Evolutia motrica la prematur-experienta noastra

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Ella te inteleg foarte bine ca esti obosita.Eu am noroc ca ai mei stau foarte aproape de mine si ma ajuta foarte mult.Chiar il las pe Andrei cateodata si noaptea sa doarma la ei.Are tot ce-i trebuie acolo:patut, asternuturi si mai ales multa iubire din partea bunicilor. Nu prea ii place sa doarma in alta parte dar imi doresc foarte mult sa se obisnuiasca.
Daca iti permiti sa platesti o femei sa te ajute eu te sfatuiesc sa o faci.Si pentru tine dar si pentru micuta ta ca se mai obisnuieste si cu altcineva.
MAi povestim ca avenit mama mea la mine.

ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns co_dana2007 spune:

buna , mamici de esente tari!va saluta o mamica de DIANA de 7 luni necorectate !MA GANDEAM CA SUNT SINGURA INGRIJORATA DE DEZVOLTAREA INTARZIATA A BEBELULUI.va marturisesc ca diana mea s-a nascut la 32 sapt cu 1650gr,41cm,si o anemie enorma din cauza rh-ului meu negativ.Acum consider ca dupa 6 transfuzii de sange,o reactie adversa negativa la una din transfuzii(urata rau de tot) astea toate in o luna si 3 sapt de spitalizare dupa nastere ,am o minune data de Dumnezeu cu care ma mandresc.DANA VA PUPA PE TOATE SI SPER SA MAI DISCUTAM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Bine ai venit Dana. Se pare ca nu esti singura care e ingrijorata de evolutia bebelusului.Am vazut ca ati avut probleme la inceput si tare ma bucur ca ati reusit sa le depasiti.
Discutam aici despre orice in legatura cu bebelusii sau cum ne simtim noi.

Ella revin la ce am povestit mai sus.Eu incerc foarte mult sa-l ajut pe bebe sa se obisnuiasca si cu parintii mei pentru ca eu zic ca-l ajuta sa devina mai independent.Nu se intampla nimic ziua daca e cu ei, Andrei accepta si ii place dar seara e musai sa fie cu mine si daca se poate acasa altfel plange in hohote si cu suspine.
Dar adoptam tot felul de tactici ca sa-l mai pacalim.



ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy_galro spune:

Salut! va citesc de mai demult dar acum am decis sa va si scriu pentru ca la fel ca voi ma ingrijorez si eu de evolutia motrica a bebelusului meu. L-am nascut pe Andrei la 36 de saptamani cu 2,400 kg si 49 de cm. Acum mai are un pic si face 6 luni(in 18).A evoluat foarte bine in primele 4 luni atat din punct de vedere motor cat si ca greutate si fizic, acum are 7 kg si 67 cm. Pe la 4 luni a incput sa se intoarca de pe burta pe spate dar acum vad ca a uitat....mergem la gimnastica in fiecare luna si imi arata exercitii pentru stimulare si tot felul....dar el este un lenes, nu vrea sa faca nimic: nu se intoarce, nu rade in hohote( ma ia plansul cand ii aud pe altii cum rad in hohote) si ne jucam cu el toata ziua pentru ca cere atentie non-stop si cred ca a ras doar de 3 ori, in schimb vrea sa stea cat mai in fund si chiar in picioare daca s-ar putea atunci e cel mai mandru.....azi mergem iar la gimnastica si ne face o evaluare sa vad cum stam.....altfel zambeste mult si ne jucam si cantam .

Andreea de Andrei Petru(18.08.2008)

Povestea bobocelului nostru

Poze:
http://picasaweb.google.com/AndreeasiPompiliu
_
You can learn many things from children. How much patience you have, for instance. Franklin P. Jones

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Salut Andy.Unde mergeti azi la gimnastica? Si noi mergem in Tg Mures azi la kinetoterapie.Oare mergem in acelasi loc?Noi mergem la fundatia Alfa Transilvania.

ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy_galro spune:

Salut Ali! Scuze ca nu am raspuns mai repede dar nu am mai putut sa intru. Da la fundatia Alpha mergem si noi azi de la ora 18.00. Lui Andrei ii place tare mult de tipa de acolo si este singura persoana careia ii rade ....imi place si mie ...e super ok.

Andreea de Andrei Petru(18.08.2008)

Povestea bobocelului nostru

Poze:
http://picasaweb.google.com/AndreeasiPompiliu
_
You can learn many things from children. How much patience you have, for instance. Franklin P. Jones

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy_galro spune:

Salut Ali! Scuze ca nu am raspuns mai repede dar nu am mai putut sa intru. Da la fundatia Alpha mergem si noi azi de la ora 18.00. Lui Andrei ii place tare mult de tipa de acolo si este singura persoana careia ii rade ....imi place si mie ...e super ok.

Andreea de Andrei Petru(18.08.2008)

Povestea bobocelului nostru

Poze:
http://picasaweb.google.com/AndreeasiPompiliu
_
You can learn many things from children. How much patience you have, for instance. Franklin P. Jones

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ella2008 spune:

Saluti mamici,

Hm, de unde sa incep?! In primul rand, bine ati venit Dana si Andreea! Sa va traiasca micutii! Dana, multumim lui Dumnezeu ca acum totul merge bine cu puiutza ta... De acum inainte numai bine va asteapta! Sa ne povestiti cum va merge... Noi intr-adevar ne marturisim aici toate semnele de intrebare.

