Topic - cadastru, asociatii, teren, proprietati

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


avem toata familia ambele cetatenii, am pastrat si cetatenia romana; in cazul asta tot ilegala este tranzactia?

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe


avem toata familia ambele cetatenii, am pastrat si cetatenia romana; in cazul asta tot ilegala este tranzactia?

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759


Nu, doar cetatenii straini nu au voie sa detina terenuri in Romania, altfel decat prin mostenire. Cumpararea si donatia sunt interzise.
De asemenea, donatia trebuia acceptata explicit de catre donatar (adica de sotul tau) - ori atunci cand s-a autentificat contractul, prin declaratie in fata notarului, ori mai tarziu, printr-o declaratie autentica in aces sens (dar inainte de moartea donatorului - apoi este inutil, donatia devine caduca).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


multumesc inca odata; actul de donatie a intocmit de notar, sotul meu si socrii au participat- cred ca s-a facut si declaratia de care spui acolo;
eu tot nu inteleg insa cum primaria respectiva a eliberat actul de proprietate al soacrei pentru lot, salariatii lor au facut harta, masuratori, etc, si tot aceeasi primarie vine cu actiune juridica impotriva "operei" lor; adica eu fac la job un dosar ce da anumite drepturi clientului meu x si peste 2-3 ani tot eu il dau in judecata pe clientul meu contestindu-i drepturile respective parafate de mine, cum vine asta?

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe


multumesc inca odata; actul de donatie a intocmit de notar, sotul meu si socrii au participat- cred ca s-a facut si declaratia de care spui acolo;
eu tot nu inteleg insa cum primaria respectiva a eliberat actul de proprietate al soacrei pentru lot, salariatii lor au facut harta, masuratori, etc, si tot aceeasi primarie vine cu actiune juridica impotriva "operei" lor; adica eu fac la job un dosar ce da anumite drepturi clientului meu x si peste 2-3 ani tot eu il dau in judecata pe clientul meu contestindu-i drepturile respective parafate de mine, cum vine asta?

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759


Pai, de asta iti spuneam ca ar trebui vazut istoricul terenului.
Daca este vorba despre reconstituirea dreptului de proprietate, nu primaria a facut improprietarirea, ci diverse comisii de aplicare a legii fondului funciar (retrocedarile s-au facut in mai multe etape, si pe mai multe texte legale), care functionau pe langa prefecturi.
Tocmai acesta este motivul pentru care in Romania s-au inregistrat sute de mii de procese pe fond funciar. Lucrurile s-au incurcat (uneori, voit) teribil atunci cand s-au facut punerile in posesie (mai multe titluri pe aceleasi suprafete), atunci cand s-au pus la dispozitie terenurile pentru retrocedare (nu s-au putut respecta vechile amplasamente, fapt care a dus la o nebunie generala). Mai mult, masuratorile din vechile acte nu mai corespund cu cele moderne, s-au reconstituit proprietati confiscate care pe acte aveau X ha (masurate la vremea aia cu sfoara sau cu pasul), iar acum, la masuratoarea topografica moderna, ies alte suprafete.

In ceea ce va priveste, ar trebui (repet) vazut ce invoca primaria in sustinerea dreptului sau - si atunci ne vom da seama si de ce s-a trezit abia acum sa-si revendice terenul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blondi_m17 spune:

as avea si eu nevoie de o lamurire - cu atatea legi modificate ...nici nu stiu unde sa mai caut...

o casa dobandita prin vanzare cumparare in 1971 si apoi extinsa, modificata..etc...fara autorizatii de constructii la vremea aceea ( doar niste amenzi ale primariei) poate fi intabulata? e adevarat ca pentru constructiile de pana in 1990 nu se mai cer neaparat autorizatiile de constructii? ( asa ne-a spus cineva, dar nu stim conform carei legi...ordonante...)

multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui blondi_m17

as avea si eu nevoie de o lamurire - cu atatea legi modificate ...nici nu stiu unde sa mai caut...

o casa dobandita prin vanzare cumparare in 1971 si apoi extinsa, modificata..etc...fara autorizatii de constructii la vremea aceea ( doar niste amenzi ale primariei) poate fi intabulata? e adevarat ca pentru constructiile de pana in 1990 nu se mai cer neaparat autorizatiile de constructii? ( asa ne-a spus cineva, dar nu stim conform carei legi...ordonante...)

multumesc anticipat


Ai doua variante:
1. Calea administrativa - ceri primariei intrarea in legalitate.
2. Calea judecatoreasca - actiune in constatarea situatiei de fapt.

