Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Stiinta si cercetare

LHC - numa' miine nu-i poimiine :)

(3 voturi)
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 19

RAMONELLA

5899 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite RAMONELLA un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu tot nu inteleg ce vor astia de fapt sa faca si sa afle...Ceea ce se va intampla va fi doar acolo in interiorul laboratprului,sau vor iesi si afara???

Ilse sotul tau zice ca e safe???

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

lorelaim

2375 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite lorelaim un Mesaj Privat  Reply with Quote
simpla speculatzie, oare?
http://www.telegraph.co.uk/earth/main.jhtml?xml=/earth/2008/02/06/scitime106.xml

Lorelai

May 3, May 2, May 1
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."
Mergi la inceput
ilse
ilse

1175 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ilse un Mesaj Privat  Reply with Quote
Ramonella buna intrebare, da cica doar inauntru, intr-un tunel de aproape 30 de km, sper sa nu zic prostrii, ca nu prea am dat eu importanta la detalii d-astea, cand am auzit de materie si anti-materie,alte dimensiuni si materia neagra din care e alcatuit universul, cu toata nestiinta mea dar serios ca m-am cam pus pe ganduri.

Cica singura chestie urata care se poate dezvolta e sa nu le iasa experimentul.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor
Mergi la inceput
loryi1974
loryi1974

2701 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite loryi1974 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui RAMONELLA

Eu tot nu inteleg ce vor astia de fapt sa faca si sa afle...Ceea ce se va intampla va fi doar acolo in interiorul laboratprului,sau vor iesi si afara???

Poate vor iesi ,dar sub alta forma.......
Mergi la inceput
iileana
iileana

4910 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite iileana un Mesaj Privat  Reply with Quote
OMG, ce vraiste facurati cu subiectul asta!!!
Acuma-i numa' bun de dus la "birfe" sau la "okiu' vinat".:(
-----------

Mamici, sint convinsa ca puteti mai mult de-atit!!!!!
------------

Citat:

(1) Acceleratorul asta nu putea fi experimentat la nivel de laborator ?!
(2)Cum reusim noi oamenii sa facem experimente , care au si varianta distrugerii vietii pe pamant?!
(3)De ce ne risca viata si existenta , o mana de cercetatori ?!
(4)De ce e aleasa Europa ?!
(5)As putea sa pun o mie de intrebari cu " de ce "" , insa daca e adevarat, ca exista riscul de a dispare viata pe pamant , nu ar fi trebuit sa fie toata lumea de acord cu un astfel de experiment ?!
(6)Stau ci ma gandesc, cine sunt mai periculosi pentru omenire :
teroristii sau cercetatorii ?!
(7)Sa ne apere Dumnezeu !!!

1. Nu. Nu incape in eprubeta.
2. Nu exista riscul de care spui.
3. Nu risca nimeni nimic.
4. Ca sa le dea cu tifla celor de la Fermilab, al caror Tevatron nu va mai fi cel mai cel :)))
5. OK, dar participarea la referendumul planetar propus de tine ar trebui conditionata de sustinerea unui test cuprinzind citeva intrebari elementare. L-ai trece?
6. Teroristii.
7. Asa sa faca.
------------------------

Citat:
cred (dar este f posibil sa ma insel ) ca nici unul dintre membrii DC nu stie atat de multa fizica incat sa ne explice noua muritorilor de rand, pe intzelesul nostru, ce anume se va intampla exact maine...

Ba exista membrii DC capabili de asa ceva, absolventi de fizica & stuff, dar le e lene sa-si stearga praful de pe diploma si, folosindu-se de abilitatile deprinse la cursul de pedagogie, sa faca efortul de care spui. E mai simplu sa faca bascalie de noi.

Asa ca ne vom descurca singure.

Iata un site in care puteti gasi sumedenie de explicatii, pe intelesul oricui: Stiinta azi. Daca aveti rabdare sa-l rasfoiti, nu va va parea rau. Sint mai multe articole legate de tema noastra, sint usor de gasit, nu mai dau link-uri la fiecare in parte.

Iata si un filmuletz explicativ cu privire la natura experimentelor ce se vor face.

--------------------

M-am intrebat care-o fi cauza/scopul intregii telenovele crosetate pe marginea inaugurarii LHC-ului.
Sa fie mina celor mentionati la pct.4? Nu, ar fi muuuult prea meschin.
Sa fie chiar departamentul PR de la CERN, sa fi gindit o abila lovitura mediatica menita sa aduca evenimentul in atentia celor care altminteri nu s-ar fi interesat de el?
Nu stiu, insa, la urma urmei, ar fi chiar pacat sa fii contemporan cu o asemenea "intreprindere" si habar sa n-ai.

see details

Editat de - iileana on 09/09/2008 14:29:08
Mergi la inceput
lilianasoare
lilianasoare

433 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Ileana,
Si mie mi se pare un subiect foarte interesant. De-abia astept experimentul de maine si rezultatele acestuia, care e musai sa fie transmise pentru marele public intr-un limbaj cat mai accesibil, cu un grad mai redus de stiintificitate. In acest sens, link-ul dat de tine este super

"Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori"
Mergi la inceput
loryi1974
loryi1974

2701 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite loryi1974 un Mesaj Privat  Reply with Quote
UIte ce am gasit eu:

http://cristianiosub.wordpress.com/2008/09/07/experimentul-lhc/

S-ar putea sa fie si pe site-ul Stiintaazi.
Eu am inteles ca mai exista chestii din astea prin lume ,iar acesta va fi de 7 ori mai puternic decat cel american Tevatron.Si va tot functiona,trebuie sa ne obisnuim cu ideea,se preconizeaza ca abia in 2010 o sa fie la capacitate mare.
Uite,in asemenea momente,regret ca nu am apucat o cariera stiintifica.
Iileana a fost foarte la obiect cu raspunsurile la intrebari.
Cate experimente se vor fi facut pana acum in lume si noi nu am avut habar!
Parerea mea este ,ca daca ar exista un risc adevarat,s-ar fi intervenit pana acum pe diverse cai politice pentru stoparea lui.

Mergi la inceput
iileana
iileana

4910 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite iileana un Mesaj Privat  Reply with Quote
Tocmai ce-am gasit inca un articol pe intelesul oricui (vrea sa inteleaga ceva): Acceleratorul de particule: marile intrebari fara raspuns .

hai ca o scoatem noi la capat :)))

see details
Mergi la inceput

valentinag

6964 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luivalentinag Adauga semn de carte la raspuns Trimite valentinag un Mesaj Privat  Reply with Quote
Multumesc Ileanama duc sa studiez link-ul!

"La vita e bella"
De mancare
Din gradina mea
Mergi la inceput

capcaunul

6823 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite capcaunul un Mesaj Privat  Reply with Quote
Haideti sa vedem si partea plina a paharului!
Apocalipsa de maine de la pranz este singura posibilitate de a anula cealalta Apocalipsa, mult mai mare, care va avea loc seara cand vom lua bataie de la Insulele Feroe (posibila gaura neagra a fotbalului romanesc).
Mergi la inceput
Pag. din 19 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com