Topic - cadastru, asociatii, teren, proprietati

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui maya.maya

Am si eu o intrebare si sper ca ma puteti ajuta!
Mama mea a decedat acum 3 luni. Eu sunt singurul mostenitor.
Mentionez ca nu locuiesc in Romania si nu cred ca voi ajunge prea curand. In cat timp trebuie sa deschid masa succesorala?
Pot face o procura cuiva din tara ca sa se ocupe in numele meu?



Se deschide si se dezbate succesiunea, nu masa succesorala (adica totalitatea bunurilor).
Nu exista termen de deschidere a succesiunii, doar a acceptarii mostenirii - dar fiind singurul mostenitor, nu intra in discutie acest aspect.
Da, succesorul poate fi reprezentat pe baza de imputernicire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Am si eu o situatie si doau intrebari :), va rog:
- vanzatorul unui teren are 85 de ani
- cumparatorul 1 nu cere niciun certificat medical privind deplinatatea facultatilor mintale ale vanzatorului (ma scuzati ca nu stiu exact termenii)
- vanzatorul moare
- mostenitorii vanzatorului contesta actul de vanzare-cumparare intre vanzator si cumparatorul 1 (situatie ipotetica; legal, se poate?)
- cumparatorul 2, care a cumparat terenul de la cumparatorul 1, poate pierde terenul?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cam incomplet scenariul. De ce nu am completa macar cu
1. Un ins de 85 de ani (fiind/nefiind) in deplinatatea facultatilor mintale este/nu este proprietar pe un teren in integralitatea lui.
2. Acest ins are/nu are sotie respectiv are/nu are mostenitori in viata/decedati.
3. Daca este in deplinatatea facultatilor mintale vinde unui tert terenul mai sus amintit printr-un act de vanzare cumparare autentificat care tert mai apoi revinde unui alt tert acelasi teren

Intrebarea fiind daca cel din urma tert poate sa piarda terenul daca mostenitorii proprietarului(?) initial ar contesta acest ultim act.

Completezi te rog (del putin) punctele de mai sus?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rozi

Am si eu o situatie si doau intrebari :), va rog:
- vanzatorul unui teren are 85 de ani
- cumparatorul 1 nu cere niciun certificat medical privind deplinatatea facultatilor mintale ale vanzatorului (ma scuzati ca nu stiu exact termenii)
- vanzatorul moare
- mostenitorii vanzatorului contesta actul de vanzare-cumparare intre vanzator si cumparatorul 1 (situatie ipotetica; legal, se poate?)
- cumparatorul 2, care a cumparat terenul de la cumparatorul 1, poate pierde terenul?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!


Nu poate contesta, ci cere in instanta anularea contractului.
Legal, se poate.
Practic - foarte greu. Ar trebui dovedit ca nu avea capacitatea de a contracta - deci sa fie interzis.
Putin probabil sa fie anulat actul - insa trebuie vazuta situatia toata (adica poate mai sunt neindeplinite si alte conditii de validitate - si atunci se schima datele).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

buna seara...as vrea sa ma ajutati intr-o situatie, daca nu e prea mare deranjul:

ne-am mutat pe 18 octombrie a.c intr-un apartament cu 2 camere , bloc cu 10 et, 4 persoane...de prin septembrie, fratele si ocazional sotul au mers sa faca [,] curatenie cateva ore pe zi la respectivul apartament ca sa fie bun de locuit

presedinta asociatiei de locatari ne-a trecut pe luna septembrie 2 persoane la asociatie pe motiv ca s-a folosit liftul, am vorbit cu dansa si ne-am prezentat nemultumirea, ne-a spus ca ne trece pe octombrie 3 persoane , urmand ca din noiembrie sa platim 4 (3 adulti si un copil de 1 an)...astazi am constatat ca nu s-a tinut de cuvant si ne-a trecut tot 4 persoane.

Intrebarea mea e urmatoarea: am vreo sansa sa fac vreo sesizare si sa mi se si ia in calcul privind cele 2 luni (sept si octombrie) in care am fost trecuti la asociatie fara sa locuim propriu-zis in apartament? stiu ca legea zice ca trebuie sa ai minim 15 zile locuite, iar noi pe octombrie avem 12 zile (eu chiar vroiam sa platesc si oct, dar tinand cont ca nu s-a tinut de cuvant , nu mai vreau)

edit: pot sa aduc dovada de la fosta asociatie ca am fost trecuti si acolo si am platit lunile astea doua la doua asociatii? foloseste la ceva?

ce trebuie sa fac si cui sa ma adresez sa pot rezolva situatia asta?

