Topic - cadastru, asociatii, teren, proprietati

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

multumesc, marius.

eu cautam un raspuns mai simplu: daca in afara de nr. acela de pe dosar, dat de oficiul de cadastru, trebuie sa mai existe o adeverinta/decizie/orice hartie cu stampila care sa ateste ca acel cadastru a fost efectuat...



Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
NOUTATI IN ALBUM
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns na_bo spune:

Buna ziua!

La noi in scara s-a reparat liftul si am fost pusi si nai la plata desi stau la etajul 1 si nu-l folosim deloc. Stiu ca liftul face parte din proprietatile blocului dar noi am facut o cerere si suntem exceptati de la plata liftului luna de luna.Mai mult energia electrica aferenta liftului o platim ca nu exista contor separat.As vrea sa stiu daca sunt obligata sa platesc reparatia liftului, va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Intrucat liftul este in proprietate comuna a tuturor proprietarilor asemeni usii de la intrare sau a tevilor de la subsol, toate costurile sunt suportate de catre toti locatarii. Modalitatea de impartire a acestor costuri cade in sarcina lor. Nu are relevanta daca utilizati sau nu un bun comun. Oricine poate sa utilizeze sau nu dupa cum doreste un anumit bun. Si cel de la etajul 8 de exemplu poate sa nu utilizeze deloc liftul ce legatura are? E treaba lui daca utilizeaza sau nu liftul, nu?


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Buna ziua,
As dori si un nr, de tel de la un cadastrist bun si nu prea scump.Am de facut dosare cadstrale la cca 24 de apartamente , dar un buget limitat.
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Starlet spune:

Buna ,
Parintii sotului meu sunt decedati de 15 ani. La plecarea noastra din tara(acum 9 ani), sotul meu i-a lasat o procura fratelui sau sa se ocupe de succesiunea proprietatilor(casa si un teren la tara).
Recent am aflat ca nu sa facut nici o succesiune si proprietatile sunt pe numele decedatilor parinti. Intrebarea mea este ... nu este totusi tarziu (sa se deschida procedura de succesiune acum dupa 15 ani? Recent am aflat ca procedura de succesiune trebuie facuta la cel mult 2 ani de la deces.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

nu cred este tarziu, mama si fratii ei au fost intr-o situatie asemanatoare, nu s-a facut succesiunea dupa bunicul mai mult de 10 ani, cred a au fost tot cam 15, s-au facut ambele succesiuni dupa decesul bunicii, sunt niste taxe de plata, probabil ca mai mari decat s-ar fi facut la timp dar asta e situatia, noroc insa ca nu s-au trezit alte neamuri sa considere ca sunteti indiferenti fata de mostenire si nu au deschis ei succesiunea...

Nina, 22+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dilaural spune:

Buna seara,

am si eu o intrebare urgenta:
- acum 3 ani jumatate am cumparat o garsoniera. Nu m-am mai uitat peste acte de atunci. Acum vreau s-o vand dar nu gasesc INTABULAREA. Am chitanta cu care am achitat taxa la notariat. Cine trebuia sa-mi dea intabularea? Notarul? Trebuia s-o ridic eu de la Oficiul de Cadastru? Ce pot face acum?
- cadastrul consta numai in releveu sau mai trebuie si alte acte? Ca eu am gasit in dosar numai releveul si PV de predare-primire apartament la construirea blocului. Ma gandesc ca daca lucrurile nu erau in regula nu as fi putut cumpara acum 3 ani, asa este?

Va rog mult... imi trebuie un raspuns urgent!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

daca ati platit la notar, de la notar trebuia sa o luati, poate ati uitat sa mergeti sa luati intabularea sau nu ati arhivat-o cu restul de acte... cadastrul nu stiu ce trebuie sa cuprinda..adica ce denumiri au documentele cuprinse in el...cum l-am primit asa l-am pus la pastrare

noi cand am facut intabularea nu se facea prin notar, am platit separat o persoana care a mers la tribunal si a scos documentul (2002)..,.am facut schimb: imi dai docomentu' iti dau banii

Nina, 23+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubita_tiana spune:

buna, am si eu o prob dureroasa pt mine. acum 3-4 ani am cumparat un teren in vederea construirii unei case. nu stiam atunci ce presupune. ma refer sa verific cum e terenul, intravilan sau extra( este la marginea orasului) daca are puz sau e inclus in pug.
de ceva vreme am inceput sa ma ocup de acte,am citit si studiat, terenul e intravilan arabil fara puz dar inclus in pug.
in aceasta situatie, ce sunt obligats sa fac sa l transform in construibil,? doar sa l scot din circuit arabil- agricol? sau e necesar si puz, care din cate am citit e complucat si scump. va multumes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns client86 spune:

Am si eu rugaminte ce trebuie facut in acest caz:

Este o proprietate care a fost separata in bucati cu doi proprietari dar si cu coproprietate fortata. Cum se poate afla exact ce lot (loturi) si ce marimi imi apartin mie si respectiv celuilalt proprietar? Cadastru imi ofera dimensiunile dar nu si cui ii aparatine.

Multumesc din suflet!

Mergi la inceput