Dulceturi si papanasi de sept - oct 2007 (183)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Melania, da, am citit eu tot felu de chestii...si am zis ca e vara, sta la aer aproape nonstop si ca va sintetiza f bine vit D si fara supliment.
Dar 7 picaturi?? Dr Palicari a zis ca mai mult de 2 nu e cazul, pt ca supra vitaminoza e f f periculoasa si prefera rahitism!!
Aaaa, ce mi-a placut e ca m-a felicitat ca nu i-am umblat biatului la puzulica.
Care dumneaei chiar a avut un moment acu cateva zile cand s-a desprins singurica, de m-am si speriat, spontan, il spalam de-un kaki.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

eu citesc din urma dar nu pot sa nu ma bag ca e vorba de alaptat.Elisa se trezeste in continuare din ora in ora noaptea si chiar nu mai rezist. A avut o perioada scurta de timp in care s-a trezit cam la trei ore asta pana s-a prins ca o pacalesc si o plimb ca sa adoarma la loc daca se trezeste mai repede de trei ore. Nu vreau sa o intarc ca mi-e frica ca nu o sa bea alt lapte si chiar imi place alaptatul dar cum o fac sa doarma noaptea macar la trei ore sa se trezeasca ar fi super.M-am gandit sa nu-i mai dau deloc sa suga noaptea (ca ea nu cred ca realizeaza ca se trezeste dupa o ora sau trei si nu cred ca intelege de ce ii dau sau nu sa suga) dar sunt sigura ca o sa plangaaaaaa si nu stiu daca pot rezista sa o plimb ca oricum plange si plimbata si eu ametita, pe sot nu il vrea noaptea, of, of, of.Habar n-am cum sa procedezof, s-a lovitMyral, mami de Elisa(30.08.2007) si Isabela(9.08.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

si eu vreau sa stiu de betty si mario.
mai ales ca vreau sa-l duc pe Gh la inot. A zis dr ca i-ar prinde extrem de bine.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

Melania, da, am citit eu tot felu de chestii...si am zis ca e vara, sta la aer aproape nonstop si ca va sintetiza f bine vit D si fara supliment.
Dar 7 picaturi?? Dr Palicari a zis ca mai mult de 2 nu e cazul, pt ca supra vitaminoza e f f periculoasa si prefera rahitism!!
Aaaa, ce mi-a placut e ca m-a felicitat ca nu i-am umblat biatului la puzulica.
Care dumneaei chiar a avut un moment acu cateva zile cand s-a desprins singurica, de m-am si speriat, spontan, il spalam de-un kaki.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Si mie mi s-a parut cam mult ii dau 4 picaturi recunosc...Eu zic sa ai incredere in dr si pana la urma bine ca se poate repara...cat despre puta Ghe e un norocos ce sa zic...nici noi n-am umblat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

Aoleu...iar ati inceput discutiile cu alaptatul...sunt pe dinafara...
Va inteleg fetelor ca sunteti obosite eu ma trezesc la 4,30 sa-i dau un bibe si tot mi se mai pare obositor si nu tb sa-l plimb in brate sua sa-l legan...

Ce sa zic...va urez putere multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinus_25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

1 cert este ca alaptatul e cu atat mai minunat cu cat copilul e mai marisor...

2 Mie mi-a atras atentia refuzul lui Teo de a manca si obsesia dupa biberon. E clar ca nu era [pregatit de intarcare.

3 In cazuri din astea, mama trebuie sa stranga din dinti si sa puna pe primul plan integritatea emotionala a copilului, si abia apoi oboseala ei.



Sabina, iti multumesc pt raspunsurile tale minunate, pe undeva recunosc ca te asteptam sa revii si sa-mi oferi un sfat. Apoi discutiile(raspunsurile date mamicilor) cu tine despre alaptat sunt mereu pline de incarcatura emotionala. E dureros pt mine si sa-i refuz acest drept DAR si sa ma gandesc la o eventuala continuare a alaptatului.

Mi-e pe undeva mai usor acum sa pregatesc biberoane pt ca se satura bine si doarme 2,30-3 ore, uneori chiar mai mult. Am ales si eu din 2 rele pe cea mai buna.
Acum insa suntem iar intr-o criza de dintzi, e umflat rau in vreo 4 locuri si banuiesc asta ar fi motivul nemancatului.

