Eu nu am tata

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Citat:
citat din mesajul lui lollstrop

In momentul in care te-ai hotarat sa divortezi, nu conteaza din vina cui, si sa-ti refaci viata cu altcineva, cred ca trebuie sa fi constient de faptul ca exul sau exa nu poate sa-ti plateasca in continuare darile, iti asumi o responsabilitate si te gandesti daca tu, poti,si ai cum, sa le oferi copiilor tot ceea ce le trebuie. Nu te poti agata in continuare de ex doar ca sunt 2 copii si mai ales daca ai pe altcineva. Acel cineva atata timp cat, sta cu tine, automat si-a asumat o responsabilitate privind copiii, cred ca trebuie sa contribuie si el/ea.Nu spun ca Petrica nu ar trebui sa plateasca pensie alimentara, din potriva, trebuie sa o faca pentru copii, dar atat. Fiecare are alta viata.Nu sunt deacord cu ce spunea Insider, cum ca mai exista si cablu de platit,curent etc. Astea trebuia sa le plateasca si daca nu erau copii, si presupunand ca nu ar fi fost copii ce ar fi facut ? L-ar fi sunat tot pe ex sa-i dea banii pt datoriile casei ? Acei copii au 2 parinti, iar ea ca mama trebuie sa faca in asa fel incat sa se descurce, chiar daca asta inseamna sa se lase pe ea deoparte.


Upss stai nitel adica copii sunt problema parintelui cu care raman si a partenerului acestuia?
"Io" credeam ca un copil e responsabilitatea celor care l-auy facut daca nu este adoptat. Iete un copil consuma si apa si curent si caldura si mancare si pereti revopsiti si alta calitate de mancare. Si toate cele se strica mult mai usor intr-o casa cu copii. Stiu foarte clar care-i diferenta de buget intre doi oameni si doi oameni cu doi copii.
Si la bugetul copii parintii lor trebuie sa participe amandoi.

Va spuneam eu...ca unii barbati judeca relatia cu copii prin perspectiva celei pe care o au cu mama. Nu cu cine se culca mama este responsabil pentru copii.

Care-i problema? Salariul lui Petrica nu-i destul pentru patru copii. Eh asta e. Nu ti-l faci nici pe al treilea nici pe al patrulea. Sau ti-l faci si asumi conditiile bugetare restrictive pentru toti patru. Nu-i drept? Nu-i. Dar copii deja existenti n-au nici o vina. Trebuia sa te gandesti mai bine ca un copil nu-i o toana de moment si nu te poti descotorosi de el ca de un asset pagubos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Adica inafara de pensie alimentara (lasam la o parte cheltuieli cu vacante, cadouri, etc) tatal trebuie sa mai plateasca exei cablu/curent/vopsit pereti??
In ce tara e asta?

De aia se plateste pensie pt diverse cheltuieli.
Si restul de salariu il foloseste parintele nerezident asa cum pofteste la fel ca orice persoana libera din lume asta.Daca si cand vrea poate face cadouri copiilor.Dar de aici pana sa plateasca cablu la care se uita 'boyfriendul' exei e cam poveste lunga.

Si apropos de 'parintii tb sa contribuie in mod egal'.Nu cred ca vreun copil cheltuie (sau are nevoie de) dublul pensiei alimentare.Eu vb de pensiile de aici, stiu ca in ro sunt pensii si de 1 mil.Aici vb de mii de £ poate pt mai multi copii.Chiar nu vad ce ar tb sa se mai adauge la sume din astea....
Poate am inteles gresit iarasi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Nu a spus nimeni sa plateasca dublul pensiei. Insa mi se pare absurd sa decida tatal in ce se duce fiecare cent din pensie. Daca mama nu se ocupa de copil sa faca proces de cerera custodiei.
Dar daca se ocupa, un copil traieste in casa si multe din cheltuielile care se fac, se fac din cauza lui si-ntr-o casnicie normala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui Petrica_do

