Topic - contabilitate, salarii

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Exista contract de inchiriere intre societate in calitate de proprietar al apartamentului si persoana respectiva in calitate de chirias? Daca da este precizat in contractul de inchiriere ca, utilitatile sunt platibile (recuperabile) de catre (de la) chirias catre proprietar?

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oprietena spune:

Marius, multumesc inca o data pentru interesul acordat. Nu se va face pana la urma retinerea din salariu (chirias este societatea)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Va rog sa-mi spuneti in ce conditii se poate miscora salariul unui angajat. Sau in ce lege sa caut aceste informatii. Multumesc.



de




Bazar pentru Mihaita

Bazar pentru Bogdan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Ziua buna,

am nevoie de o balanta si un bilant de lichidare pentru o firma fara activitate de la infiintare. Cunoasteti pe cineva care m-ar putea ajuta ? Multumesc anticipat,

g

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Am si eu intrebare daca marius sau altcineva m-ar putea ajuta!

Administrare blocului la noi este facuta nu de o asociatie de proprietari ci de o firma care este neplatitoare de TVA.

Intrebare este ..daca firma asta de administrare face un contract cu o firma pt curatenie de exemplu si tariful lunar sa zicem ca este 100 lei + tva ...deci 119 lei.

Cand administratia refactureaza catre locatari ..factureaza toata suma 119 lei sau doar 100 lei firma nefiind platitoare de TVA. Adica acel TVA si-l recupereaza cumva firmele neplatitoare de TVA sau nu?

Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biaboa spune:

Buna Marius,

Ajuta-ma te rog cu un sfat. O colega de-a mea a nascut acum doua luni si in timpul concediului de maternitate a facut cerere la firma pentru subventionarea celor 15% din valoarea salariului brut pentru o perioada de 6 saptamani conform CCMUNN. Raspunsul directorului economic a fost ca nu au auzit de asa ceva si nu se poate da curs cererii.
Si acum vine intrebarea. Eu sun insarcinata in 7 saptamani. In cazul in care imi vor da si mie acelasi raspuns ce pot face?
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Buna ziua!
Nu stiu daca am ales bine sectiunea. Dar am o problema legata cumva cred eu de contabilitate.
Problema este urmatoarea: sora mea este plecata in Spania de mai bine de 3 ani. Ea are cartea de munca acasa. Nu mai plateste nimic, asigurari sau alte taxe catre stat aici. A citit de curand intr-un ziar acolo in Spania, ca romanii plecati trebuie sa depuna cartile de munca la casa de pensii. Este adevarat si de ce?
Daca nu am adresat unde trebuie intrebarea, va rog sa ma redirectionati.
Multumesc!

Mami de doi ingerasi Rares (15 oct 2006) am 2 ani si Miruna (1 febr 2009)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui tanima_i2002

Buna ziua!
Nu stiu daca am ales bine sectiunea. Dar am o problema legata cumva cred eu de contabilitate.
Problema este urmatoarea: sora mea este plecata in Spania de mai bine de 3 ani. Ea are cartea de munca acasa. Nu mai plateste nimic, asigurari sau alte taxe catre stat aici. A citit de curand intr-un ziar acolo in Spania, ca romanii plecati trebuie sa depuna cartile de munca la casa de pensii. Este adevarat si de ce?
Daca nu am adresat unde trebuie intrebarea, va rog sa ma redirectionati.
Multumesc!

Mami de doi ingerasi Rares (15 oct 2006) am 2 ani si Miruna (1 febr 2009)





Este vorba despre o ampla operatiune de scanare a carnetelor de munca in vederea intocmirii bazei electronice de date care va folosi la stabilirea drepturilor de pensie.
Persoanele care au carnetele acasa trebuie sa le predea la Casa de Pensii in vederea scanarii, apoi si le iau inapoi. Pentru cei activi, carnetele se preiau de la ITM sau de la angajatori, se prelucreaza si se inapoiaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Mediajust, multumesc de raspuns. Totusi, de ce sunt amendati cei care nu le depun pana la sf lunii? Daca ei nici macar nu mai sunt in tara? Poate sa fie altceva? La asta ma gandisem si eu, dar totusi?

Mami de doi ingerasi Rares (15 oct 2006) am 2 ani si Miruna (1 febr 2009)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui tanima_i2002

Mediajust, multumesc de raspuns. Totusi, de ce sunt amendati cei care nu le depun pana la sf lunii? Daca ei nici macar nu mai sunt in tara? Poate sa fie altceva? La asta ma gandisem si eu, dar totusi?

Mami de doi ingerasi Rares (15 oct 2006) am 2 ani si Miruna (1 febr 2009)





Sunt amendati pentru ca Hotararea Guvernului nr. 1.768/2005 (cu toate modificarile ulterioare), cea care reglementeaza aceasta activitate, prevede termene clare (care au tot fost "impinse", e mai dificil decat se asteptau). Nerespectarea acestor termene este contraventie si sanctiunea este amenda intre 300-600 lei (pentru persoane fizice) si 1500 - 5000 lei pentru persoane juridice.

Mergi la inceput