Cu sau fara epiziotomie?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Si eu tot fara si n-au fost probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Nici mie nu mi s-a facut epiziotomie. Toata sarcina de asta mi-a fost cel mai frica : Culmea; de nastere nu-mi era frica. Cand am mers la spital sa mi se faca fisa (34 de sapt.) asta a fost prima intrebare pe care am pus-o: o sa mi se faca epiziotomie? pentru ca stiam ca in Ro e obligatorie.
Rapunsul a fost ca nu, se face doar in mod excetional, daca este intr-adevar nevoie. Si din fericire la mine n-a fost, am avut doar o mica ruptura (2 copci)care s-a vindecat foarte repede si n-am avut disconfort decat 2 saptamani dupa ce-am nascut.
O ruptura se vineca mult mai repede decat o taietura.

Angiuta mamica lui Vladut(8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stanescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui angiuta


O ruptura se vineca mult mai repede decat o taietura.

Angiuta mamica lui Vladut(8 iunie 2007)



Zici tu? Pe ce te bazezi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Mie asa mi-az zis atat moasele de la spital cat si cea care ma vizita acasa. Apoi eu am avut o mica ruptura care s-a vindecat foarte repede si nici dureroasa n-a fost iar o prietena careia i s-a facut epiziotomie mi-a povestit cate probleme a avut si cat de greu s-a vindecat.
Eu personal sunt contra epizotomiei, nu e obligatoriu sa te rupi asa ca nu vad motivul. E adevarat ca o ruptura prea mare poate avea urmari grave dar doctorul ar trebui sa aprecieze cand e cazul sa se faca epiziotomie si cand nu. Nu cred ca ar trebui sa fie o masura standard.

Angiuta mamica lui Vladut(8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Stanescu

Citat:
citat din mesajul lui angiuta


O ruptura se vineca mult mai repede decat o taietura.

Angiuta mamica lui Vladut(8 iunie 2007)



Zici tu? Pe ce te bazezi?

Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.


Stanescu si eu sunt de acord cu afirmatia aceea si ma bazez pe experienta proprie, am avut si episiotomie si ruptura, dupa episiotomie facuta in Romania preventiv mi-a luat 2 luni sa ma recuperez iar dupa ruptura aici si cusatura la ruptura m-am asezat direct in fund fara probleme iar dupa 3 sapt faceam nebunii de proba.

Clar ca medicul trebuie sa evalueze atunci pe loc ce e de preferat, o ruptura minora sau o taietura in fct de dilatatie insa nu sunt de acord cu ce se practica in Romania, taiem tot, ce daca poate ar fi fost mai bine fara.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonuta spune:

Va multumesc tuturor pt. mesaje. Imi pare rau totusi ca subiectul s-a epuizat cam repede. Totusi am aflat ce-i mai important: in lipsa epiziotomiei ati avut o recuperare mai rapida si fara probleme.
Nici nu stiu daca mai citeste cineva topicul dar in orice caz o sa va spun si ce a insemnat epiziotomia pt. mine desi mi-e foarte greu sa vorbesc despre asta pt. ca pt. mine e un subiect dureros.

In primul rand, o sa credeti probabil ca sunt naiva, dar eu nu am stiut ca in Romania epiziotomia sa practica in aproape toate cazurile si nici macar nu mi-am pus problema inainte de nastere ca voi fi hacuita(pt.ca asa am fost). Am discutat cu dr. inainte de nastere despre epiziotomie iar ea mi-a dat de inteles ca va fi o taietura mica, doar in exterior, la nivelul perineului. Nu va puteti imagina cat de tare m-am speriat cand am descoperit dupa nastere zeci de fire in interior!

Epiziotomia este o operatie ca oricare alta(sunt chiar cuvintele dr. care mi-a facut-o, dar spuse la un an dupa ce am nascut), in urma careia pot aparea o gramada de complicatii. Va spun doar ce am patit eu: granuloame de fir(muuulte pt ca am fost taiata mult si cusuta mult), incontinenta, am putut sa stau in fund abia dupa vreo 4 luni de la nastere si acum, dupa aproape 2 ani tot ma doare(mai tare cand stau jos,dar ma doare in permanenta) ca sa nu mai vorbesc si de altele...

