Gravidute si mamici de Constanta (30)

Gravidute si mamici de Constanta (30) | Autor: madaluta

Link direct la acest mesaj

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10, 11,12,13,14,15,16,17,18,19,20
21,22,23,24,25,26,27,28,29

LISTUTA NOASTRA:

MAMICI

Adryana_4u- Bianca
Abibrinza- Victor-Catalin si Mihai
A_deju- Eric
Andicu- Filip Gabriel
AndreB-Matei
AngeliquedeS - Mihai Viktor alias Pupi
Bisous -Cristina si Victor
Calinclaudia - Clara Maria
Carmenita
Creem - Maria Sofia
Daniela76 -Alexandra
Daria Ioana - Casandra si Darius Costin
Deiutz - Ana Ilinca
Denise1301 - Jasmin
Docdecap - Serban
Elena81 - Sebastian Alexandru
Ege - Arzu Ege
Elizz -
Eris - Iannis Cristian
Flisa - Luca Gabriel
Florin_a - Ana Maria
Fiquelle - Sofia Mariasi....
Gabiu - Albert Mihai
Ghibuadina - Alexia
Ina78 - Gabriel
Isidora - Isidora si Ioan
Ingerash M - Alin-Gabriel
Jojo_miha - Theodora Ioana
Lulu 77 - Luca Gabriel
Madaluta - Darius Cristian si Briana Amelia
Maia37 - Andra si Vlad Constantin
Mamacita - Alexandru si Anabella
Mary_lou - Patrick Andrei
Mav - Sebastian
Mirela79 - Maria
Mokika - Crina si Theodor
Mocutza -Andreea Alessia
Mymy -
Myral - Isabela si Elisa
Pisikuta - Lola
Roxanalucia - Victor
Roxx - Luca Teodor
Roxi79ro- Patris Daciana
Teano -
Tinna S - Andrei si Alexandru Luca
Ylilimic -
Yannia - Alessandra


GRAVIDUTE

Bavi
Ege
Esma_angel
Fareselena
Gabriela82
Inlaura
Jadesy
Mano
Mav
Ralina:



ZILE DE NASTERE:

Ianuarie
6-Casandra (Daria Ioana)
15-Serban(Docdecap)
17-Ianis-Cristian(Eris)

Februarie
1-Yannia
2-Bianca(Adryana4u)
4-Sebi(Mav)
23-Alexia(Ghibuadina)

Martie
1-Mamacita
20-A_deju
22-Gibuadina
23-Eris

Aprilie
3-Andreea_Elena( Umflatel)
11-Alessandra(Yannia)
11-Gabriel(Ina)
22-Victor( abibrinza)
25-Alexandru (Mamacita)
25-Docdecap
26-Ana-Maria (Florin_a)
27-Ina

Mai
5-Mihai(Abibrinza)
8 -Briana-Amelia (Madaluta)
12-Daria Ioana
14-Darius-Costin (Daria Ioana)

Iunie
5 -Madaluta
12-Angelique
27-Filip (Andicu)

Iulie
11-Florin_a
14-Mav
22-Anabela(Mamacita)
24-Maria(Mirela79)
27-Andreea Alesia (Mocutza)
30-AndreB

August
2-Alin-Gabriel(Ingerash)
8-Alexandru-Nicolas(Fiquelle)
9-Roxx
12–Crina (Mokika)
12-Sofia Maria(Fiquelle)
13-Dodo_pui
24-Andicu
28-Theodor ( Mokika)

Septembrie
4-Adryana_4u
6 -Mirela79
9-Abibrinza
16-Mocutza
25-Paul Mihai(Umflatel)
29-Teodora (Jojo_miha)

Octombrie
6-Esma(Esma Angel)
24-Creem
29-Bogdan(Dodo_pui)
Noiembrie
5- Matei(AndreB)
7- Maria-Sofia(Creem)
13-Ingerash
16-Mokika
16-Umflatel
20-Nur(Esma Angel)
24-Jojo_Miha

Decembrie
5 -Luca(Roxx)
14-Darius-Cristian (Madaluta)
15 Eric(A_deju)
28-Viktor (Angelique)



