Efectul Mozart

Efectul Mozart | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Mi s-a parut foarte interesant www.desprecopii.com/info.asp?id=1465" target="_blank">acest articol despre Efectul Mozart. In esenta, se spune ca lectiile de muzica, de pian de exemplu - sunt mai benefice decat alte jocuri sau activitati pentru copii.

Dar desigur, asta presimteam. :)







Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Mie articolul mi se pare mai curand o dezbatere, fara dovezi stiintifice...

In ce priveste faptul ca lectiile de muzica sunt mai bune decat alte activitati...parerea mea este ca asta este valabil pentru copilul cu aptitudini catre muzica...pentru unul fara aptitudini devin un chin si prin urmare nici nu va evolua in nici un fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Mirela,ma bucur f.mult ca ai deschis acest subiect.
Eu de o luna am incercat o dezbatere la Zona artelor despre educatia muzicala a copiilor cat mai devreme si sunt f. surprinsa de lipsa de interes pt. muzica clasica.
Eu recunosc ca asa am crescut si acum sunt incantata de piese pe care nu le-am auzit demult sau chiar le uitasem.
Nu pot sa inteleg de ce nu plac Mozart,Vivaldi,Chopin,Strauss,Bethoven,..?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

zona artelor, nu intru niciodata (eh, unul neuron in dotare :-)))
b.nica, ma intereseaza argumentul, dar nu stiam sa-l caut acolo
merci,

Felix (3 ani si 9 luni) Bendis (1 an si 9 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Eu sunt o foarte mare iubitoare de muzica buna, inclusiv clasica. Am pus la punct inca din copilaria mica (cand avea Vlad 2 ani) un "program" de auditii. De regula se desfasura in masina, pentru ca noi facem o mica naveta de 1/2 ora. Am inceput cu Mozard si, spre surpriza mea, a fost dragoste la prima vedere. Desi i-am pus pana acum multa muzica (inclusiv moderna sau muzica pentru copii) el, daca suntem in masina cere Mozard. Ii place cel mai mult "Rondo a la turca". L-am intrebat de ce-i place Mozard si mi-a spus "pentru ca ma inveseleste".

Eu cred ca nu este intamplatoare preferinta copiilor pentru Mozard. Dintre toti compozitorii Mozard a fost singurul care a avut o copilarie fericita. Si asta se simte, alaturi de geniu, pretutindeni in muzica lui.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Citat:
Eu cred ca nu este intamplatoare preferinta copiilor pentru Mozard. Dintre toti compozitorii Mozard a fost singurul care a avut o copilarie fericita. Si asta se simte, alaturi de geniu, pretutindeni in muzica lui.

Mozart numai copilarie fericita nu a avut.....
muzica lui place pt ca are un echilibru (dpdv stiintific muzical) neintalnit in alte muzici, fiind totodata culmea perfectiunii in ceea ce priveste asimetriile.
aceste asimetrii dau firescul muzicii lui Mozart.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Eu de o luna am incercat o dezbatere la Zona artelor despre educatia muzicala a copiilor cat mai devreme si sunt f. surprinsa de lipsa de interes pt. muzica clasica.
Eu recunosc ca asa am crescut si acum sunt incantata de piese pe care nu le-am auzit demult sau chiar le uitasem.
Nu pot sa inteleg de ce nu plac Mozart,Vivaldi,Chopin,Strauss,Bethoven,..?


Da' de unde stii tu ca nu plac? Ai facut vreun sondaj de opinie pe DC? Ti-a zis vreo zana buna az-noapte?
A, nu, cred ca stiu: nu reusesti nicicum sa scapi de judecatile pline de suficientza atunci cand vine vorba de astia de-ti consuma aerul de pomana .


Desprecopii, pentru articol!
Cu toate ca n-ai zis imediat prezent pe topicul bnicai , uite, esti interesata de muzica clasica si chiar ii faci propaganda pe site-ul tau :-).


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

denizel, am facut eu sondaj pe DC, remember? acu un an jumate
chiar nu prea asculta lumea muzica asta, bnica are dreptate.

uite:


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93838



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

filofteea, sigur o lectie frumoasa de muzica e mai folositoare decat jucatul pe computer, indiferent de aptitudinile copilului.
Nu ma refer la performanta, ci la joc prin muzica.
:)




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

denizel, am facut eu sondaj pe DC, remember? acu un an jumate
chiar nu prea asculta lumea muzica asta, bnica are dreptate.

uite:


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93838



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.





.
Daca e sa ne luam dupa rationamentul bnicai ("vai de mine si de mine, nimeni nu a intrat pe topicul meu ataaaaat de interesant, deci bietii copii DC nu asculta muzica clasica, vai de mine si de mine, da' nu inteleg de ce, da' oare de ce" :-)), inseamna ca trebuiau sa fie prezente acolo, pe topicul ei, cele 38 de persoane de pe DC care iubesc muzica clasica . Da' uite ca n-au fost. S-or fi dat pe manele, mai stii?!


Iar daca lumea nu prea asculta muzica asta, nu vad de ce trebuie eu sa ma agit atata si sa ma arat surpinsa peste poate.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
filofteea, sigur o lectie frumoasa de muzica e mai folositoare decat jucatul pe computer, indiferent de aptitudinile copilului.
Nu ma refer la performanta, ci la joc prin muzica.

Si totusi sunt copii carora nu le plac nici macar cantecelele pentru copii...si care inteleg mai bine un joc pe calculator despre matematica decat un cantecel pe aceeasi tema...

Exista oamenii care n-au nici in clin nici in maneca cu muzica...am eu acasa unul... barbatamiu...caruia nu-i place muzica de nici un fel...dar care, desi nu poate intelege,accepta orele de muzica ale copilului, care este talentat (n-o spun doar eu).
Dar asa cum copilul meu ii place muzica si nu-i place sa faca lego...poate asa si celui care face lego nu-i place muzica.
Cred ca trebuie mers pe aptitudini...
Poate este mai buna o lectie de muzica contra calculatorului, dar cred ca si una de indemanare/sport este la fel de buna pentru cel care are astfel de aptitudini.

Vin iar sa povestesc de esecul lectiilor de inot ale lui fiimiu...Care la a 5-a lectie n-a mai vrut sa mearga...am acceptat dorinta lui...La fel se poate intampla si cu un copil care nu vrea sa faca muzica.

Din pacate intalnesc multe mame, care obliga copii sa mearga la lectii de pian/alte instrumente,canto lectii pe care acestia ajung sa le urasca tocmai pentru ca au citit undeva ca lectia de pian ii dezvolta inteligenta

Mergi la inceput