Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Buna dimineata fetele!!!
Am fost aseara la doc si sust hapy pt ca am reusit sa vb cu ea tot ce ma rodea( mi-am descarcat sufletul).
In primul rand i-am spus ca vreau si eu sa fac eco sa-mi dea poza si sa-i ascult inimioara bb-ului si s-a mirat ca nu s-a intamplat pana acum , desi eco fac tot la spitalul ei numai ca-i in alt pavilion, si m-a chemat maine la policlinica Academiei (acolo mai lucreaza ea) sa ne saturam de vazut si auzit bb-ul,si-mi da si poza.
In al doilea rand, am vb cu ea despre nastere , despre cond spitalului (am fost cu ea si mi-a aratat saloanele , si am ramas placut impresionata, nu ma asteptam sa fie asa curate si moderne)
M-ia zis sa-mi fac programare pt 3D la Medlife la doc. PLES LIANA , in sapt 21
Aseara mi-a facut o eco ca sa ma linisteasca pt ca i-am spus ca eu nu ma mai simt pt ca nu mai am simtome , si a vazut inimioara cum bate , da eu n-am inteles nimic din imagine , si mi-a spus ca o sa vad mult mai clar la eco de maine.
In rest , mi-a scos acidul folic si utrogestanul , pt ca am trecut de 12 sapt , si am ramas doar cu elevit.
Acum va las fetele , ca trebuie sa ma apuc de curatenie , ca maine se intoarce mama acasa si nu vreau sa-si de-a seama cat am lenevit eu in astea 2 sapt. Va pe toate

12*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Iuca, imi placi ca esti perseverenta. Eu utrogestan am luat doar doar in spital , in rest nu mi-a pomenit nimic. Eu ma mai confrunt cu o problema : Nu pot sa mai inghit elevit-ul, icnesc si ma ia raul cu dureri de cap. Fac o pauza (de la mine putere) sapt aceasta, sapt viitoare merg la medicul de fam poate are un alt complex de vitamine. Am incrcat toate variantele: si intreg, si rup / inghitit in 2 trasne separate/, si dizolvat in tr-o lingura cu apa si inghitit, am mai primit o recomandare de la un medic pediatru sa le iau cu o lingura de miere sau cu sirop din dulceata, ca la bebelusi. Va tin la curent cu modalitatile mele de inghiti pastilele.

Numai bine si sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_27 spune:

Buna dimineata!

Simina - felicitari pentru inimioara de la eco! Maine o sa te indragostesti iremediabil....vei vedea

Iuca- sigur e bine bebele acolo, nu mai trebuie sa faci o mie de teste de sarcina....Iti tin pumnii la eco si sa ne aduci vesti bune!
Mie medicul mi-a pescris elevit si mi-a spus sa intrerup acidul folic pentru ca elevitul il contine. Eu insa, nu am luat elevit pana acum pentru ca nu vreau sa renunt la acidul folic ( sotul meu are spina bifida si mi-e foarte frica sa nu se transmita genetic. O sa stau cu frica in san pana la triplul test. Voi stiti cumva daca se transmite genetic, pentru ca toti medicii imi spun ca nu am de ce sa ma ingrijorez)

Azi am schimbat semnatura.......Doamne ajuta in continuare!

Alina 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Floric incearca cu miere, cu dulceata cu ce vrei tu, dar incearca sa iei in continuare, ca bebe are nevoie de vitamine si minerale

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zsuzsu spune:

felicitari simina pt intalnirea cu bb si bine ca te-ai mai linistit un pic
floric ia in continuare elevitul- cum poti tu dar i-al -stiu ca e mai nasol cu inghititul dar e f important sa primeasca bb toate vitaminele de care are nevoie mai ales acum cand isi dezvolta organele vitale.
iuca -bafta la eco si o sa vezi ca va fi totul bine, nu te mai agita
alina eu i-au si elevit si si acid folic- nu se intampla nimic daca le ei pe amandoua- ce este in plus oricum elimini prin urina.asa ca da-i drumul si tu sa iei si acidul folic (sa fi mai linistita ) si si elevitul[ mie amandoua mi le-a prescris medicul asa impreuna+ vit e si magne b6.

8+ si de Daniel(05.03.2006)

"http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=zsuzsu&year=2009&month=3&day=31&babycount=1"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

alina iti multumesc mult
Si eu daca as fi in locul tau as lua in continuare acid folic, pentru ca excesul de acid folic se elimina prin urina, organismul isi ia cat ii trebuie, mai bine sa fie mai mult si sa se elimine decat sa fie prea putin.
Eu ajung la eco, luni si voi avea 5 sapt si 4 zile. Oare ii voi vedea/asculta inimioara, sau e prea devreme?

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MADYN spune:

Eu nu iau nici Elevit, nici Materna doar acid folic (si utrogestan). Abia in partea a doua a sarcinii o sa-mi recomande doctorul vitamine, deocamdata nu. Dar asta cred eu ca mai depinde si de cum ne ies analizele de singe de la inceput de sarcina, de aceea e bine sa le facem.


Iuca stai linistita si eu am facut un test de sarcina la 5 saptamini si tot asa mi-a iesit, a doua linie rosie dar de intensitate mai mica decit cea de control. La mine nu s-a vazut inimioara la 5s si 5z, eu zic ca e prea devreme.



m(6+) & m - (1-aug-2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

iuca, nu mai fii asa suparata. Eu zic ca nu ai motive sa crezi ca ceva nu e in regula, te stresezi si tu si il stresezi si pe bb.
Inimioara se va vedea numai dupa 6 saptamani. Eu am avut noroc, am fost la eco la 5 sapt si 3 zile iar bebe era mai mare si avea 6 sapt si o zi, asa ca avea deja activitate cardiaca.
In ceea ce priveste vitaminele, o sustin pe Madyn, nu se iau multivitamine in trimestrul I, mai ales daca nu sunt prescrise de medic. Voua v-a prescris medicul Elevit?

Bubulina

Speranta moare ultima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

madyn, zsuzsu va multumesc mult fetelor ptr cuvintele frumoase
Noi de 3 ani de chinuim cu proiectul bebe, acum e prima oara cand am reusit. Am momente cand nu imi vine sa cred, cand sunt foarte fericita dar si momente cand ma gandesc sa fie in uter, sa nu fie in trompa, sa fie bine, sa nu fac ceva care sa il deranjeze. Ma mai gandesc ca e foarte posibil sa am chisturi, care sper sa nu il deranjeze pe bebe si sa se resoarba.
Eu am obtinut sarcina prin inseminare dar cu o stimulare de FIV ptr ca am raspuns foarte prost la stimulari mai usoare. Asa am avut mai multi foliculi, (unii cred ca s-au transformat in chisturi) riscul de sarcina multipla era foarte mare, dar dupa valoarea de la bhcg este unul.
Dupa eco o sa ma linistesc.
bubulina ce ma bucur ca suntem "colege" in continuare

Va pe toate

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danonique spune:

Buna!Nu am scris de mult timp si cred ca ati uitat de noi.Eu inca nu am reusit sa-mi vad samburelul din burtica dar mi-am facut programare miercurea viitoare.Abia astept.In celelalte sarcini mu mi-a fost prea rau in primul trimestru dar acum am greturi si ameteli.Noroc ca nu vomit ca asta imi mai lipsea cu doi copii mici.Pupici tuturor!

Dana mami de Vanessa(08.03.2006)si Albert (20.12.2007)si 8+ http://bd.lilypie.com/3hFFp2.png
poze albert

Mergi la inceput