LINKURI UTILE

How to brest feed, Calculul datei nasterii,www.visembryo.com/baby/15.html" target="_blank">Cum se dezvolta bebe,
www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart" target="_blank">Greutate si centimetri in burtica la mami, www.layyous.com/root%20folder/pregnancy_videoclips.htm" target="_blank">Diverse filmulete despre sarcina si nastere,
www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm" target="_blank">Greutatea viitoarei mamici, www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina - saptamana cu saptamana
Recomandari pentru gravide, www.desprecopii.com/info.asp?id=5" target="_blank">Intrebari si raspunsuri despre sarcina, www.voornamenboek.nl/index.html" target="_blank">Nume de fetite si baietei, www.babycenter.com.au/pregnancy/antenatalhealth/testsandcare/" target="_blank">Informatii privind testele prenatale, www.medicina-materno-fetala.ro/downloaddoc.php?docId=45" target="_blank"> Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase, www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">Masuratori ecograf, www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pentru verificat masuratori ecograf, RUGACIUNILE NASTERII, www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">pozeBBinBurtica , Nastere in direct cu epidurala, Sarcina- de la conceptie la nastere

MEDICI SI ANALIZE IN CONSTANTA








Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html?msg_ok=1" target="_blank">Semneaza petitia pt introducerea procedurilor de reproducere asistata
in Programul national de Sanatate!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

bun gasit la un nou capitol de sfarsit de vara....
Cand am realizat k luni incepe toamna, m-a apuca asa o tristete si o nostalgie....iremediabila. Trebuie sa profit la maxim de soare si vreme buna dar si de starea de spirit pe care inca mi-o da soarele ,k apoi voi fi si eu k vremea...

Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html?msg_ok=1" target="_blank">Semneaza petitia pt introducerea procedurilor de reproducere asistata
in Programul national de Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy79ro spune:

Buna fetelor!
Am si eu o intrebare.Voi ce vaccin ati facut bebeilor la 2 luni? Noua ne-a recomandat doctorita Infanrix Hexa, dar din cate m-am interesat pana acum nu se gaseste asa usor. Poate aveti ceva sfaturi sa imi dati si mie.


Patris Daciana
Pozici Patris Daciana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy79ro

Buna fetelor!
Am si eu o intrebare.Voi ce vaccin ati facut bebeilor la 2 luni? Noua ne-a recomandat doctorita Infanrix Hexa, dar din cate m-am interesat pana acum nu se gaseste asa usor. Poate aveti ceva sfaturi sa imi dati si mie.


Patris Daciana
Pozici Patris Daciana



si noi tot infanrix hexa am facut si intr-adevar acum nu se mai gaseste, dar din cate am inteles incepand cu luna septembrie se va importa din nou.Asa k daca mai ai putina rabdare, poate vei gasi.

Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html?msg_ok=1" target="_blank">Semneaza petitia pt introducerea procedurilor de reproducere asistata
in Programul national de Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mokika spune:

Noi de ieri MERGEM! Si nu un pas, doi ... ci asa ... dintr-o data a aluat-o la picior de ne-a lasat muti pe toti! Unde pana acum daca ii dadeam drumul la maini sa stea singur in picioare si in secunda urmatoare era pe vine sa o ia de-a busilea ..... nici nu ne vine sa credem! Purcelul mic!

Casa mi-e plina de musafiri .... au venit de aseara socrii ... si cumnata ... una peste alta, sunt suparata foc .... ca noi trebuia sa punem maine masa in curte si acum vremea asta ... ne-a dat toate planurile peste cap... ca ma fac? ce ma fac? as avea nevoie de o prelata... ceva .... sa inchid un pic macar sa nu fie curent daca frig oricum va fi ..... nici nu stiu pe unde sa scot camasa!
Si m-am uitat toata saptamana la prognoza meteo pe internet iar pentru maine aveau peste tot soare! Ca daca stiam ... ma organizam altfel ....


Mokika - mami de Crina (12.08.1996) si Theodor (28.08.2007)
www.flickr.com/photos/12207142@N08/page2/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

