menstra intarziata! ovulatie? AJUTOR

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

nu stiu altele cum au fost(am ciclu oricum neregulat)

nu am facut stimulare anca!

my somebody....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Adica ai 6 foliculi fara niciun pic de stimulare???

Eu sunt Toma Necredinciosu' si tind sa cred (cu riscul sa te dezamagesc) ca sunt chistulete si nu foliculi.



"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

asa am zis si eu..mai ales ca am avut si dureri...si doctorita a zis ca-s foliculi..ca-s curate ovarele....ma gandesc serios sa ma mai duc la o ecografie....

eu de asta nu inteleg..daca imi vine menstra in prealabil ar trebui sa se sparga foliculuii nu?adica sa ovulez....

my somebody....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Lala, eu nu stiu niciun caz, dar asta nu inseamna ca sunt atostiutoare, ca fara stimulare cineva sa aiba atatia foliculi. Gandeste-te ca la un singur ciclu, de regula, un singur ovar produce un singur folicul. De regula, ovuleaza un ovar, iar urmatoarea luna celalalt.
Dupa ani de monitorizari, dupa o multime de grafice facute, asta a fost cocluzia pe care am tras-o. Singurele luni cand ovarele se puneau pe treaba simultan, erau lunile cand faceam stimulare.

Eu zic sa mai ceri parerea si altui doctor. E aberant ca fara stimulare sa ai atatia foliculi.
Nici dozari hormonale nu poti sa faci acum pentru ca nu stii in ce zi esti.
Nu inghiti nimic acum, pana nu mai ceri parerea si unui alt medic.

Sfatul meu, tu acum faci ce vrei.



"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Pt dozarile hormonale Anca Wish are dreptate. Nu le poti face acuma pt ca trebuie sa astepti sa vina menstra. Si aici parerile sunt impartite intre medici adik dc ciclul tau e de obicei mai lung de 28 de zile dc faci recoltari in zilele 2,14 si 21 unii zic ca nu sunt relevante pt ca aceste zile nu respecta cele 3 faze foliculara, ovulatorie si luteala si nu-si pot da seama din ac analize cum stai si ca medicul tau tb sa iti aleaga zilele de recoltare dupa lungimea ciclului tau. Cel mai bine vb cu doctorul tau sau dc nu prea ai incredere in el cauta pe altcineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

asa este. oricum doctorita mi-a zis sa asteptam sa apara menstra si sa imi fac dosarile hormonale

intre timp am mai fost la o doctorita si mi-a mai facut o eco transvaginala
a vazut exact ca cealalata...multi foliculi care a zis ca doar la dozari o sa imi dau seama daca sunt chisturi. pt ca este posibil ca nevenind menstra de atata timp nr lor sa fie normal.

in schimb asta a mai vazut ceva

endometru de 9,8 mm deci s-a marit si o pata in uter de 4 mm (initial nu o vazuse) a zis ca probabil e sange menstrual si trebuie sa imi vina ciclul. voi ce ziceti? eu sincer pana la varsta asta nu stiam ca sanegel se strange asa..in mijlocul uterului..ma gandeam ca se scurge cumva...in fine. mai astept niste pareri. va

my somebody....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

lala, endometru creste (pana la ovulatie)pt a fi culcus pt bebei. Daca ramai insarcinata, el ramane gros, dar in apropierea ciclului menstrual (in cazul in care nu e beb), el incepe sa scada.
Cum de la tine se vede sange in uter (e prima oara cand aud si nu stiu ce sa zic...) semn ca vine ciclu, dar endometru tau e mare, habar nu am.

"foliculii" tai au mai crescut?

Nu sustin ca sunt atotcunoscatoare si nu am nici studii de specialitate (am 7 ani in spate de incercari...atat!), dar dr. la care ai fost tu mi se par a fi varza.

Eu zic sa te linistesti, sa astepti sa-ti vina ciclu. Fa-ti analize hormonale in ziua 2-4 si vezi care-i treaba. Daca iti recomanda dozari hormonale in ziua a 14-a zile pass pt ca nu sunt relevante.

O ultima intrebare, cand te-ai dus la cel de-am 2-lea dr. i-ai dinainte ce "diagnostic" ti-a pus primul?

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

nu nu i-am zis..am fost si i-am spus ca mi-a intarziat!!

si cand a vazut foliculii am intrebat-o daca nu-s chisturi..si a zis ca ar putea fi dar doar o dozare hormonala imi poate spune asta.

doctorita mea a zis sa astept si in ziua 3-5 sa fac dozari. eu acum sincer nu am mai auzit de o pata neagra de sange in uter cand iti vine ciclul. eu sincer speram la o sarcina incipienta..dar cred ca ma amagesc aiurea...dar am vazut pata..pacat ca nu a prins-o k lumea pe poza ca o puneam aici. ..si totusi ea a zis ca nu are forma de sac ovular..

off...greu e si cu doctorii astia...

my somebody....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

De curand am auzit si eu la cineva care fusese la eco de o pata neagra semn ca sangerarea va incepe. Poate asa o fi. Sincer nu ma pricep. mai asteapta putin poate vine si apoi sa incepi dozarile.

Mergi la inceput