Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Anda multumesc

www.flickr.com/photos/11356870@N07/sets/72157604728702923/" target="_blank">Poze Diana
www.youtube.com/watch?v=L05Y1MeutPA" target="_blank">Montaj Diana
Povestea nasterii


de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_du spune:

Buna dimineata mamici de albinute!
Noi venim acum de la analize (ne-a dat ieri dr un "pogon" de analize) si ma simt un pic ciudat pentru ca mi-au luat cam 6 fiole de sange
Draga Alexa, simptome nu am aproape deloc. Daca nu ar fi lipsa menstrei si o oarece senzatie de somn mai ales dimineata, totul ar fi ca si inainte de BB. Practic, am stat ca pe ghimpi pana ieri la eco, pentru ca ma temeam sa nu fie vorba doar de o dereglare, ma temeam sa nu mi se fi parut (e o tampenie, bineinteles, dar....). Asa cum a spus anda_magda (careia ii multumesc si ii marturisesc ca m-am gandit la spusele ei cu speranta inainte de consultatie), deja la varsta asta "venerabila" bebeilor nostri li se vede inimiora batand.
Pupam si asteptam numai vesti bune!

Oana D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Buna dimineata, albinute!

Oana, eu am un gust metalic... tare neplacut!
Aseara am fost la medic, se pare ca sacul gestational s-a dezlipit putin, mi-a marit doza de utrogestan si ramane sa ne vedem peste 2 saptamani, sa vedem ce-i acolo. Am inteles ca anticorpii trebuie sa-i fac in saptamana 12. Mi-a mai dat Elevit si a marit doza de acid folic la 5 mg /zi. Si mi-a spus ca trebuie sa am mereu No spa si Scobutil supozitoare, sa le folosesc la nevoie (dureri).
Fetelor, trebuie sa recunosc ca mi s-a luat de starea asta de greata, as vrea sa dau fast forward pana la perioada in care dispare senzatia.

Ioana 7+ si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mh spune:

Salutam mamicile de albinute!

Oana Felicitari!
Anda, bine v-am gasit! sutiene sper sa gasesc si eu la babyexpo, vreau si o centura prenatala ; am ramas cu dureri mari de spate de la prima sarcina.
Cu triplul test eu am avut o experienta tare urata, prima dra la care am mers din elias mi-a recomandat instant amnio, la un risc de 1/365 normal fiind 1/10000, cu toate ca amnio are si ea un risc 1% mai mare decat 1/365 pai si ce fac daca pierd copilul si mai aflu ca totusi era ok???buuun am schimbat dra si am gasit alta in polizu, unde chipurile a trebuit sa repet testul ( deja aveam 20 sapt) la faimosul si unicul lab de genetica din tara GeneticLab constitut intr-un ap. in Ghencea. Evident ca mi-a iesit si mai prost; iarasi indicatie de amnio cu Dr Albu culmea seful acestui GeneticLab. In caz de rez pozitiv facem o mica cezariana si scoatem copilul, dupa care il lasam pur si simplu sa moara....mi-a zis dra. Cum naiba sa sa faci asha ceva!!?? mai mult la varsta aia deja simti cum se misca..
Concluzia mea dupa un studiu amanuntit:
1.acest TT e facut statistic pe o alta populatie, alt fond genetic, nu prea merge la noi.
2. TT a aparut in perioada cand ecograful nu era asha performat si din cate stiu eu in State de ex. nu se face amnio inainte de o ecografie ultramanuntita facuta in urma unui TT prost si deabia atunci daca e ceva suspect amnio. Pacat ca la noi nu e asha.
3.Totusi eu as face TT corelat cu o eco la un dr bun gen Pop, Herghelegiu sau Iosup, nu pt a renunta la copil ci pt a pregati neonatologul din sala de nasteri.
Pentru fetele cu gust metalic :
7 wks LMP (5 wks gestation)
You may notice a metallic taste in your mouth. The tongue can "taste" only sweet, salty, sour, and bitter sensations. Weird tastes can be caused by anything that interrupts the transfer of taste stimuli to the brain, or conditions that affect the way the brain interprets taste stimuli.

Scuzati monopolu' sper ca a fost cu folos.

miha5 sapt +Irina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Va citesc si eu, ca parca ieri vedeam si eu inimioara la eco, parca ieri era mai-iunie-ul meu; Sa va dea Dumnezeu sanatate, sa aveti numai si numai bucurii si sa va vedeti toate bebelusii in brate!

Super sutiene de sarcina(or fi ele de alaptat, dar eu le-am purtat in sarcina ca aveau super-suport) la triumph.

Pup Oana felicitari si restul bafta la eco si analize!


Lori, mami de pui drag si iubit Robert

Poze Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda_magda spune:

mh ma gandeam si eu la o centura, caci chiar inainte de a ramane insarcinata mi s-a pus diagnosticul de discopatie lombara.
apropo de TT eu am citit ca riscul standard e de 1/385, dar poate ca difera masuratorile.
si unde zici ca e babyexpo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda_magda spune:

Lorich m-am gandit si eu ca daca nu gasesc sutien special pt sarcina sa iau din cel pt alaptat.
Totusi stiu ca exista unele care au niste pense pe laterala cupei astfel incat sa le poti desface pe masura ce sarcina inainteaza si sanii se maresc.

Vine bebica ....
Pana atunci gotobina nevoie mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_MVT spune:

Asigurarea acopera o sigura eco pe timpul sarcinii insa daca sunt probleme si doctorul recomnda mai multe le acopera pe toate.
Eu m-as putea duce sa cer o eco, doar sa vad daca bebe e bine, dar trebuie sa o platesc din buzunar.
Am sunat sa imi fac programare si mi s-a zis ca nu se fac programari inainte de 7 saptamani. Am insistat si i-am explicat ca sarcina precedenta a fost cu risc ridicat si a acceptat sa ma vada la 6 saptamani.
Gravidutele si doctorii sunt foarte relaxati aici. Daca nu e nici un semn de anormalitate lasa totul sa decurga de la sine.
Eu tot incerc sa imi pun la semnatura dar nu am acces la profilul personal, am un mesaj ca pagina este in constructie, si e tot in constructie de 4 zile.

oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Salut! Ma primiti si pe mine in gasca?:)

DN: 26.10.1974, UM - 03.08.2008, DPN: 08.05.2008

Si eu am un gust groaznic in gura de ieri incepand, simt acru dupa orice mananc si de ieri o senzatie de greata mai accentuata, care se amplifica daca mi-e foame. Nu prea suport sa mananc dulce si nici nu-mi doresc, pana acum imi trebuiau numai sucuri si fructe, acum parca vreau mai mult sarat:)
Am 6+ sapt si inca un copilas de 3,8 ani.


Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Alaptatul - Help Line

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea0709 spune:

Buna fetelor! Vrem si noi pe lista albinutelor asa ca va trimit si datele: DN:07.07.1982; UM:10.08.2008; DPN:17.05.2009. Abea astept sa impartasesc pareri cu celalalte burtici de pe forum. Azi am fost la primul eco si am fost super fericita sa aflu ca un sufletel mic creste in mine, un sufletel pe care mami si tati il asteapta cu multa dragoste. Va pupacesc pe toate si va doresc sarcina usoara.

Mergi la inceput