Cu nesomnul asta al lui si al meu... e super frustrant, pur si simplu nu mai fuctionez. Plus de asta simt ca ma indepartez din ce in ce mai mult de copilul meu, am ajuns sa urasc oarecum alaptatul, sa-l consider un sacrificiu prea mare. Avea cineva un motto la semnatura, cred ca Nana, gresesc? ... "Ai grija cat te sacrifici, ca vei ajunge sa-i urasti pe cei pt care te sacrifici."

Acum vin si intrebarile,
1 de ce devine mai placut?

2 Nu crezi ca a fost un sacrificiu suficient sa alaptez un copil puturos la supt, fara tehnica? In plus am fost si pe post de suzeta nopti si nopti la rand, din 45' in 45'. Parca Adimercedes spunea ca sunt unii bebelusi care pur si simplu nu reusescx sa-si satisfaca suficient nevoia de supt. Greseala mea ca nui i-am dat suzeta la timp. Poate ca acum o molfaia linistit.

3 Cred ca mai degraba ar pune la indoiala un pshiholog integritatea mea emotionala decat pe cea a copilului mei. Te asigur ca el e mai ok decat mine.



Alinus de Iulius Teodor (10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Mai Carpatino, apelativul nu-i din cauza ca mi-ai vazut fusta verde, nu ?

Melania, i-ai dat vigantol si acum, vara ?

Sabina, eu sunt pro-echilibru, n-am zis nimic de fortat sau altele, dar nu-s de acord cu insistatul asta pana-n panzele albe cu alaptatul. Am citit mult pe tema asta, am vb cu medici, dupa nastere facusem depresie ca n-aveam lapte si mi-am revenit in cele din urma cand mi s-a spus de catre mai multe persoane avizate ca alaptarea e buna, dar nu esentiala si copilul nu e traumatizat sau mai prost sau mai bolnav sau mai neglijat daca nu-i alaptat deloc sau mai putin. Asa cum in toate trebuie sa fie un echilibru-altfel intervine haosul-asa si o mama simte cand poate, cand e aproape de limita dar din pacate nu mai stie cand depaseste limita. ai fost in concediu, s-a mediatizat un caz din belgia cu un copil uitat in masina de mama lui, care mama lui s-a reintors la munca dupa 3 luni jumate de la nastere fiindca asa-i legea acolo, n-au luat in considerare nici perioadele de alaptare nici faptul ca mama nu dormea noaptea ca micutul are colici, nici multe altele.Femeia aia pur si simplu si-a depasit limitele, era psihic varza, nu mai stia de ea si intr-o zi si-a pus copilul in masina sa-l duca la cresa, a uitat de el si s-a dus la job iar la pranz au sunat-o de la cresa sa intrebe ce s-a intamplat de n-a dus copilul. Atunci a realizat ca l-a lasat in scaun in masina, afara canicula,geamurile inchise, ce sa mai, o tragedie imensa, acum cica vor sa schimbe legea, sa lase mamele acasa mai mult timp.
de ce zic toate astea, fiindca e foarte important ca mama sa fie ok, multumita, fericita, odihnita, atunci poate alapta si cand merge puiul la scoala, dar daca e invers ? Doare, nu dormi, nu mananci, te stresezi tot timpul, te gandesti si razgandesti, mai citesti pe forum ca e bine sa alaptezi pana la 1 an jumate, iar plangi, iar te doare, iar crize de nervi, asta nu-i bine. Inchei aici pledoaria mea pro-echilibru, fiecare face cum vrea si cum simte, puii sunt pe primul loc iar locul nostru este exact langa ei altfel .....





.............................................................
Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007 )

www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi
filme Ghighi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

e mai placut (in majoritatea cazurilor) pentru ca bebelusul creste si stie ce se intampla. Si uneori suge doar din iubire. Si de drag.

Nu copilul te-a folosit pe post de suzeta. Suzeta s=a inventat ulterior tzatzei:)). Deci suzeta inlocuieste tzatza. Pur5 si simplu unii copii au nevoie de mai mult san decat ceilalti. Eu am doua exemple: Sofia care a fost ca ai vostri astia tzatzaciosi, si Gh care vrea tzatza doar la foame si la boala/disconfort pe timp de noapte. rar vrea de alint. dar lui i-am dat primele trei luni tot asa, f f f des. Numai ca am facut-o extrem de relaxata, probabil ca el si-a format atasamentul mai repede ca Sofia si de aia tinde sa fie un picut mai detasat de san.