o alta intrebare: fiecare asociatie are propriile reguli? la fosta asociatie copiii pana in 3 ani nu se treceau la intretinere, la asta noua se trec

va multumesc anticipat si va rog sa nu ocoliti postarea mea



Anca, mamica fericita de Sabina Ioana (03 nov 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Se poate spune ca fiecare asociatie are propriile reguli - in sensul ca exista o lege-cadru care reglementeaza organizarea si functionarea ei, dar adunarea generala/comitetul poate lua hotarari nestipulate expres in lege, dar care nu o incalca.
Concret - copilul devine "persoana" din prima zi a existentei lui, deci locatar cu drepturi si obligatii. Asociatia poate hotari ca micutii sa fie inregistrati de la o anume varsta, daca vrea. La mine, de ex., sunt platitori de la 1 an, la parintii mei in bloc - din ziua in care vin acasa de la maternitate.
Nu este relevant ca ai platit in doua locuri - poti folosi ambele case in acelasi timp. Dar depune-i o copie, poate ii convinge.
Sfatul meu este sa depui o cerere la asociatie, in care sa arati care a fost frecventa utilizarii casei - si sa te scuteasca macar de septembrie (pana la urma, daca mai aduna 3 zile din septembrie cu 12 din octombrie, tot acolo iesi - iar folosirea liftului, a luminii de pe scara, curatenia de pe hol pana la urma sunt corecte, nu conteaza daca si dormi in casa aia sau doar faci amenajari.)
In alta parte n-ai unde sa faci sesizare - asociatia de proprietari este o entitate sub controlul vostru, al locatarilor, nu se subordoneaza nimanui. Daca nu gasesti intelegere, ai varianta instantei - dar nu cred ca merita efortul, timpul si banii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Se poate spune ca fiecare asociatie are propriile reguli - in sensul ca exista o lege-cadru care reglementeaza organizarea si functionarea ei, dar adunarea generala/comitetul poate lua hotarari nestipulate expres in lege, dar care nu o incalca.
Concret - copilul devine "persoana" din prima zi a existentei lui, deci locatar cu drepturi si obligatii. Asociatia poate hotari ca micutii sa fie inregistrati de la o anume varsta, daca vrea. La mine, de ex., sunt platitori de la 1 an, la parintii mei in bloc - din ziua in care vin acasa de la maternitate.
Nu este relevant ca ai platit in doua locuri - poti folosi ambele case in acelasi timp. Dar depune-i o copie, poate ii convinge.
Sfatul meu este sa depui o cerere la asociatie, in care sa arati care a fost frecventa utilizarii casei - si sa te scuteasca macar de septembrie (pana la urma, daca mai aduna 3 zile din septembrie cu 12 din octombrie, tot acolo iesi - iar folosirea liftului, a luminii de pe scara, curatenia de pe hol pana la urma sunt corecte, nu conteaza daca si dormi in casa aia sau doar faci amenajari.)
In alta parte n-ai unde sa faci sesizare - asociatia de proprietari este o entitate sub controlul vostru, al locatarilor, nu se subordoneaza nimanui. Daca nu gasesti intelegere, ai varianta instantei - dar nu cred ca merita efortul, timpul si banii.

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).


multumesc frumos pt raspuns



Anca, mamica fericita de Sabina Ioana (03 nov 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADINUTZA spune:

Am facut un antecontract pt un teren cu suprafata de 1000 mp. Am respectat termenele si am platit integral suma ceruta. Ultimii bani i-am dat in septembrie anul trecut. Vanzatorii au facut cadastrul dar nu ne-au informat cand s-au facut masuratorile si pentru ca au facut cum au vrut ei reies doar 820mp. Sa ne dea din bani inapoi nu intra in discutie, noi vrem terenul asa cum ne-am inteles si e prevazut in contract. Exista posibilitatea de a face un alt cadastru? Stiu ca doar ei, ca proprietari pot face solicitarea asta, dar eu ca si cumparator, cum pot contesta cadastrul actual?
Trebuia sa fim prezenti la masuratori?
Situatia e aiurea pt ca am platit pretul, dar nu suntem proprietari... Ce ar fi de facut in situatia noastra?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

Buna ziua,

Am si eu o intrebare ...un arbust poate fi considerat punct de delimitare intre 2 propietati?Multumesc mult.

tot o mica terorista am ramas




BAZAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianys75 spune:

recent am dat in judecata primaria pentru o actiune de constatare deoareca terenul rezultat in urma efectuarii masuratorii cadastrale a iesit mai putin decat terenul aflat in registrul agricol la primarie... in masuratori a iesit 2200 mp iar la primarie figurez cu 3000mp. mentionez ca la noi nu a fost zona colectivizata si nu exista titlul de propietate...vreau sa va rog sa ma ajute si pe mine cineva cum se rezolva un asemenea caz

Mergi la inceput