Topic - contabilitate, salarii

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iael

Multumesc mult pentru raspuns.
Ma interesa o varianta de marire a salariului dar cu un impozit mai mic , cat mai aproape de zero .


Daca persoana este programator (informatician) impozitul este zero.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

E o solutie buna . Dar trebuie specializare in domeniu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Normal. Nu putem fi cu toate.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricik spune:

Buna.
Am o nemalurire si sper sa ma ajutati cu un raspuns(nu stiu daca aici e ok sa scriu).
Vreau sa-i cer angajatorului sa-mi mareasca salariul pe cartea de munca...si as vrea sa stiu cat plateste el la stat din suma respectiva. Ce am gasit eu este ceva in jurul a 29% din salariul brut. Este corect ? Mai plateste si altceva ?
Scuze nu am nici o treaba cu domeniul asta ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Sper ca am nimerit bine topicul.

Eu o sa intru in conced prenatal undeva prin 15 dec 2008 si inaintea lui o sa am un conced medikl de 21 zile.

De sarbatori , cam prin 20 dec, se dau niste bonuri drept prima (banuiesc ca se vor da, caci cu problemele financiare a auto-motivantei crize mondiale...). Eu beneficiez de ele? Normal, zic eu, am dreptul, pt ca desi am fost sau nu in concedii medicale dese, tot anul eu am lucrat!

sau sa accept shuntirea lor pe motivul... a pai tu esti in conced de maternitate si nu erai la lucru....

Multumesc,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Am avut concediu medical dar cu 100% din salariu si cei din firma mi-au spus ca se calculeaza nu ca procent din salariul real, ci din salariu plafonat la 6000 de lei (de fapt din media salariului pe ultimele 6 luni, plafonat la 6000 de lei).

Asa se calculeaza?

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Buna Marius si colege de forum,

CRED CA AICI TREBUIA SA POSTEZ NELAMURIRILE MELE.
REVIN. O SA MODIFIC PUTIN TEXTUL PENTRU A FI MAI EXPLICITA:

Poate ma ajutati si pe mine cu niste calcule, explicat detaliat, ADICA POATE SE STIE FORMULA DE CALCUL PENTRU FIECARE SITUATIE IN PARTE:

Sa zicem ca am net 1350 si media brut ultimele 10 luni = 910 ron, toate asigurarile platite, lucrez la privat, munca de birou.
CAT VOI LUA IN SITUATIA IN CARE LA 1.11.08 AM 41 ZILE CONCED MEDIKL IN ULTIMELE 12 LUNI SI:

1. Luna noembrie: 21 ZILE CONCED MEDIKL CU O ZI SPITALIZARE IN NOV 2008: din 3.11.08 - 24.11.2008, 3 zile lucrate si o zi concediu odihna
deci, Venit in mana nov.= 100%x salariu net/ 30 zile ?
2.luna dec: 3 zile conced odihna + 22 zile concediu medikl+ 6 zile concediu maternitate
venit in mana dec. = 100%x sal net / 25 zile + 6zile x 85%x sal brut MEDIU 12 LUNI ?
3. Conced maternit prenatal ian si feb: 1.01.09 - DPN= 21.02.09
venit in mana= 85%x sal MEDIU 12 LUNI brut / 52 zile + 15%x SAL MEDIU BRUT/ 6 SAPATAMANI?
4. Conced maternit postnatal: 22.02.09 + 68 zile
venit in mana feb, martie, aprilie = 85%x sal MEDIU brut / 68 zile + 1xSAL MEDIU PE UNITATE?
5. CIC: AICI AM O NEDUMERIRE MARE: CIC SE IA IN CONSIDERARE DE LA DATA NASTERE BB, SA ZICEM IN ACEST EXEMPLU 22.02.09?? CALCULAT 2 ANI AR VENI PANA PE 21.02.2011
DECI, venit in mana = 85%X SAL MEDIU BRUT ULTIMELE CARE 12 LUNI??? CALENDARISTICE DE DINAINTE INTRARE IN CIC?

prima stat pt nastere 1 copil= CAT E SI DE UNDE O IAU?


Sper ca ati inteles cum am REstructurat eu exemplificarea...

Astept urgent raspuns.

Multumim frumos anticipat,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice1971 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Am avut concediu medical dar cu 100% din salariu si cei din firma mi-au spus ca se calculeaza nu ca procent din salariul real, ci din salariu plafonat la 6000 de lei (de fapt din media salariului pe ultimele 6 luni, plafonat la 6000 de lei).

Asa se calculeaza?



Din pacate raspunsul e DA, se plafoneaza la 12salarii minime pe economie. 6.000lei era calculat la 500lei sal.minim. Acum salariul minim e 540lei iar de la 01.01.2008 va fi parca 600lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice1971 spune:

Citat:
citat din mesajul lui floricik

Vreau sa-i cer angajatorului sa-mi mareasca salariul pe cartea de munca...si as vrea sa stiu cat plateste el la stat din suma respectiva. Ce am gasit eu este ceva in jurul a 29% din salariul brut. Este corect ? Mai plateste si altceva ?



In momentul de fata angajatorul plateste urmatoarele taxe:
- CAS 19.5% pentru conditii normale de munca
- FNUASS - 0.85%
- Somaj 1%
- Fond garantare 0.25%
- Fond accidente in functie de CAEN-ul societatii, probabil sub 0.5%
- Comision ITM 0,25% daca cartile de munca sunt la societate sau 0.75% daca sunt la ITM, si implicit sunt operate de ei

In momentul in care iti vei mari salariul probabil ca te va pune sa suporti si o parte (pentru diferenta dintre salariul umflat si salariul real) din taxele cu retinere la sursa, taxele angajatului.

Acestea sunt:
- CAS 9.5%
- Sanatate 5.5%
- Somaj 0.5%
- Impozit pe venit 16%

Cu bine,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aliceionescu spune:

Buna ziua! Sunt mama unei fetite de 8 luni si lucrez in invatamant. Momentan sunt in CIC, dar as dori sa stiu, in eventualitatea in care ma voi decide sa ma intorc la munca mai devreme, cum mi se va calcula salariul. Va multumesc mult!

Mergi la inceput