si cheltuielile aferente. Stii din start ca ai 3% de platit la stat din ce facturezi (fara TVA) + salariul.

Cat despre TVA - daca pui sau nu TVA este relativ neutru pentru ca ce ti se plateste ca si TVA in principiu dai mai departe la stat (mai putin TVA-l pe care il scazi din facturile platite de tine).
Eu as opta pt TVA cu decontare trimestriala.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica83 spune:

buna ziua! sunt medic stomatolog, in conc de crestere a copilului.am inceput pasii pt a-mi deschide propriul cmi.am ajuns la finante pt certif de inregistrare fiscala.indemnizatia cand mi se suspenda: acum,cand primesc cif-ul sau cand o sa tai prima chitanta? dc se poate si legea la care ma incadrez.nici la finante,nici protectia copilului nu au stiut sa-mi rasp.
MULTUMESC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Buna,
Am o intrebare
Tatal meu avea un PFA. El a decedat de curand, si dfin pacate am aflat ca ar avea datorii mari cu pfa-ul - impozit si penalizari- sume restante de plata de ani de zile. Nu e cazul aici sa comentez cum a ajuns tatal meu in aceasta situatie, e o situatie destul de tragica.
Ce se intampla in acest caz? Daca nu putem plati datoria pfa-ului, care e procedura pe care o urmeaza ministerul de finante ca sa isi recupereze suma?
Va fi implicat in vreun fel apartamentul pe care il avea in co-proprietate cu mama mea? Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu are legatura cu voi. PFA intra in insolventa.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Marius,
multumesc frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valeria79 spune:

Buna ziua!
Detin ca unic administrator un SRL infiintat in dec 2006(pe vremea cand eram studenta si am beneficiat de niste scutiri de taxe atunci cand am infiintat-o).
Sunt interesata sa cedez firma cumnatului meu cat mai curand si am cateva intrebari:
1) Cum influenteaza aceasta firma veniturile pe care le voi primi in CIC?(mentionez ca sunt angajata)
2)Care este perioada in care nu pot renunta la firma fara sa platesc taxele pe care le-am primit ca si deduceri pentru studenti atunci cand am innfintat firma?
3) Exista posibilitatea sa donez firma fara a avea nici un beneficiu?
Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. In nici un fel. Ce inseamna sunt angajata?
2. Nu stiu - trebuie vazute conditiile ce ti s-au impus cand ai facut firma. Tu ar trebui sa stii doar tu ai facut firma, nu?
3. Da in sensul sa nu castigi bani - cred ca la asta te referi. Insa cedarea partilor sociale nu prevede asa ceva ca si procedura.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput