Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Stiinta si cercetare

LHC - numa' miine nu-i poimiine :)

(3 voturi)
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 19

iileana
iileana

4910 Mesaje

Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite iileana un Mesaj Privat  Reply with Quote

LHC - numa' miine nu-i poimiine :)

bine-a zis cine a zis ca pe DC mai e necesar macar inca un subforum :). habar n-am unde ar trebui postat acest subiect, drept care il pun aicea, la Generale.

Zice la gazeta:

"www.hotnews.ro/stiri-esential-4257959-cel-mai-asteptat-experiment-stiintific-secolului-acceleratorul-particule-care-recrea-conditiile-dupa-big-bang.htm" target="_blank">Cel mai asteptat experiment stiintific al secolului: Cel mai mare accelerator de particule construit vreodata - Large Hadron Collider (LHC) - va fi pus in functiune miercuri, la frontiera franco-elvetiana, intr-o incercare de a recrea conditiile care au existat in momentul imediat urmator Big-Bang-ului, in urma cu 13,7 miliarde de ani, noteaza AFP.

Acceleratorul, la care au lucrat, timp de zece ani, aproximativ 5.000 de fizicieni si ingineri, este cel mai mare proiect stiintific al ultimilor ani.

Robert Aymar, directorul general al Organizatiei europene pentru cercetari nucleare - CERN, se declara convins ca acest proiect "va deschide calea catre descoperiri care vor schimba viziunea noastra despre lume si, in special, despre modul in care a aparut Universul".

Pareri, impresii?
-----------

Edit: iaca si citeva www.boston.com/bigpicture/2008/08/the_large_hadron_collider.html" target="_blank">poze. Impresionant, nu?

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details
      (0 aproba) (0 dezaproba) |

Editat de - marius on 14/02/2010 08:30:23

danielag

1314 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite danielag un Mesaj Privat  Reply with Quote
Stiu doar ca si cercetatori de la Magurele au participat la constructia unor module dintr-un subansamblu al dispozitivului experimental ALICE (subdetectori). Sursa: www.natgeo.ro/romania/cum-se-prinde-o-particula/" target="_blank">National Geografic. Un alt articol: www.cotidianul.ro/fizicienii_romani_participa_la_recrearea_big_bang_ului-46944.html" target="_blank">Cotidianul.

N-am stiut ca Romania e singurul stat care face parte din UE si nu face parte din CERN, desi avem peste 400 de cercetatori, cifra care ne plaseaza pe locul 4 in lume. Insa faptul ca Romania participa la un asemenea eveniment e un lucru extraordinar!

Am inteles ca se vor genera date de nivelul terrabitilor (sper sa nu gresesc), care ulterior vor fi prelucrate. Eu astept cu mare interes! Si am luat la recitit Scurta istorie a timpului de Stephen Hawking. O sa ziceti ca e probabil mai basic decat basicul , dar is novice in lucruri din astea.

Daniela
Mergi la inceput
lorelei_19
lorelei_19

3173 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui lorelei_19 Adauga semn de carte la raspuns Trimite lorelei_19 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Problema e ca sunt cercetatori care avertizeaza ca experimentul in cauza este extrem de periculos si ca ar putea determina sfarsitul lumii. Prin forta gigantica ce se va degaja, s-ar putea crea asa-numitele "gauri negre" care-ar absorbi pamantul (conform www.bild.de/BILD/news/vermischtes/2008/04/16/schwarzes-loch/umstrittenes-experiment-in-schweiz.html" target="_blank">articolului). S-a inaintat chiar si un proces la Haga, dupa cate citisem...

Editat de - lorelei_19 on 08/09/2008 19:29:34
Mergi la inceput
Andrada
Andrada

7040 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Andrada un Mesaj Privat  Reply with Quote
Sau am putea folosi gaurile alea negre sa aruncam deseurile radioactive, ambalajele de polistiren, emisiile de carbon, junk mail, de ex vineri e US, marti e Belgia...etc etc,
A

Lamore che move il sole e laltre stelle.

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu
Mergi la inceput

lorelaim

2375 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite lorelaim un Mesaj Privat  Reply with Quote
Hai sa zicem ca totul e bine si frumos - ca nu se intampla absolut nimic catastrofic si ca viatza merge mai departe... dar pt simpla mea curiozitate - de muritor de rand - fara nici o pregatire super-fantastico-stiintzifica... la ce ne foloseste noua intregii omeniri acest experiment? Va imbunatatzii cata-cat viatza noastra pe aceasta planeta? Se va termina cumva foametea de care sufera milioane de oameni? Ce facem cu bolile (cancer, SIDA, tuberculosa, etc), razboaiele, criza energetica, incalzirea globala, disparitzia super-accelerata a anumitor specii animale de pe pamant, etc?

