Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

georgiana - si eu tot 27 de ani, dar cred ca o sa-mi recomande acest triplu-test. este o analiza de sange, se masoara 3 hormoni specifici sarcini. se coreleaza rezulatatele cu datele de la o eco cat mai recenta(eu stiam ca nu mai vache de 24 de ore)si alte cateva date despre mama(varsta, antecedente in familie,greutate,fumatoare/nefumatoare..etc), toate datele se introduc in calculator si cu un soft special se caluleaza riscul ca bb sa aiba sindromul down sau edwards(per ca am scris bine)sau defecte de tub neural. in cazul in care rezultatele sunt peste riscul normal pentru grupa de varsta a pacientei se recomanda alte analize....cea mai sigura fiind amniocenteza. sper ca te-am lamurit un pic, ti-am explicat asa cum am inteles eu dupa ce am citit ce am gasit pe net.

10+
http://community.webshots.com/album/565528924vcaGAV?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Fetelor, eu am facut ieri bitestul, in 13 sapt. Din ce-am vazut pe foicelele pe care m-a pus sa le completez, bitestul se face 11 (sau 10, nu mai tin minte) - 13 saptamani, iar triplu testul 14-16 saptamani. Parca asa scria pe foaia de analize.

Eu am 24 de ani, nu mi-a cerut doctorul sa fac vreuna dintr-astea, dar, ca si voi, vreau sa stiu tot ce se poate sti despre bebe.

Si eu stiam ca pana la 16 saptamani nu e sigur "verdictul" pe care mi-l da in legatura cu sexul puiului, dar doctorita care mi-a facut eco a zis ca nu se mai incurca in procente, e sigura ca am un baietel. Eu eram incantata si cu baietel, si cu fetita, dar muream de curiozitate!

Pupici pentru si pentru !

Monik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

felicitari celor care au aflat deja ce vor avea....
de abia astept si eu sa aflu, mai mult de curiozitate pentru ca efectiv nu reushesc sa ma hotarasc ce ash vrea mai mult si sincer ash vrea sa ma apuc de cumparaturi. chiar, voi ati cumparat ceva pentru copil? pe mine ma mananca rau. e adevarat ca eu mi-am cumparat haine de gravida la 5 saptamani

10+
http://community.webshots.com/album/565528924vcaGAV?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lysbeth spune:

Eu o sa rezist tentatiei si nu o sa cumpar nik pana nu-l vad pe bebe. Se zice ca poarta ghinion sa iei ceva inainte...
Am si eu o curiozitate fetelor: mai ia cineva Elevit? Eu iau de cateva zile pt ca doctorul mi-a recomandat acid folic si n-am gasit asha ceva in farmacii sub forma de pastilute de 1 mg. Problema e ca Elevitul imi da stari de ameteala si greata. Pana acum nu am avut probleme cu greturile matinale sau alte probleme specifice perioadei...Se mai confrunta cineva cu asa ceva?


8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MITITICA82 spune:

lysbeth si eu iau elevit de la 5 sapt. iar acum am 11 sapt, si inca mai am de luat 3 saptamani, apoi sa vad ce zice dr la control...mie elevit nu imi face rau deloc...
iuca cum ti s-a parut dr?cum e, tanar, batran?amabil?vb cu tine?iti explica ce si cum? tu nu ai intrebat ce ti-a scris el acolo datle astea? ca eu una habar nu am ce inseamna...
are aparat de auzit inimioara ca am sunat eu si am intrebat...nu mai am rabdare si peste 2 sapt merg si eu la el, atunci voi avea 13 sapt, poate ne vedem acolo...
te pupik si sper sa fie bine cu tine si bb tau

http://bd.lilypie.com/MNeep3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zsuzsu spune:

buna dimineata burtici
lysbeth si eu ia-u elevit de la inceputul sarcinii, si am luat si cu primul copil, si nu am avut probleme de nici un fel nici greata si nici ameteli
poate sunt starile de rau ale sarcinii si nu de la elevit
eu abia astept sa aflu ce voi avea, mai ales ca imi doresc f f f tare o fata, avand in vedere ca am deja un baietel
dar si daca va fi tot baiat va fi bine, numai sa fie sanatos

9+ si de Daniel(05.03.2006)

"http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=zsuzsu&year=2009&month=3&day=31&babycount=1"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

mititica, dr e tinerel, adica cred ca un pic trecut de 40 de ani, e amabil, vb frumos cu tine. El mi-a spus ca e prea devreme sa se pronunte, ca a vazut vezicula vitelina ( ceea ce cred ca e de bine) care e de 2.5mm.
Eu de abia joi fac 2 sapt de cand trebuia sa imi vina CM (de intarziere) si conceptia a fost in z16.
Am citit intr-o carte cu mama si sarcina ca la 5 sapt bebe are 2 mm, si ma gandesc ca vezicula vitelina e bebe, sper ca nu spun prostii
Nu am intrebat prea multe ptr ca eram foarte, foarte emotionata.
Tu in ce zi iti faci programare, sa imi fac si eu tot atunci, eventual ne vorbim cand suni ptr programare, ca sa sunam una dupa alta si sa ne programeze la 15 min una de alta.

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MITITICA82 spune:

iuca pai cam cu cat inainte sa sunam? sunam luni pe 8 si sa ne programeze pe 16-17 septembrie? dar cand sun ii spun exact pe ce data vreau sa am consultatie...e ok?
ma bucur ca e de treaba dr si vb frumos....

http://bd.lilypie.com/MNeep3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MITITICA82 spune:

iuca ti-a facut si control si eco transvaginal? cat ai platit? ti-a dat sa faci analize? merci, sper ca nu te stresez cu intrebarile

http://bd.lilypie.com/MNeep3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Eu stiu ca Elevit se ia pe toata per sarcinii....am o prietena care a nascut si a luat toata perioada , si asa mi-a spus si mie doc ca-l voi lua. Mai am o vecina in bloc care este in 10sapt si nu-l mai poate lua..mi-a spus ca o i-a cu greata..ca a incercat sa-l i-a si cu miere. si dizolvat , si rupt..da nu mai poate..si azi are intalnire cu doc sa vada ca-i spune

Citat:
citat din mesajul lui lysbeth

Eu o sa rezist tentatiei si nu o sa cumpar nik pana nu-l vad pe bebe. Se zice ca poarta ghinion sa iei ceva inainte...
Am si eu o curiozitate fetelor: mai ia cineva Elevit? Eu iau de cateva zile pt ca doctorul mi-a recomandat acid folic si n-am gasit asha ceva in farmacii sub forma de pastilute de 1 mg. Problema e ca Elevitul imi da stari de ameteala si greata. Pana acum nu am avut probleme cu greturile matinale sau alte probleme specifice perioadei...Se mai confrunta cineva cu asa ceva?


8+


13#

Mergi la inceput