am nevoie de un sfat

am nevoie de un sfat | Autor: miletap

Link direct la acest mesaj

Am o prietena care are probleme familiale . Are 2 fetite pe care le iubeste
mai mult ca orice pe lumea asta .
Problemele sunt cu sotul caruia ii place sa bea cam mult si apoi face scene urate .
Scandaluri cu certuri si vorbe urate aruncate .
Ea crede ca din cauza bauturi i-a fost afectat si creierul si de aceia are aceste
iesiri .
I-a propus sa mearga la un consilier familial sau la un psiholog pentru ajutor dar refuza .
Ea nu vrea sa isi creasca fetele in scandaluri si certuri .
Divortul nu il vede ca pe o solutie . Daca le ia pe fete la sfarsit de saptamina
le poate deruta
A auzit ca exista ceva asociatii care protejaza familia de oameni cu probleme
psihice .

As vrea sa o ajut cumva si nu stiu foarte bine cum .
Astept sfatul vostru .
Multumesc ,
Mileta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

eu cred ca nu are probleme cu creieru' ,ci cu bautura
bautura creeaza dependenta si daca spui ca nici nu vrea sa se vindece atunci solutia e sa -l lase pt ca sigur fetitele vor avea de suferit...
ce viata e aia cu scandaluri, certuri si vb urate?!
ce viata pot avea fetitele acelea (evident ca si mama) daca stau cu frica-n san ca acum apare tata beat si iar o sa fie urat la noi in casa?!

tu nu prea ai cum sa o ajuti decat sa o sustii in ceea ce va face...
eu nu stiu de asociatiile care protejeaza familiile in astfel de cazuri,dar asta nu inseamna ca nu exista...desi,la noi ma cam indoiesc ca sunt si eficiente

deci,dupa mine solutia e sa plece cat mai departe de un astfel de individ atata timp cat el nu vrea sa incerce sa-si salveze familia....pt ca ma indoiesc ca ar puta cineva sa-l vindece fara ca el sa vrea asta!

bafta multa,


Vio,mamica lui Mihnea viitor "descoperitor" de infinit
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Da, consumul de alcool duce la modificari neurologice ale creierului. Asta inseamna ca nu bea de cateva luni, ci de ani de zile si este alcoolic, de aici iesirile necontrolate. Ori il convinge pe sot sa se interneze intr- un centru de dezalcolizare si il pazeste bine atunci cand termina programul de dezalcolizare ca sa nu- si reia vechile obiceiuri, ori isi vede de viata ei si mai ales de copii. In privinta sotului, acesta din ce in ce va avea un comprtament mai greu de stapanit si de controlat, asa ca trebuie sa- si dea seama ca va fi mai rau cu aceste obiceiuri, nu mai bine.

Ralu- mamica de fetita superba!!!

Mergi la inceput