De intabulat fara ridicari cadastrale n-ai cum, pentru ca probabil in acte casa arata altfel decat real (suprafata, materiale etc), iar documentele cadastrale se bazeaza pe cele de urbanism.

Sfatul meu este sa gasesti un expert/o firma cadastrala, care va face toate demersurile in numele tau, in varianta 1. In varianta 2 - un avocat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Avem si noi, de fapt tatal meu, probleme cu otinerea unui titlu de proprietate pe un teren.
E vorba despre o lucrare, tata a facut o catapeteasma pt o biserica, biserica neavand bani, i-a dat tatalui meu ca plata, 2 ha teren. Cele 2ha teren au fost donate de enoriasi, fiecare cat a putut, 2 arii, 5 arii sau 8 arii, alipite. In total vreo 90 persoane. O parte din cele 90 persoane au titluri de proprietate, o parte nu au, o parte au decedat si nici unul nu are terenul intabulat. Singurul act doveditor care e exista e o conventie facuta intre biserica si tatal meu, dar nu la notariat, e semnata de membrii consiliului, aceasta conventie are anexata un tabel in care e specificat numele fiecarui donator, cate arii a donat si care e parcela donata. In tot acest timp, tata a platit impozitul pe teren la primarie, e trecut in registrul agricol, sunt cam 18 ani de cand e in posesia terenului.
Problema este ca noi am vrea sa construim o casa acolo si nu putem intabula nici o bucata de teren.
La primarie nu exista harta parcelara, un topograf a masurat si urmeaza sa o faca. Parcele sun oblice si cam de 5m latine, ar trebui sa intabulam 3-4 parcele ca sa obtinem autorizatie de constructie, modalitatea asta o stim, insa iesim f scump.
Acum, ceea ce vreau sa intreb, exista o alta modalitate legala prin care putem intabula terenul?
Putem invoca uzucapiunea de la 10 la 20 ani, avand chitantele cu plata impozitului?
Daca se poate asa, putem construi fara sa intabulam pe noi, doar cu acordul tatalui meu?
Va rog, daca stiti, informati-ma si pe mine, pana acum nu ne-a lamurit nimeni.
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maya25 spune:

As avea si eu nevoie de un sfat. Sotul a primit de la parintii lui o casa veche cu terenul aferent inainte sa ne casatorim. Am construit impreuna o casa noua pe acelasi teren dar mi s-a spus ca aceasta casa noua va fi intabulata numai pe numele sotului desi am construit-o in timpul casatoriei. E adevarat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaZ spune:

Buna ziua! Am si eu o intrebare. Am vrea sa cumparam un apartament intr-un bloc nou care ... este inca in constructie. Dar cel care il construieste are nevoie de bani sa il termine si nu mai are decat daca viitorii proprietari ii platesc avans. Insa el nu are receptia facuta, nu are cadastru, nu are intabulare, de fapt nu are nimic,decat autorizatia de construire si un bloc ridicat, fara acoperis si geamuri. Noi vrem sa fim siguri ca vom fi proprietari si ca il va face la timp. Plus ca nu vrem sa facem credit si a fost de acord cu avans jumatate din valoare si restul de bani sa ii dam in cativa ani ca si o chirie.
Ce ar trebui sa facem in continuare? Ce acte sa cerem? Ce fel de contract sa facem? Ce conditii sa punem? Cum sa ne asiguram ca totul va fi ok? Noi ne intrebam chiar daca e bine sa mergem in continuare pe varianta asta sau e prea riscant incat mai bine ne luam un apartament intr-un bloc vechi cu credit de la banca. Desi ...
Multumesc.

Mihaela Zaharia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maya.maya spune:

Am si eu o intrebare si sper ca ma puteti ajuta!
Mama mea a decedat acum 3 luni. Eu sunt singurul mostenitor.
Mentionez ca nu locuiesc in Romania si nu cred ca voi ajunge prea curand. In cat timp trebuie sa deschid masa succesorala?
Pot face o procura cuiva din tara ca sa se ocupe in numele meu?

Mergi la inceput