nasterea in lupus

nasterea in lupus | Autor: blondi_m17

Link direct la acest mesaj

sunt deja pe ultima suta de metri!!sunt in 36 sapt!am lupus incomplet, adica o forma mai usoara, dar exista. a aparut acum o dilema: e mai bine nastere naturala sau cezariana??
cei care stiti ceva despre acesta boala si mai ales cum e mai bine ca sa nu se declanseze din nou boala si sa nu afecteze negativ nici pe bb, va rog foarte mult sa imi dati o parere...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

draga blondi,

banuiesc ca dr e deja la curent cu boala ta...asa ca in primul rand el ar trebui sa te sfatuiasca .
sunt multe forme de lupus . si eu «detin» asa ceva, de vreo 10 ani, iar acum 2 ani aproape am nascut natural fara mari probleme, adica in nici un caz mai mari decat la o nastere ..normala.

depinde de ceea ce e afectat la tine..daca e vorba de rinichi, de piele, etc. eu am sub forma unei poliartrite reumatoide plus Syndrom Raynaud. De la 6 luni am stat acasa, am intrerupt serviciul la cererea medicului dar nu am fost supusa la repaus total ... controalele erau tot la 2 sapt, apoi in ultima luna era saptamanal.

in majoritatea cazurilor, am fost asigurata ca nasterea decurge normal si bebelusul e sanatos. poti face insa o recadere post-partum ( flare ) a lupusului, tu ca mama, deci trebuie sa fi sub observatie de specialitate dupa ce nasti..
exista un procent de mostenire genetica, de predispozitie, dar nu e nimic confirmat.

probabil ca daca nasteam in ro, faceam cezariana, ca tot e la moda, dar aici nici nu s-a pus problema, decat daca existau motive temeinice...si bine am facut ca am nascut natural..e drept ca doctorita mea trata numai sarcini cu risc si eram in paralel supravegheata si de Clinica de Lupus din Montreal a carei pacienta sunt de vreo 5 ani...

tu iei vreo medicatie in prezent? ai un doctor care se ocupa de lupus sau ti-a fost depistat in sarcina?.

iti recomand ca lectura acest forum, are si sectiune de pregnancy in lupus . www.thelupussite.com/forum/" target="_blank">aici
sper ca te va ajuta.

multa sanatate. o sa fie bine!

Citat:
citat din mesajul lui blondi_m17

sunt deja pe ultima suta de metri!!sunt in 36 sapt!am lupus incomplet, adica o forma mai usoara, dar exista. a aparut acum o dilema: e mai bine nastere naturala sau cezariana??
cei care stiti ceva despre acesta boala si mai ales cum e mai bine ca sa nu se declanseze din nou boala si sa nu afecteze negativ nici pe bb, va rog foarte mult sa imi dati o parere...


Mergi la inceput