Sper ca n-am speriat pe nimeni. Chiar simt nevoia sa dezvolt subiectul dar motivul pt. care nu vorbesc cu nimeni despre asta(nici macar cu cea mai buna prietena) este ca nu vreau sa sperii nicio viitoare mamica.

Sa ne ajute Dumnezeu la cat mai putine epiziotomii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluk31 spune:

Cand am nascut,am intrebat daca va fi cu sau fara epiziotomie.Mi s-a spus ca depinde.In cazul meu,cand capul fetitei era deja angajat,s-a decis ca e mai bine cu,altfel ma rup.Mi-am revenit cam in 2 luni, n-a fost usor,dar cred ca a fost o decizie inteleapta. Depinde mult si de dr,de felul in care taie si-ti face ulterior epiziorafia..a mea a fost o artista

Raluca

de Anais Iasmina

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=51e87b128f6d33e1755853&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">povestea noastra

cum a venit pe lume Anais

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

Hai sa imi spun si eu parerea. Este clar ca la noi epiziotomia este ceva standard. Ce cred eu este ca, conteaza foarte mult si medicul care o face. Eu am nascut de doua ori, si la ambele nasteri am "beneficiat" bineanteles de magica interventie dar (si aici ii multumesc lui DD si medicului meu) m-am refacut foarte repede. La 1 saptamana de la nastere stateam pe scaun fara probleme si la doua saptamani dupa nu mai simteam decat o mica jena. Singurul disconfort pe care mi l-a cauzat mie epiziotomia a fost legat de momentul in care m-a cusut,care mi se pare tare neplacut. Acum nu aruncati cu oua in mine, am zis ca ar fi bine daca mi-as povesti si eu experientele, sa vada viitoarele mamici ca totusi sunt si sanse sa te recuperezi cat de cat repede.
NU imi ramane decat sa ma rog la DD sa am parte si in aprilie de o refacere la fel de rapida.

Florin 18.05.2002Teodor 01.03.2005BB3 - baietel- 20+
Poze la albumul dc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleVixen spune:

Nu m-am abtinut sa nu raspund .

Epiziotomia ... uhm... depinde si iar depinde.

Fiecare organism reactioneaza diferit. Fiecare are experienta lui proprie si din auzite stie ce a patit X sau Y.

In teorie ai sanse de 50% sa te rupi. Depinde cat de flexibil e perineul, dapinde cat de mare e bebeul. Al meu a fost un grasan de 4,4kg , au zis ca nasc normal. Cand au vazut ca se apropie momentul au bagat scurt foarfeca si au taiat. Fara, as fi avut o superba ruptura de gradul 3 sau 4, adica ma rupeam dintr-o parte in alta.

Mi-au dat diclofenac si paracetamol pentru durere. Dupa o sapt am ramas numai pe paracetamol pe care l-am intrerupt dupa cateva zile cand am simtit ca nu mai am nevoie. Acum, aproape 3 luni mai tarziu nu am nici o problema, rana s-a cicatrizat dupa aprox 2 saptamani. Nu am avut nevoie de colac sau alte minunatii, am putut sa stau in fund din ziua 1.

Raspunsul la intrebarea ta? Nu o sa stii ce e mai bine. Nu ai toate necunoscutele ca sa-ti dea rezultatul corect al ecuatiei. Pe scurt? Cum ti-e norocul.

Cat despre faptul ca INCA ai probleme NU ESTE NORMAL. Probabil, singura solutie, este refacerea cusaturii. Du-te la doctor si intreaba. Nu-ti place ce zice? Mai intreaba vreo doi, mai sapa pe net dupa cazuri asemanatoare, pentru ca iti zic din "auzite".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Si eu cred ca depinde de organism. Mie mi s-a facut epiziotomie si m-am vindecat in 2 saptamani. Nu am stat niciodata pe colac ci doar un pic mai intr-o parte, durerile fiind destul de mici.

Mergi la inceput