Copilul adoptat la scoala

Copilul adoptat la scoala | Autor: happiness

Link direct la acest mesaj

As vrea sa aflu de la parintii care au adoptat copilasi care sunt deja scolari cum s-au adaptat ei,cum au fost priviti de colegi/invatatori,si mai ales daca ati pastrat sub tacere faptul ca este copilul adoptat sau s-a stiut.Fetita mea nu incepe scoala acum,dar vreau sa ma pregatesc din timp...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Inca nu am copil de scoala ,dar chiar nu vad de ce ar trebui sa stie cei de la scoala ca ,copilul e adoptat .
Pt. ce?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Happiness, nu ai de ce sa ii anunti. Atunci cand merge un copil la scoala vine parintele si anunta ca e copilul sau biologic? (in cazul tau, adoptat) NU.
E o chestie intima, fetita va decide ce si cum spune.

E copilul tau, prin ce modalitate a ajuns in familia ta e treaba ta, nu a altora.



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Cand am dat copilul la gradinita am spus directoarei ca e adoptat.Intre timp ne-am imprietenit si chiar am discutat cu ea problema asta.Sfatul ei a fost sa nu anunt adoptia ca pe un fapt divers pentru ca e un fapt care apartine de intimitatea familiei dar sa nu ascund in cazul in care sunt intrebata.Nu cred ca un copil adoptat trebuie sa poarte aceasta eticheta la fiecare schimbare din viata.Ar insemna ca trebuie sa ne prezentam toata viata "Buna ,ma numesc X si sunt adoptat" sau "buna ma numesc X si am fost conceput in vitro" etc.
Copii cand merg la scoala au probleme de adaptare.Nu cred ca faptul ca sunt adoptati agraveaza sau usureaza adaptarea.
Ce vreau eu sa spun e ca trebuie sa ne concentram pe emotiile si problemele inceperii scolii nu pe adoptie daca sa o facem sau nu publica.



Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:

nici eu nu sunt de acord sa fie etichetat copilul ca fiind adoptat. este un copil absolut normal.
eu am intrebat-o pe fetita mea ce ar face daca la gradinita sau scoala ea ar povesti ca este adoptata sau s-ar afla intamplator (nu stiu de unde altundeva decat de la noi, dar poti sa stii cum se mai afla lucrurile astea...) si stiti ce mi-a raspuns?"ce ii intereseaza pe ei, e ceva ce tine de familia noastra. nu o sa spun la nimeni lucrul asta. eu sunt fericita ca nu mai sunt in spital si la casa de copii si ca am o familie. sunt copii care si-ar dori parinti asa ca voi si nu ii au, dar eu va am pe voi.". am citat aproximativ integral din ce mi-a spus ea. este doar un copil de aproape 7 ani.eu nu am presat-o nici sa spuna, nici sa nu spuna. i-am spus ca este alegerea ei dar am pus-o in garda ca pot exista copii mai rautaciosi care sa rada de ea sau sa ii spuna tot felul de lucruri. pana acum s-a dovedit ca nu a spus la gradinita. si am mai spus la un alt subiect: este sloboda la gura. in toamna intra la scoala si am mare incredere in rationamentul ei privind aceasta problema. noi nu vom spune nimanui. cine a trebuit sa afle a aflat acum 6 ani. e suficient. singurele persoane la care mai spun inca sunt medicii in cazul in care sunt intrebata daca a fost nascuta la termen sau boli in familie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Tocmai pentru ca vreau sa vada adoptia ca pe ceva firesc,nu i-as putea spune niciodata sa pastreze tacerea asupra acestui fapt.Ar insemna sa o fac sa creada ca e ceva rau,care trebuie ascuns.Eu i-am spus mereu ca este speciala,ca este un copil foarte norocos,asa incat ea a inteles povestea mai ales pe partea pozitiva.Nu sufera ca a fost candva abandonata,este fericita ca am ales-o si are o familie.La scoala ma gandesc si eu sa nu o faca sa sufere copiii,nu intentionez sa fac public asta,dar invatatoarea ma gandesc totusi ca trebuie sa stie.Tocmai pentru a putea gestiona mai bine situatia in caz de ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Normal ca adoptia nu e ceva rau dar toate lucrurile din familie le facem publice?
Eu am decis sa nu mai comunic nimanui ca Razvan e adoptat.Daca sunt intrebata nu voi nega dar nu mai dau alte detalii.E un detaliu tehnic si care ne priveste numai pe noi.Razvan e un copil normal, copilul nostru si nu conteaza cum a ajuns in familie.E decizia noastra si nu neaparat se poate aplica in toate cazurile.



Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cons spune:

Este un subiect delicat, dar asa cum au procedat multe din voi am procedat si eu, adica nu i-am spus educatoarei ca baietelul meu este adoptat. Cred ca as starnii discutii si pe acolo, care duipa parerea mea nu cred ca isi au rostul. Nu stiu, daca procedez bine, dar de ce sa fac lucru acesta? Ma duc si ii spun educatoarei sau invatatoarei: ,,Buna ziua, stiti copilul meu este adoptat si......." Mi se pare hilara situatia. Sunt ferm convinsa ca sunt parinti ai colegilor lui Lau care stiu ca puiul meu este infiat, dar asta nu ma deranjaza. In cazul in care, sa zicem, ar fi discutii pe tema aceasta, daca copilul stie ca el este adoptat stie si cum sa faca fata sau ii este mai usor sa faca fata la rautatile copiilor care nu-si dau seama ce fac.
Daca vreodata educatoarea va afla si ma va intreba o sa-i spun intr-o clipita.

--------------------------------
As vrea sa aflu de la parintii care au adoptat copilasi care sunt deja scolari cum s-au adaptat ei,cum au fost priviti de colegi/invatatori,si mai ales daca ati pastrat sub tacere faptul ca este copilul adoptat sau s-a stiut.Fetita mea nu incepe scoala acum,dar vreau sa ma pregatesc din timp...
-----------------------------------------------

Nu este vorba de a pastra sub tacere, dar de ce sa-i pun o eticheta daca nimeni nu mi-o cere nimeni?
Puiul meu este iubit extraordinar de mult de colegii lui (fetite si baietei) iar educatoarea il adora pentru ca este un copil tare dragalas si scump. De fiecare data cand il luam de la gradinita ii zicea educatoarei:
,,D#259;, s#259; te pup!"
Asa isi ea el la revedere, cum n+ai iubi un astfel de copil.
Pe mine nu ma deranjaza atunci cand persoane cunoscute mie ma intreaba despre cum am reusit sa adopt copilul, cum am procedat, etc., ma deranjaza cand imi pun intrebari (stiind ca am adoptat dar prefacandu+se ca nu stiu) de genul ,,Cum ai nascut?,, sau ,,Ai patit greu la nastere,, sau ,,De ce nu mai faci unul?,,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monica spune:

nu prea inteleg care este intrebarea...........
chiar daca este adoptat, tot copil e si nu vad rostul pentru care ar trebui sa spui educatoarei sau invatatoarei ca este adoptat
in cazul in care adoptia nu s-a finalizat si copilul, la inscriere la gradinita sau la scoala, are alt nume de familie decit al tau atunci oricum trebuie sa spui ca procedura de adoptie se va finaliza si chiar daca nu spui se va vedea din acte.
importanta e reactia copilului
eu cred ca orice copil care intra in colectivitate, indiferent de virsta, chiar daca are doar 3 ani trebuie sa stie ca este adoptat
din punctul meu de vedere nu este o rusine sa adopti un copil
daca faci din adoptie un secret, poti sa fii convinsa ca se va afla
daca nu vrei sa sufere copilul spune-i cit mai devreme adevarul, iar el va stii ce sa faca in continuare
cred ca trebuie sa avem incredere in copii, ei stiu sa se fereasca de suferinta mai bine decit reusim noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Copilul meu a mers la scoala de la 4 ani , afara.
Si bineinteles ca si eu aveam asa o chestie ' este intimitatea noastra' nu intereseaza pe nimeni daca este adoptat sau biologic sau genetic....dar in timpul interviului de inscriere cu directorul scolii se face un adevarat raportaj cu in trebari privitor la studiile parintiilor , la cum a decurs sarcina , la cu m a decurs nasterea si cit a durat , cum s-a comportat copilul imediat dupa nastere etc...cica toate aceste amanunte au un rol in cum evolueaza copilul mai tirziu....drept pt. care le-am spus ca este adoptat si nu le pot raspunde la aumite intrebari pt. simplul motiv ca nu stiu...

Daca as fi avut de ales cred c-as fi spus-o ca fapt divers .

Cunosc insa si persoane din Ro unde s-a stiut la scoala de copilas ca este adoptat si s-a prefacut intr-un tap ispasitor...deci depinde de cultura scolii...scandalos....

Ascultati intuitia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaalice spune:

pe Mihai l-am dat la gradinita cand avea 2 ani si era in perioada de incredintare. A fost nevoie sa-i spun directoarei (de fapt cred ca pana la urma tot personalul a aflat) ca era adoptat. A avut o atitudine profesionista: "Aveti niste cerinte didactice legate de problema asta?". M-a pus la punct, foarte adevarat, dar la fel de adevarat este ca Mihai nu a avut un regim preferential fata de ceilalti copii.

La trei ani jumatate l-am inscris la o alta gradinita unde nu am spus ca e adoptat. LA intrebarile legate de nastere (scor apgar, tip de nastere, cat timp a fost alaptat) am raspuns corect, chiar daca am 'minciunit' ca eu as fi fost mama biologica. Daca trebuie-musai, o sa le spun.

ioana, mama lui Mihai
http://family.webshots.com/photo/2264295990103287451VZFvvq

Mergi la inceput