Cum sa se comporte cu "batausii"?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


eu sunt de partea cealalta a baricadei...si tot caut solutii, de aceea ma invirt pe subiectele astea; al meu nu intelege subtrefugiile, jocurile sociale, nu stie sa vina sa spuna adultului cind cineva-l chinuie, si se apara singur, drept care de obicei celalalt tzipa imediat ca din gura de sarpe(desi a fost initiatorul/provocatorul) disputei- si al meu e cel pedepsit;
la camps de jour (tabara de vara) mi s-a raportat ca a strigat la toti copii fuck you; el habar n-are ce inseamna si nici n-a auzit acasa niciodata; cind l-am luat la intrebari mi-a spus ca un alt copil i-a spus la ureche sa spuna asta...ce folos, el a ramas cel vinovat;
zilele trecute la scoala mi-au spus ca a muscat un copil de mina; cind l-am intrebat mi-a spus ca se juca cu mingea de baschet iar celalalt tot incerca sa i-o ia, desi erau destule mingi pe acolo; drept care al meu l-a muscat de mina, si binenteles ca el a primit pedeapsa pentru celalalt copil a inceput sa tzipe ca Tudor l-a muscat...de ce, nu mai conta.
binenteles ca nu incurajez, dezbatem si iarasi dezbatem, ba mai dau si pedepse(tv, calculator interzise, etc) dupa incidente de genul asta, dar tot nu reusesc sa le elimin, si mai ales nu reusesc sa-l fac sa aiba incredere in adulti, si sa vina la ei cu problema la scoala, cind apar disputele; el se simte neindreptatit mereu in cazurile astea ( si analizind cauzele, de multe ori fara sa stie, ii dau dreptate)


http://www.floriinro.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Ana, mi se pare super ca tu cauti solutii pentru ca baietelul sa isi modifice comportamentul si sa nu mai fie victima unor pedepse. Multi parinti nu o fac. Asta cu aparatul, cred ca pe cat posibil trebuie explicat ca nu se justifica aparatul prin lovit (niciodata prin muscat) decat dc. a fost lovit. Adica de exemplu daca a incercat cineva sa ii ia mingea, poate sa incerce sa foloseasca cuvintele (nu, este a mea, ia alta minge) sau sa fuga, sau sa o ia inapoi, sau sa spuna cuiva, sau pur si simplu sa ia el alta minge dc. sunt disponibile, fara a folosi lovitul sau muscatul. Altfel va pica mereu prost, chiar daca victima il provoaca, stii cum e, daca nu l-a lovit celalalt primul....
Eu zic ca dc. ii tot repeti, cu timpul va invata cand e potrivit sa te aperi si cand se considera agresiune si nu aparare de catre cei din jur. Deasemenea cu cuvintele urate, si noi am patit, ne-a facut fi-miu un pocinog de genul descris de tine de am ajuns la principal (tot pt ca nu stia ce inseamna). Noi incercam sa ii spunem ce cuvinte "bad", urate, nu are voie niciodata sa spuna. Deasemenea, sa nu faca ce ii spun alti copii. E greu pt ei, sunt mici si uite trecand prin momente mai putin placute (si pt. ei si pt. noi) invata. Nu stiu cat are al tau, dar cred eu ca dupa 5-6 ani incep ei sa inteleaga mai multe si eforturile noastre incep sa dea roade.

Mergi la inceput