Eu pe tine te-as sfatui sa mai strangi din dinti o luna, si dupa aia sa mai vezi. daca ii mai ies si dintii...clar vrea sa suga , sa roada, sa se calmeze. De aia ma zis sa-ti iei la sfarstul saptamanii cateva ore doar pentru tine, in care safaci ce vrei tu, singura, fara copil.
In momentul in care pui oaresce distanta intre tine si bb, il vei alapta cu mult mai mult drag.
Mie mi se pare ca problema nu e de alaptat, cat de rutina asta care ucide nervii.
despre ijtegritatea emotionala.
El vroia sa suga din ora in ora pur si simplu pentru ca te iubeste si are incredere in tine. Tu i=-ai oferit lui fiinta ta, si deodata...ii dai biberonul, fiind in acelasi timp destul de frustrata de aceasta perioada de nesomn. I l-ai oferit ca expresie a neputintei tale de amai face fata oboselii, deci din start e ceva "negativ".( Ma exprim f f exagrat, ca sa subliniez ideea, sper ca se intelege ca nu e a neagra situatia)

pe de alta parte, daca tu cu tine ai stat de vorba si ai hotarat ca nu mai vrei sa-l mai alaptezi deloc, ca nu-ti mai place cu niciun chip si ca nu mai poti suferi alaptatul, atunci e mult mai sanatos sa intarci.
daca insa ai cea mai mica umbra de indoiala, iti va parea rau toata viata.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Revin sa va multumesc din inima pentru urarile adresate Elisei la implinirea unui anisorVrem sa uram si noi toti copilasii care au sarbatorit primul anisor, sa cresteti mari sanatosi si fericiti alaturi de parintii vostri.Si special azi pentru VLADIMIR si GABRIEL Noi de motz am fost racite si plangacioase, saracutza a fost usurata cand au plecat toti invitatii (doar nasii si bunicii). In aproape toate pozele cred e amarata sau cu lacrimi in ochi A stat numai la mine in brate, fff putin la tati.Si ca noutati de la noi avem in sfarsit un dintisor la un an fara o saptamana a aparut, dar e susA si avem si cercei, desi sora si i-am pus la 3 ani, pe ea am gaurit-o de acum, nu fara urmari ca am avut urechile putin rosii.Myral, mami de Elisa(30.08.2007) si Isabela(9.08.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

Apropos de mesele de noapte de mult vroiam sa va intreb ce parere aveti de urmatoarea chestie:
De ceva vreme Tudor papa intre 200-240 ml de lapte cu cereale seara la 22.30 iar in jur de ora 4 se foieste si de foame...si atunci mai baga aceeasi cantitate.Cand era mai mic se trezea si la 6 pt bibe de dimineata acum pare mai infometat.
Asa si de la 4.30 abia pe la 9 dimineata mai mananca...daca incerc mai devreme nu vrea...dar la 9 mananca foarte bine adica ceva de genul un iaurt Tnuva simplu si o banana sau para cu banana si cu branza/biscuiti...apoi ne mai vedem la masa in jur de 13.00- 13.30 cand papa bine pranzul si un desert (iaurt cu fructe, orez/gris cu lapte, budinca de vanilie sau fruct)La 17.30 - 18.00 avem iar o masa care difera in functie de precedentele adica lactate, legume etc.
Ei si de la 18.00 ne vedem abia la 22.30 cu biberonul de lapte.
Oare ce mananca peste zi nu-i ajunge de se trezeste asa devreme pt beibe?..desi intre mese mai rontaie biscuiti, pufuleti mai papa vreun fruct pt ca ne vede pe noi mancand si ii dam.

Si ca tot am deschis subiectul asta cu meniul bebelusilor va anunt ca sunt mare amatoare de retete pt bebelusi...astept sugestii!!!
Maine ii fac chiftelute dar nu le prajesc ..le fierb si le bun cu piure de cartofi sa vad daca vrea sa pape.
I-am mai dat lui Tudor paste bolognese, pilaf cu carnita de pui, piure de legume cu mult lapte , unt si smantana, supa de pui cu galuste nu o mai papa lichida vrea sa-i zdrobesc ingredientele cu furculita, mamaliguta cu branza si smantana.
O sa incerc ciulamaua si am auzit de o supa crema de dov;lecei cu carne de vita si smantana...

Mergi la inceput