Lorelai

May 3, May 2, May 1
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Editat de - lorelaim on 08/09/2008 20:04:13
Mergi la inceput
women13
women13

459 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite women13 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Sincer, ma asteptam sa fie mai multe comentarii la acest subiect deschis.
Acceleratorul asta nu putea fi experimentat la nivel de laborator ?!
Cum reusim noi oamenii sa facem experimente , care au si varianta distrugerii vietii pe pamant?!
De ce ne risca viata si existenta , o mana de cercetatori ?!
De ce e aleasa Europa ?!
As putea sa pun o mie de intrebari cu " de ce "" , insa daca e adevarat, ca exista riscul de a dispare viata pe pamant , nu ar fi trebuit sa fie toata lumea de acord cu un astfel de experiment ?!

Stau ci ma gandesc, cine sunt mai periculosi pentru omenire :
teroristii sau cercetatorii ?!

Sincer, mi s-ar parea o mare iresponsabilitate sa activezi , ceva despre care , doar C R E Z I ?!

Sa ne apere Dumnezeu !!!

nasha pungasha

Editat de - women13 on 08/09/2008 21:57:50
Mergi la inceput

valentinag

6964 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luivalentinag Adauga semn de carte la raspuns Trimite valentinag un Mesaj Privat  Reply with Quote
Xeno,cred ca esti cel mai in masura sa vii cu comentarii despre proiect!Le astept cu interes!
Women,din cate stiu eu proiectul se realizeza sub egida Agentiei Europene,d'asta Europa!
Pentru unii o sa fie confirmarea formarii universului,big bang-ul asa cum am invatat la scoala sau nu!

"La vita e bella"
De mancare
Din gradina mea

Editat de - valentinag on 10/09/2008 11:33:21
Mergi la inceput
xenocid
xenocid

3370 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj ICQ luixenocid  Trimite mesaj yahoo luixenocid Adauga semn de carte la raspuns Trimite xenocid un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui lorelaim

Hai sa zicem ca totul e bine si frumos - ca nu se intampla absolut nimic catastrofic si ca viatza merge mai departe... dar pt simpla mea curiozitate - de muritor de rand - fara nici o pregatire super-fantastico-stiintzifica... la ce ne foloseste noua intregii omeniri acest experiment?

Uite yb ce am vzut la televizor: neste d'astia cu 'alate albe bage bani printr'un tub s se'nvrte prin el, da pe partea aialalta nu iese nimic: o crema de celulita cu coenzime, un ruj de nu se ia, un rimel cu sclipci, nimic m nimic! Yb ti dai tu cu seama ce de vuitoane luam noi la saraci cu banii aia de cat prostonii ...cum zisera m ...gravidon ... ahaha ce prosti eee ca fetele astea de la farmacia de la Berceni are Gravidinol d'ast primavara.

Ah uite yb ca i'a dat si pe www.youtube.com/watch?v=j50ZssEojtM" target="_blank">MTV. Daca vine la bambuu mergem si noi?

Come to The Dark Side ... we have cookies!
Mergi la inceput

valentinag

6964 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luivalentinag Adauga semn de carte la raspuns Trimite valentinag un Mesaj Privat  Reply with Quote
Alin si pe intelesul meu te rog!

"La vita e bella"
De mancare
Din gradina mea
Mergi la inceput
Qamar
Qamar

4013 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiQamar Adauga semn de carte la raspuns Trimite Qamar un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui lorelei_19

Problema e ca sunt cercetatori care avertizeaza ca experimentul in cauza este extrem de periculos si ca ar putea determina sfarsitul lumii. Prin forta gigantica ce se va degaja, s-ar putea crea asa-numitele "gauri negre" care-ar absorbi pamantul (conform www.bild.de/BILD/news/vermischtes/2008/04/16/schwarzes-loch/umstrittenes-experiment-in-schweiz.html" target="_blank">articolului). S-a inaintat chiar si un proces la Haga, dupa cate citisem...

si socru-meu ne avertiza

Mergi la inceput
Andrada
Andrada

7040 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Andrada un Mesaj Privat  Reply with Quote
Xeno zice bine, cind s-au dat la molecula data trecuta tot asa a sarit lumea pe ei, si acu, se nano aia la Loreal de heck out of it.
S-au nano si la DNA dar nu stiu cit le-a iesit.
Iar daca le iese la astia miercuri ce incearca ei, o sa faca Xeno subiectul pe care il viseaza de la supa primordiala cu "V-am spus io!!!"
A

Lamore che move il sole e laltre stelle.

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu
Mergi la inceput
Pag. din 19 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com