Campanie de responsabilizare a autoritatilor (5)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Fetelor tocmai am primit mail de la d-nul Catalin Mardare senator de Bacau.
Acesta e mesajul de la dumnealui:
"Stimata Doamna Miclea,
Sustin demersul dvs. si va cer un ragaz pentru a ma documenta cu privire la acest subiect.
Numarul meu de telefon este 0726300451.
Cu respect,
Catalin Mardare"

Ce fac mai departe?


elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Am trimis mesajul de sinteza de la luca ca am vazut ca a mai fost trimis si la doamna senator de botosani


elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

N-am auzit in viata mea de acesti doi parlamentari (mai tineti minte rubrica din Catavencu "Din lumea celor care nu cuvanta", unde prezentau senatori si deputati cre nu luasera cuvantul in tot mandatul lor decat atunci cand depusesera juramantul?), dar e bine ca ne-au raspuns, totusi. Sa nu uitam ca e campanie electorala, e foarte usor si indicat sa ZICI ca sustii aproape orice in aceste momente. Important e ca parlamentarii care ne-au raspuns sa si prinda un nou mandat. Om vedea. E bine ca ai trimis textul, Elena, altceva nu vad ce am putea face - practic, le dam documentarea pe tava, au datele problemei. Eventual, peste cateva sapatamani, sa revenim cu un mesaj peste ei, daca nu mai dau nici un semn.

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocsy2007 spune:

buna fetelor! va mai felicit inca odata . eu cred ca ar trebui sa cerem ajutorul si unei televiziuni ca sa facem publica aceasta dorinta a noastra. parerea mea este sa trimiteti mail si la televiziuni. tineti minte campania stop torturarii animalelor? cu ajutorul protv-ului s-a rezolvat ceva. poate ne ajuta si pe noi. e parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

E adevarat Luca ca nimeni nu a auzit de domnul respectiv doamna senator.
Domnul Mardare e senator din partea PSD. Poate reuseste sa convinga partidul sa ne sustina iar PSD-ul e un partid care are ceva de spun pe plan politic.
Iar acum sunt disperati sa prinda iar ciolanul sau macar o bucatica asa ca ar face orice sa atraga electoratul.
Poate avem noroc.


elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Rocsy noi am trimis mailuri la televiziuni iar pro tv -ul face o emisiune legata de problema noastra care urmeaza sa fie difuzata in curand.Cateva fete de aici de pe forum au dat interviu pentru aceasta emisiune.
Asteptam acum emisiunea si sa vedem ce impact va avea.
La sfarsitul lunii asteia ar trebui sa fie difuzata.
Pe prima pagina sunt trecute televiziunile unde au fost trimise mailuri.
Daca cunosti pe cineva in televiziune ar fi super

elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Fetelor, cine cui mai scrie saptamana asta?

felicia, LucaLuca Ati trimis cele doua texte pentru memoriu administratorilor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Nu le-am trimis, o asteptam pe Ioana sa vina saptamana viitoare din vacanta, ca ea are o relatie deja stabilita cu adminul.

Dar mi-am dat seama cui nu am scris: mandrilor nostri europarlamentari!

Aici e lista, in limba romana: http://www.europarl.europa.eu/members/public/geoSearch/search.do?country=RO&language=RO

Click pe nume si la profil, in stanga sus, este adesa de mail.

Poate s-or fi molipsit de la modelul occidental si vor fi receptivi la cererile cetatenilor.

Caut acum textul pentru parlamentarii romani si il adaptez rapid.

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Stimata doamna Xulescu / Stimate domn Ygreceanu,


Suntem un grup de cupluri de tineri care nu pot concepe in mod natural un copil si dorim sa va facem cunoscuta aceasta problema a tineretului din Romania, cu convingerea ca din pozitia dvs. de europarlamentar puteti ajuta la schimbarea situatiei actuale.

Dupa cum cu siguranta stiti, in ultimul deceniu, in toata lumea, inclusiv la nivelul tarii noastre, numarul cuplurilor infertile este in crestere. In majoritatea tarilor europene (Ungaria, Franta, Belgia, Grecia, Italia etc.) exista legi referitoare la sanatatea reproducerii si reproducerea umana asistata, iar costurile acestor proceduri sunt incluse in programele de sanatate publica (pana la 5 incercari de fertilizare in vitro si 6 inseminari artificiale per cuplu).

In Romania nu exista in prezent nici macar cadrul legal pentru reglementarea procedurilor de reproducere asistata (a existat o propunere legislativa - nr. 217 / 2003, dar a fost abandonata). Pe aceasta cale solicitam ajutorul dvs. pentru initierea unui proiect legislativ care sa reglementeze si in Romania sanatatea reproducerii si reproducerea umana asistata medical.

Deja am trimis petitii in acest sens Ministerului Sanatatii si va redam concluzia din raspunsul pe care l-am primit:
"Procedura de fertilizare in vitro nu este inclusa in programele nationale de sanatate deoarece, potrivit Art. 45, Titlul II din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, acestea reprezinta un ansamblu de actiuni organizate în scopul evaluarii, prevenirii, tratamentului si controlului bolilor cu impact major asupra starii de sanatate a populatiei, iar infertilitatea nu reprezinta o afectiune cu o raspandire larga in populatie."

Eronat se considera ca infertilitatea afecteaza o mica parte a populatiei: nu exista interesul pentru efectuarea de statistici, insa numai daca se ia in calcul numarul clinicilor care efectueaza fertilizare in vitro (doar in Bucuresti sunt minimum zece) se poate deduce ca numarul tinerelor familii care au nevoie de aceasta procedura medicala este destul de ridicat.

Infertilitatea de natura hormonala este singura cuprinsa in programele pentru sanatatea populatiei in Romania. Nu se iau deloc in considerare celelalte cauze (multiple) ale infertlitatii feminine, sau infertilitatea masculina. In plus, chiar si cele care ar avea dreptul la aceasta compensare, se lovesc de barierele aproape de netrecut ale birocratiei romanesti.

Intrucat Ministerul Sanatatii nu s-a aratat receptiv la zecile de petitii prin care se solicita sustinerea financiara de catre stat a cuplurilor care au nevoie de proceduri de reproducere asistata medical, am initiat o petitie publica.

Acesta este link-ul si va rugam sa il accesati:
http://www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html
Avem deja peste 1700 semnaturi la mai putin de o luna de la postarea petitiei, ceea ce arata ca sunt foarte multi tineri care se confrunta cu aceasta problema si au nevoie de sustinerea statului.Este drepul nostru, in calitate de cetateni platitori de taxe ai unei tari care a intrat in Uniunea Europeana…

Va solicitam respectuos sa ne sustineti si sa solicitati, din calitatea dvs. de europarlamentar, autoritatilor romane reglementarea legala a reproducerii umane asistate medical si la introducerea procedurilor inseminare artificiala si fertilizare in vitro in programele nationale de sanatate.

Va multumim!

Din partea unui grup de cupluri de tineri care au nevoie de fertilizare in vitro pentru a avea un copil,

Nume, prenume, adresa




Personalizati cu numele respectivului europarlamentar si mentionati va rog pe topic cine cui trimite - nu sunt foarte multi, propun sa o luam pur si simplu de sus in jos, cu anuntare prealabila pe topic.
---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Eu am trimis europarlamentarilor cu litare A si B, cu exceptia domnului Bodu care nu are adresa de mail publicata. Se mai inscrie cineva?



Mergi la inceput