Mi-a venit ghetuta!!!Mi-a si dat jos sotul meu ghipsul,cu avizul ortopedului,ca nu mai aveam rabdare pana luni si bine am facut,caci era ghips de proasta calitate si incepuse deja sa-mi faca rana la calcai.Asa,m-am spalat si eu dupa aproape doua saptamani.Nici macar n-a facut asa mult timp,8 zile lucratoare cu tot cu expedierea par avion.Eu ii spun ghetuta ca e extrem de usoara si confortabila,pot sa stau si fara carje,dar abia de luni mi-a zis sa incerc sa merg pe ea;altfel,arat ca Robocop,o sa va pun o poza sa aveti de ce rade.
Deci,alaturi de Theo,ma pregatesc si eu sa merg,doar ca el mi-a luat-o inainte.Felicitari,Mokika!Nici ptr.maine nu se anunta ploaie,ci doar vant,asa ca eu va doresc sa va distrati cum trebuie,ca doar nu vine gerul Bobotezei!
Madaluta,multumesc pentru complimente;asa batrana iti paream?!Oricum mi-au mers la inima cuvintele tale in primul rand despre copilasii mei,apoi...te gandesti serios ca m-ai fi putut confunda cu una de 25 ani?Tunsoarea si fericirea ma intineresc,dar sutele de nopti pierdute cu urgente groaznice/copii cu problemute se cunosc,din pacate.Oricum,tu meriti
Apropos de intrebarea ta,la Alex am angajat bona cu o luna inainte se ma intorc la serviciu,s-o pot dadaci eu cum se cuvine,adica atunci cand avea 1 an si 5 luni.Cand m-am intors de la spital,mi-a prins foarte bine ajutorul ei,chit ca i-am redus norma la 5-6 ore.Cand Anabela avea vreo 9 luni,s-a gandit sa ma stranga cu usa cu pretul per ora si,cum eram si cu finantele la pamant si pretul nemaiauzit,am renuntat la ea.Vreo 3 luni ne-am descurcat singuri,dar,in iminenta mea intoarcere la serviciu,ne trebuia alta bona.Satisfactiile sunt mari,intimitatea asigurata atunci cand nu mai e cineva strain in casa,dar si eforturile pe masura,asa ca nu te-as sfatui,e istovitor,orice ajutor pe care-l poti obtine,fie si 2-3 ore/zi,accepta-l/alege-l.
Esma,ti-am trimis pm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy79ro

Buna fetelor!
Am si eu o intrebare.Voi ce vaccin ati facut bebeilor la 2 luni? Noua ne-a recomandat doctorita Infanrix Hexa, dar din cate m-am interesat pana acum nu se gaseste asa usor. Poate aveti ceva sfaturi sa imi dati si mie.



Si Anabelei i-am facut tot asa,dar l-am comandat prin medicul de familie,i-am dat ei banii,nu mai stiu,ceva in jur de 2 mil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns esma_angel spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamacita
[Esma,ti-am trimis pm.


multumesc ff mult ptr raspuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

De A_deju mai stiti ceva,s-a mutat in Anglia?sper ca a aflat ca a nascut o buna prietena de-a ei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy79ro

Buna fetelor!
Am si eu o intrebare.Voi ce vaccin ati facut bebeilor la 2 luni? Noua ne-a recomandat doctorita Infanrix Hexa, dar din cate m-am interesat pana acum nu se gaseste asa usor. Poate aveti ceva sfaturi sa imi dati si mie.


Noi am facut acelasi vaccin si peste 1 luna trebuie sa facem iar la 6 luni. Asa ni s-a spus si noua ca nu se mai importa... dar ca ar fi sperante din septembrie sa apara iar... dar...
Eu am mai intrebat si mi s-a spus ca poate fi gasit al bulgari sau la unguri... daca ai pe cine sa rogi...
Noi sintem tentati sa fugim pina la bulgari sa-l cumparam daca nu apare pe piata, insa abia peste 2-3 sapatamini. Daca nu e prea tirziu ptr voi... vorbim...

Esma bine ai revenit si tot respectul meu... bb3...

Mamacita asteptam poze. Inteleg ca nu te mai operezi, nu? Super. Multa sanatate.

Madaluta mai povesteste din experientele tale: 2 copii mici. Asta ca sa nu ma mai pling eu.


Sa-l laud pe Gabitzu ... a crescut numarul de ore dormitre noaptea la 7-8. Saptam,ina viitoare merg la dr - face 5 luni. Sa vedem cum stam cu greutatea si sa vedem daca incepem diversificarea.

Va pupam si ne ami auzim.

Mokika distractie placuta miine. Singur va fi frumos... daca nu vremea, atmosfera. Doar e party.

Ina si Gabitzu - minunea noastra mica 11 aprilie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

mokika,doamne -doamne a tinut cu tine,asa ca petrecere frumoasa!
mamacita,bine ca avenit ghetuta,si ai scapat de ghips!
dragele mele va urez o duminica placuta!

MIHAELA MAMI DE ANDREEA(03.04.1997)SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita

Mergi la inceput