Ella mea merge singurica pe langa canapea si de asemenea si in tarcul ei de joaca... asa de vreo saptamana-doua. Acum are un an si o luna. In rest, toate bune, multumim lui Dumnezeu: mananca bine (de vreo doua zile mananca 100% lapte de vaca dimineata si seara) si doarme bine (toata noaptea )! Ah, sa nu mint: acum vreo doua nopti s-a trezit din cauza unui canin care ii creste si a plans vreo doua ore! A fost o exceptie dar s-ar putea sa mai avem parte si de altele.

Ali, ma "intorc" la tine acum: iti multumesc din suflet pentru sfaturi! Ai dreptate: un copil trebuie sa se socializeze si cu alte persoane (perfect de acord!) insa ce ma fac eu daca nu am pe nimeni in care sa am atata incredere?! Aici pot plati pe cineva, normal... dar sunt asa de tinere fetele astea care isi ofera serviciile (14-18 ani) incat eu ma gandesc ca ele habar n-au ce sa faca cu un bebe cu exceptia plimbatului pe afara! Pe altcineva cu experienta nu cunosc. Alte mamici pe care le-am intalnit sunt la fel de disperate. Ali, tu esti binecuvantata sa ai parintii langa tine! Sa le dea Dumnezeu sanatate si sa va ajutati unii pe altii cat de mult puteti! Norocul meu este ca doarme soricelul meu toata noaptea de pe la 5 luni , caci altfel eram in pom. Haide, ca vad eu... trebuie sa-mi fac un plan. Oricum cred ca in cateva luni sau chiar si mai devreme vom reveni la Brasov pentru o perioada indefinita si poate gasesc pe cineva acolo. Cine stie?!

Trebuie sa plec, dragele mele: Ella mea urla la greu din tarcul de joaca!

Va pup cu drag si va urez doar bine si frumos!
Alina si puiutzul Ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Cum a fost ieri la gimnastica Andy? Mi s-a parut asa o chestie faina sa ne intalnim acolo pe hol.Si tare m-a emotionat momentul in care baietetii nostri si-au dat mana.Ai vazut ce mi-a mers gura pe acolo.Andrei se plictiseste repede si mai ales ca era aproape ora lui de somn trebuia sa-l binedispun pentru cand intram la gimnastica.In privinta rasului in hohote stai linistita.Andrei al meu cam de vreo luna rade mai des in hohote ca pana atunci foarte rar s-a manifestat.De zambit zambea mai des dar de ras in hohote....era ma scump.Dar cu cat trece timpul va fi mai bine.


Ella ma bucur ca ati luat hotararea sa veniti in tara.Poate iti va fi mai usor aici. Ai dreptate sunt binecuvantata ca ii am pe parinti aici si sa stii apreciez f mult ce fac pentru noi.
Noi acum sunutem la faza in care nu prea dormim noaptea.E posibil sa iasa un dintisor si sper ca dupa sa ne treaca.Tocmai cand am reusit sa scoatem toate mesele de noapte si am decalat masa de la 6 dim la 8 dim acum avem altele care nu ne lasa sa dormim.Am avut unele nopti tare grele in care se treze din ora in ora.Am citit aici pe site ca e cam normal la 8 luni si ca bebelusii vor sa arate ce pot.Sper sa treaca repede ca nu mai am putere.



ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ella2008 spune:

Saluti tuturor,

Asaaa, in primul rand Andy si Ali, voi ma ofticati la greu : va intalniti, mergeti cu puii la gimnastica impreuna... Glumesc, fireste! Trebuie sa fie tare fain sa va vedeti!

Ali, multa putere sa-ti dea Dumnezeu caci tu mai mult esti treaza noaptea decat dormi... din cate vad eu! Greu, tare greu trebuie sa-ti mai fie! Si eu sper sa treaca repede aceasta faza! Uite, ma gandeam sa te intreb daca Andrei se trezeste si mai vrea laptic sau doar il dor dintisorii si asta ii strica somnicul? Puiutza mea a avut un boom de crestere pe la 4 luni incat manca intr-una si se trezea si noaptea mai des de foame. Am citit ca unii copii pot avea aceasta faza si pe la 8 luni.
Voi iesiti afara zilnic? Eu o scot pe Ella cam 2 ore pe zi si mai ales acum cand este frig oboseste bine si este mai linistita cand ne intoarcem in casa. In rest doarme de pe la 11.30 pana la 13 - 13.30. Aaaa... si am uitat sa-ti spun ca pana pe la 10-11 luni eu i-am facut baitza in fiecare seara si masaj cu ulei. Asta cred ca o relaxa si obosea destul de tare caci manca si dormea neintoarsa dupa aceea. Insa nu toti copiii nu sunt la fel si metoda asta nu functioneaza mereu.
Rabdare si multa putere, Ali!

Iata ca fata mea nu ma mai lasa sa scriu si sincer si eu mi-am pierdut rabdarea sa ma tot lupt cu ea pentru mouse-ul calculatorului! Doamne, atunci cand vede ecranul calculatorului nimic nu o mai intereseaza! Uneori mai fug de ea luandu-mi computerul cu mine...

Va pup mamici si pitici!



Mergi la inceput