Topic - juridic - firme,comercial si similare.

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bernix spune:

Dragii mei,
tre' sa infiintez un punct de lucru si am oaresce nelamuriri:

1. Tre' sa am Certificatul de Inmatriculare preschimbat?
2. in afara de hotarare AGA si dovada detinerii spatiului+cererea tip de la Registrul Comertului mai am nevoie de ceva?
3. Dupa ce anunt la Administratia Financiara, cum se procedeaza cu autorizatiile de la primarie?
4. Ce taxe trebuie platite?

Va multumesc!

Bernix si Degetica (Ana Elena - 27.08.2007)


www.flickr.com/photos/22336005@N05/sets/72157605291358063/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bernix spune:

Nici o parere, nimic?!
Stiu ca nu-i o chestie greu de facut, mai mult o formalitate, dar n-am mai fost la Registru de vreo 2 ani si mi-ar prinde bine ceva info.
Multam!

Bernix si Degetica (Ana Elena - 27.08.2007)


www.flickr.com/photos/22336005@N05/sets/72157605291358063/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionika spune:

Azi am vazut mesajul tau, nu stiu daca te mai ajuta raspunsul meu.
La registru sigur va trebui sa ai codurile nei caen si, implicit, preschimbat certificatul de inregistrare. Dae nu e bai, poti sa le faci in paralel, prin acelasi act decizi recodificarea, deschidere pl, etc.
Ca acte, iti mai trebuie si dovada de proprietate a celui care inchiriaza.
-Dac#259; este cazul, avizul privind schimbarea destina#355;iei imobilelor colective cu regim de locuin#355;#259;, prev#259;zut de Legea nr.
230/2007 (completat pe formular-tip, original);
-Certificatul de īnregistrare #351;i dup#259; caz, anexa/anexele (originale);
-Actul constitutiv actualizat;
-Declara#355;ia-tip pe propria r#259;spundere (original), semnat#259; de asocia#355;i sau de administratori din care s#259; rezulte, dup#259; caz, c#259;:
persoana juridic#259; nu desf#259;#351;oar#259;, la sediul social, activit#259;#355;ile declarate, o perioad#259; de maximum 3 ani (model 1);persoana juridic#259; īndepline#351;te condi#355;iile de func#355;ionare prev#259;zute de legisla#355;ia specific#259; īn domeniul sanitar, sanitarveterinar,
protec#355;iei mediului #351;i protec#355;iei muncii, pentru activit#259;#355;ile precizate īn declara#355;ia-tip (model 2).
Taxele le vei plati acolo.
In ceea ce priveste autorizatia de la Primarie, actele depind de Hotararea CL din fiecare oras, asa ca nu te pot sfatui, trebuie sa te interesezi tu.


Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIRCLAU spune:

stiti cumva daca un somer isi poate deschide o firma?
si daca da in ce conditii?
multumesc

MIRELA mami de andreas nazdravan 10.09.2005 si 34+cu codite maria-lavinia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shoricel spune:

Salut!

Vreau si eu sa aflu ce forme legale se pot incheia pt. un angajat care urmeaza sa lucreze la o companie ce nu are sediu(deci nici sucursala) in Romania.

Multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

buna ziua
sunt angajata la o societate cu contract de munca pe de o parte iar pe de alta parte sunt asociata la o firma care realizaza venituri.
intrebarea mea este dc atunci cand o sa nasc o sa primesc cic 85% din firma la care sunt angajata sau se aduna si cu veniturile firmei la care sunt asociat?

si ina o intrebare va rog, in afara de cei 85%, se mai da si alocatia pt copil?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmenpit77

buna ziua
sunt angajata la o societate cu contract de munca pe de o parte iar pe de alta parte sunt asociata la o firma care realizaza venituri.
intrebarea mea este dc atunci cand o sa nasc o sa primesc cic 85% din firma la care sunt angajata sau se aduna si cu veniturile firmei la care sunt asociat?

si ina o intrebare va rog, in afara de cei 85%, se mai da si alocatia pt copil?



Ca firma la care esti asociata realizeaza venituri, nu are relevanta. Nici daca vei avea profit de acolo banii nu vor intra in calculul indemnizatiei CIC, pentru ca nu sunt venituri profesionale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Multumsc deci cu alte cuvinte ca sa intre in calcul pt cic tr sa am contract de munca la firma la care sunt asocoat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmenpit77

Multumsc deci cu alte cuvinte ca sa intre in calcul pt cic tr sa am contract de munca la firma la care sunt asocoat


Da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Buna seara,

Am si eu cateva intrebari. Sper as ma puteti ajuta cu raspunsurile.
Avem o firma infiintata in 2008.
Se poate desfinta daca nu mai depunem bilant si extrasul de cont?
Firma nu mai are activitate din decembrie 2008.
In ce context nu trebuie sa mai platim impozitul forfetar?

Va multumesc anticipat

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput