Topic - divort, casatorie, partaj

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Domnule Marius, am si eu o intrebare:
daca exista o casa pe numele ambilor soti (cumparata in timpul casatoriei) si unul din soti (sotia) a parasit domiciliul conjugal de 4 ani, datorita violentei sotului, dar nu a luat nimic din casa si locuieste cu chirie dintr-o pensie de 600 lei (deci nu-si permite divort si partaj), iar sotul este total impotriva divortului si partajului ar putea face ceva ca sa se vanda casa si sa se imparta banii? A inteles ca pt partaj trebuie depusa o suma egala cu 10% din valoarea casei, suma de care nu dispune! Exista si o alta cale de a ajunge la vanzarea casei si de a obtine jumatate din ea, desi sotul nu doreste asta!36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serendipindity spune:

Am si eu nevoie de un sfat!

Sunt mamica unui baietel de 2 ani si 9 luni, nascut in afara casatoriei. Eu si tatal lui ne-am despartit cand bebe avea doua luni si jumatate. O vreme, taticul a contribuit la cresterea lui, din bun simt sau de jena, el stie, dar de la 1 ianuarie 2007 nu i-a mai dat nici macar o banana, daramite sa-i trimita bani sau sa vina sa-l viziteze.

Ne-am inteles ca bebele sa ramana sa locuiasca cu mine, mai ales ca eu eram cea care primea indemnizatia de crestere a copilului. El si-a facut o firma, unde figureaza ca administrator, dar nu are carte de munca. De aceea am evitat sa ma tarasc prin tribunale, pt ca stiam exact ca nu pot obtine mai mult de 1 milion de lei vechi.

Acum insa, cu toata criza asta, impinsa de la spate de parinti, ma gandesc sa cer drepturile copilului. Numai ca am cateva dileme, si sper ca ma puteti ajuta cu raspunsurile la urmatoarele intrebari:

1. Inainte de a solicita acordarea pensiei alimentare, trebuie cumva sa cer instantei sa-mi incredinteze mie copilul sau nu e nevoie, avand in vedere ca tatal a fost de acord sa-l lase cu mine? Noi nu am fost niciodata casatoriti, dar am locuit impreuna 4 ani si jumatate.

2. Pot cere plata retroactiva a pensiei alimentare, incepand cu 1 ianuarie 2007?

3. Unde ma duc sa depun cererea de acordare a pensiei alimentare, avand in vedere ca, desi stam amandoi cu chirie in Capitala, eu am domiciliul in Constanta, iar el, in Rosiori de Vede (asta daca nu cumva si-a facut buletin de Bucuresti intre timp)?

Multumesc anticipat si sper ca nu v-am ametit prea tare cu problema mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui serendipindity

Am si eu nevoie de un sfat!

Sunt mamica unui baietel de 2 ani si 9 luni, nascut in afara casatoriei. Eu si tatal lui ne-am despartit cand bebe avea doua luni si jumatate. O vreme, taticul a contribuit la cresterea lui, din bun simt sau de jena, el stie, dar de la 1 ianuarie 2007 nu i-a mai dat nici macar o banana, daramite sa-i trimita bani sau sa vina sa-l viziteze.

Ne-am inteles ca bebele sa ramana sa locuiasca cu mine, mai ales ca eu eram cea care primea indemnizatia de crestere a copilului. El si-a facut o firma, unde figureaza ca administrator, dar nu are carte de munca. De aceea am evitat sa ma tarasc prin tribunale, pt ca stiam exact ca nu pot obtine mai mult de 1 milion de lei vechi.

Acum insa, cu toata criza asta, impinsa de la spate de parinti, ma gandesc sa cer drepturile copilului. Numai ca am cateva dileme, si sper ca ma puteti ajuta cu raspunsurile la urmatoarele intrebari:

1. Inainte de a solicita acordarea pensiei alimentare, trebuie cumva sa cer instantei sa-mi incredinteze mie copilul sau nu e nevoie, avand in vedere ca tatal a fost de acord sa-l lase cu mine? Noi nu am fost niciodata casatoriti, dar am locuit impreuna 4 ani si jumatate.

2. Pot cere plata retroactiva a pensiei alimentare, incepand cu 1 ianuarie 2007?

3. Unde ma duc sa depun cererea de acordare a pensiei alimentare, avand in vedere ca, desi stam amandoi cu chirie in Capitala, eu am domiciliul in Constanta, iar el, in Rosiori de Vede (asta daca nu cumva si-a facut buletin de Bucuresti intre timp)?

Multumesc anticipat si sper ca nu v-am ametit prea tare cu problema mea.

Mara


Nu este obligatoriu sa existe o hotarare de incredintare pentru a obtine stabilirea pensiei de intretinere, dar ar fi recomandabil sa mergi acum cu amandoua odata (te-ar scuti pe viitor de complicatii). Pensia de intretinere se datoreaza de la data introducerii actiunii in instanta, nu retroactiv. Pentru actiunea de pensie pe cale principala sunt competente ambele judecatorii, si cea de la domiciliul paratului, si a reclamantului.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui ingrid70

Domnule Marius, am si eu o intrebare:
daca exista o casa pe numele ambilor soti (cumparata in timpul casatoriei) si unul din soti (sotia) a parasit domiciliul conjugal de 4 ani, datorita violentei sotului, dar nu a luat nimic din casa si locuieste cu chirie dintr-o pensie de 600 lei (deci nu-si permite divort si partaj), iar sotul este total impotriva divortului si partajului ar putea face ceva ca sa se vanda casa si sa se imparta banii? A inteles ca pt partaj trebuie depusa o suma egala cu 10% din valoarea casei, suma de care nu dispune! Exista si o alta cale de a ajunge la vanzarea casei si de a obtine jumatate din ea, desi sotul nu doreste asta!
36+


Singurele doua cai pentru partaj este cea voluntara (unde inteleg ca nu exista intelegere) si cea in instanta. Nu are relevanta ca se opune divortului si partajului, instanta le va pronunta oricum. Taxa de partaj este de 19 lei, cea la valoare intervine abia atunci cand una dintre parti cere un procent mai mare de prezumatul 50 la suta (respectivul este tinut sa si dovedeasca contributia mai mare in obtinerea bunului comun, si sa si plateasca taxa la valoare).

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Domnule Marius, multumesc pt raspuns, dar mai vreau niste precizari! Ce inseamna ca hotaraste instanta, adica ce hotaraste? Ca se imparte casa 50-50%? Dar cum va fi in fapt? Daca au de exp. 4 camere, o baie si o bucatarie, 2 holuri de acces, o curte si o gradina, cum se va imparti? Vor trebui sa locuiasca impreuna sau o vor vinde si vor imparti banii? Si daca vor locui impreuna cum vor imparti camerele sau cine le va imparti? Dupa cum am mai spus sotul vrea el tot ca cica e casa lui, dar nu e adevarat: au cumparat casa la 11 ani de la casatorie si sotia a lucrat! Il poate obliga legea sa o despagubeasca pe sotie, sau sa-i dea jumatate din spatiu sau sa o vanda si sa imparta banii? Cum ar putea hotara instanta daca nu se ajunge la acord? Va rog!36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cred ca e destul de clar. Ca hotaraste instanta inseamna exact asta: ca hotaraste asupra TUTUROR aspectelor fata de care partile nu s-au inteles. Daca sotul pretinde ca este casa lui, sau ca i se cuvine mai mult din ea, va trebuie sa si demonstreze asta. Daca nu va reusi, casa se va imparti egal. Daca este comod partajabila in natura (ceea ce nu se poate la apartamente, dar la case pe pamant/terenuri - da), fiecare va deveni proprietar pe jumatatea lui. Nu poate fi nimeni obligat sa locuiasca undeva, isi poate inchiria sau vinde partea. Daca nu se poate face impartirea in natura, atunci instanta atribuie casa uneia dintre parti si o obliga la plata sultei catre cealalta (in urma stabilirii valorii imobilului prin expertiza). Nimeni nu poate fi obligat sa-si vanda proprietatea, ci doar sa-l despagubeasca pe celalalt cu valoarea contributiei sale la dobandirea bunului comun. Judecatorul va hotari asupra tuturor acestor aspecte, functie de probele ce vor fi administrate in cursul judecatii.
Recomand un avocat.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Multumesc mult, domnule Marius!Mai am o mica intrebare! Va rog sa nu va suparati! Vreau sa vad daca am inteles bine. Sotia doreste plata acelei sulte, adica suma de bani pe jumatate din casa, evident la valoarea stabilita in urma expertizei. Problema este ca sotul nu are banii necesari pentru plata sultei. Ce se poate face in acest caz? Stabileste judecatorul si un termen in care sa se faca aceasta plata? Si daca sotul nu doreste nici vanzarea casei, pt ca nu o doreste, si si-a amentintat sotia in fel si chip daca face partaj, si nici nu are banii, poate judecatorul sa-l oblige la plata lor, si cum, si in ce termen?Singura posibilitate pt plata sultei este sa vanda casa, dar el nu vrea. Poate tergiversa plata sultei pana cand doreste el, adica niciodata sau ii da judecatorul un termen pana cand sa o plateasca?37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Sotia NU poate dori plata sultei. Ea deocamdata cere partajul. Cum se va face el este doar hotararea judecatorului (vezi explicatiile de mai sus). Nu este deci obligatoriu sa se ajunga la plata sultei daca imobilul se poate imparti in natura. Daca, totusi, se ajunge la atribuirea casei unuia si despagubire pentru celalalt: nu este obligatoriu pentru judecator sa pronunte un termen, iar partea interesata poate cere executare in lipsa unei alte intelegeri pe termene si modalitati de plata (eventual rate etc). Dupa 3 ani intervine prescriptia.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Va multumesc, domnule Marius!Atunci cred ca va cere impartirea casei, desi cred ca va fi foarte greu de locuit in aceeasi casa cu sotul. Se vor putea face acte separate pe fiecare jumatate? Adica daca vrea unul din ei sa-si vanda jumatatea o va putea face? Se poate intabula jumatate de casa?Ma scuzati ca pun atatea intrebari, dar nu stiu nimic despre asta si vreau sa vad daca merita sa ajungem la tribunal mai intai. Sotia are 65 de ani, dar nu are unde locui, si daca e sa se lupte cu morile de vant mai bine nu incearca. A mai consultat un avocat si nu stiu exact ce i-a spus, dar a abandonat ideea de partaj pe moment. Voiam sa stiu daca sunt totusi ceva sanse ca un judecator sa-i dea dreptul legal si cu acte in regula la a locui in jumatate din casa, chiar si mai putin de jumatate, inainte de a demara toate aceste proceduri legale.
Am uitat sa mentionez ca sotul are toate actele casei in posesia lui si nu vrea sa-i dea si ei o copie dupa ele, desi este coproprietar, daca are vreo relevanta. Daca incearca doar sa spuna ca e si casa ei face crize de nervi.37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Instanta va cere actele de proprietate, dupa partaj se va intabula fiecare proprietate si fiecare va putea dispune de ea cum vrea.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput