Strumfi de 1 an (iul-aug 2007) (101)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

ha ha ha stiam eu ca vestea asta buna o va scoate pe milena din barlog.si pt ca tot sunt hapy azi mai am doua vesti bune de vineri pana luni suntem in viena si pe 24 cu milena o zi intreaga la povesti(si "revizii) in szeged.noi doua. abia astept,papam,mancam praji povestim ,oricum nu ne saturam de asta niciodata.
da corina la toata lumea !
acum nu vreau sa par superficiala dar eu de bona asta ma interesez de fff mult timp la tanti a mea...si stiam ca e la o fetita si o mai intrebam ce face toata ziua cu ea sa stiu si eu ce sa cer cica,cand am auzit ca s-ar putea sa plece am sarit imediat.initial m-a refuzat,nu vroia sa lase fetita dar cand parintii au anuntat-o ca merge la gradi...
gata ma duc sa-mi mananc cou-cousul care a iesit demential!burtici daca poftiti imi cer scuze dar va dau reteta ca se face imediat.

alina mamica bulinei www.youtube.com/watch?v=54C4rgga0L0" target="_blank">Elisa (20 iunie 2007)


povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns surubika spune:

alina, ma bucur ca bona a fost pe placul tau si al Elisei
eu sunt putin dusa cu capul cand e vorba sa il las pe Deni cu altcineva pt ca a stat numai cu mine si cu sotul de cand s-a nascut si l-am lasat foarte rar cu sora mea cand mergeam la dentist sau la cumparaturi si doar trei nopti a dormit fara noi.......o data cand am fost la o nunta si o data cand am fost la trei ape,doua nopti, dar a plans dupa noi
parintii mei sunt plecati din tara, asa ca nu il pot lasa la ei si soacra'mea nu e in stare sa aiba grija de el
cred ca si eu voi plange vreo saptamana cand va trebui sa il duc la gradi, dar ma voi obisnui ca e pt. binele lui
de papat, a papat si Denis cativa cartofi prajiti ca a furat din farfurie si nu aveam nici o sansa sa ii mai iau din mana
ii dau foarte rar si carne de porc fara grasime din cauza ca e foarte mofturos si nu prea am ce sa-i dau ( mananca numai carne de pui)
m-am gandit sa ii fac si eu chiftelute din carne de vita sa vad daca asa ii place vita, dar le fac mai mari si turtite, in genul celor care se pun in hamburgeri
am luat de la martinel pate si mortadella sa vad daca ii plac si a mancat de m-am speriat.....sunt din carne de porc si curcan, dar sunt foarte gustoase
iaurt simplu nu papa decat cu fructe si numai cumparat........daca ii pun eu fructe in cel simplu nu il papa
sunt foarte smecheri, cat sunt de mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

alina.a sa va fie de bine cu noua achizitie: BONA! sa faca de toate si sa ceara bani cat mai rar si cat mai putini

ce faceti voi acolo la viena? huh? drum bun si petrecere frumoasa si colo, si colo... iar la szeged, ce cautati? ce, s-au terminat prajiturile in ARAD? vreti sa ne faceti sic-sic? bineeeeeeee...

si mie imi pare rau ca nu ne-am vazut cand eram asa de-aproape de voi, of of of! oricum pana data viitoare cand ajungem in zona tb.sa facem pasaport ADELUTEI ca daca e sa sarim si noi parleazul in HUNGARY cu voi.. sa papam si noi prajituri in limbi straine!



karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Alina ce bine ca mergeti in excursie, sa va distrati fain!
Eu sunt tot cu gandul la gulash dar si un Schnitzel vienez ar pica bine.

Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)
Iepurasul ne aduce un bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

rodica si cristina haideti in szeged,o sa-l iubiti!si puteti manca ce fel de gulash vreti,cu cartofi,cu fasole,ciorba-gulash.of mai cristina mai bag si io cutitul in rana
cel mai mult ma bucur de bona pt ca vreau sa ma apuc de invatat.teoretic voi avea timp dar cu mobilizarea stau fff preost.pana in ianuarie va lucra doar 4-5 ore pe zi apoi vedem noi cat....

alina mamica bulinei www.youtube.com/watch?v=54C4rgga0L0" target="_blank">Elisa (20 iunie 2007)


povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Buna ziua si multumim de capitol nou,

Citesc si nu pot sa scriu nimic pt ca nu am o opinie prea in tema cu cresa cel putin...dar va trimit UN ZAMBET: http://good-times.webshots.com/photo/2569887310102256463xLuwfQ

Cu bona, bafta Alina, si eu am o doamna care a lucrat la mama la servici multi ani, are 50 ani si e foarte calma si linistita. Are si ea nepoti de 5 si 11 ani asa ca se pricepe. Plus ca deja o am din aprilie si Alessia se intelege cu ea f bine si a evoluat foarte frumos. Oricum ai un sentiment aparte, mai bine ca e recomandata si cunoscuta de catre cineva in care ai incredere.

Nu i-am cerut nimic altceva ce nu e legat de copil, adica schimbat, papat, plimbat pe afara (o scoate de 2 ori), se joaca cu ea, stie sa o adoarma etc. Si in plus imi face patul (cel din dormitorul meu), spala aragazul, bucataria e luna, sterge masa in sufragerie, nu prea multe dar de ajutor.

Papica noi mancam cam la fel, nu prea i-am schimbat meniul pentru ca mananca bine (are aproape 11 kg si 82 cm) dimineata si seara lapte, cam 250 ml, pe la 9 fructe cu iaurt pasate cu furculita, la pranz piure de legume cu carnita de vita, la 5 cereale sau iaurt sau fructe. In weekend mai schimbam si ii mai fac omleta, mamaliguta cu branza si smantana, papa ciorbita la soacra-mea ca o face tare buna, piure, de ziua ei a scormonit intr-o briosa, in general o las sa guste diverse, dar nu de pofta ci ca sa vada cum sunt - bineinteles nu interzise si nici gras sau prajit. Si 'inca pentru o perioada indelungata' nu ciocolata. Mai ales ca dulcele din fructe/cereale/ e destul de dulce. o sa incerc si eu chiftelute/carnaciori la cuptor.



Clau si Alessia Maria 13 iulie 2007

printesa mea Alessia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Of Alina lasa ca stiu ca-i fain Szeged-ul, prima data am fost in Septembrie 89 si mi s-a parut incredibil de frumos. Acuma chiar ma uitam daca este restaurant unguresc la Dub. da vad ca nu-i.
Te-ai gandit sa-i dai teme la bona ce activitati sa aibe cu Eli? Sper sa fie prietene bune si sa poti avea baza in ea.

Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)
Iepurasul ne aduce un bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

ma gandeam acum ce o face duamna jadi,dar mi-am adus aminte ca baga baclavale pe acolo...

alina mamica bulinei www.youtube.com/watch?v=54C4rgga0L0" target="_blank">Elisa (20 iunie 2007)


povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

cristina scuze daca ti-am facut pofta in cel mai rau caza ia niste carne de vita si fa unu'.daca vaca nu-i batrana scapi repede,teoretic...
i-am spus ca elisa adora sa vorbesti cu ea,sa-i arati animalele din carti sa-i povestesti ce face fiecare,sa silabiseasca cuvintele,in fine sa comunice mult cu ea,are cu cine.jucarii are cat cuprinde,gradina la dispozitie si eu ca "ochiul soacrei" in spate.i-am spus ca va trebui sa comunicam si noi mult sa vedem ce si cum si pe unde....acum ne adaptam pe parcurs nu stiu ce sa mai zic....

alina mamica bulinei www.youtube.com/watch?v=54C4rgga0L0" target="_blank">Elisa (20 iunie 2007)


povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina.a

cristina scuze daca ti-am facut pofta in cel mai rau caza ia niste carne de vita si fa unu'.daca vaca nu-i batrana scapi repede,teoretic...
i-am spus ca elisa adora sa vorbesti cu ea,sa-i arati animalele din carti sa-i povestesti ce face fiecare,sa silabiseasca cuvintele,in fine sa comunice mult cu ea,are cu cine.jucarii are cat cuprinde,gradina la dispozitie si eu ca "ochiul soacrei" in spate.i-am spus ca va trebui sa comunicam si noi mult sa vedem ce si cum si pe unde....acum ne adaptam pe parcurs nu stiu ce sa mai zic....

alina mamica bulinei www.youtube.com/watch?v=54C4rgga0L0" target="_blank">Elisa

(20 iunie 2007)


Ai reteta faina? Ca la nopapte vin ai mei si le dau lor tema de casa saptamana viitoare .


povestea noastra...




Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)
Iepurasul ne aduce un bebe

Mergi la inceput