Doamnelor, eu nu tin sa ma contrazic cu voi.Nu are sens sa va mai descriu inca o data situatia, nu vroiam sa vb de sume.Dar vad ca s-a inteles ca sunt un zgarcit care nu se gandeste ca 'copiii nu traiesc cu aer' asa ca o sa va spun concret.Eu platesc lunar 2000 de lei (20 mil vechi).Trimit cadouri de Paste, Craciun, zile de nastere (si nu nimicuri), le cumpar haine de cate ori ii vad.In plus inainte de fiecare an scolar, fosta imi da lista cu ce le trebuie...dupa ce i-au intrat atatia bani in cont.Ce face cu ei daca ii cheltuie numai pt copii???La asta se adauga taxele pt avocati, banii de drum si hotel cand merg sa ii vizitez, etc.
Voua cat ca dau pensie ex sotii vostri??

Si aici sunt facturi, plus rata la banca ca eu nu am avut bani sa platesc alt apartament cash.Majoritatea le suporta sotia mea- care nu isi permite luxul sa stea acasa cu copilul in CIC si sa intre in urmatorul cand naste, ca fosta.Ea ce vina are?Copilasii astia ce vina au?Ei de ce nu o au pe mama alaturi 2 ani????
Sunt scuze astea??
Sunt tata care nu se mai intereseaza de copiii din prima casatorie pt ca vreau sa le dau pensie cat spune legea, sa ii vad exact cand am dreptul, fara santaje?
Cand am fost de acord cu intelegerea eram dezamagit de femei, nu credeam ca o sa indragostesc cu adevarat de abia dupa ce am divortat.Cand am div am avut intelegere privata cu fosta prin avocat.Am vandut apartamentul , ea a luat 70% eu 30%, a vrut 2000/luna.Mi-a promis ca o sa vad copiii cand vreau, de cate ori vreau, sa sun cand vreau (nu mi-a spus ca se muta).Eu imi respect intelegerea in continuare ,ea nu.


Tu vrei de fapt sa le reduci pensia alimentara primilor doi pentru ca nu te mai descurci. Ceea ce e corect si legea iti da dreptate. Ai decis sa ai 4 copii, le aloci sume egale tuturor. Tu insa nu esti 100% impacat cu gandul asta si te simti vinovat, iar exa inteleg ca in plus iti face si zile fripte. Nu esti inre-o situatie de invidiat, dar nici nu te astepta sa auzi "nu e vina ta, exa / circumstantele / viata sunt singurele vinovate".

Tu ai decis sa te insori cu prima sotie. Tu ai decis sa ai 2 copii. Tu ai decis sa te recasatoresti si sa mai faci 2. Sunt numai si numai deciziile TALE si trebuie sa ti le asumi si sa te impaci cu hotararea luata, indiferent care va fi aceea. Care iti va apartine de asemenea in totalitate.

Ceea ce incerc sa-ti spun e ca nu rezolvi nimic dand vina pe ceva / cineva sau lamentandu-te. In functie de contextul dat, iei decizia corecta din punctul tau de vedere si ti-o asumi. Contextul nu e cel pe care ti-l doresti, dar fiecare om pe lumea asta isi duce crucea, probabil asta e crucea ta.

Mare e gradina lui Dumnezeu si multe animale sunt in ea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Citat:
citat din mesajul lui lara_c
pana sa plateasca cablu la care se uita 'boyfriendul' exei e cam poveste lunga.




sigur nu se uita copiii? Eu n-am tele ca altfel e vai de mama multilingvismului acasa. Dar Internet am din cauza copiilor.

Citat:

Si apropos de 'parintii tb sa contribuie in mod egal'.Nu cred ca vreun copil cheltuie (sau are nevoie de) dublul pensiei alimentare.Eu vb de pensiile de aici, stiu ca in ro sunt pensii si de 1 mil.Aici vb de mii de £ poate pt mai multi copii.Chiar nu vad ce ar tb sa se mai adauge la sume din astea....

In .ro este intre 1/4 si 1/3 din veniturile tatalui functie de numarul de copii. Asa ca depinde de venituri, mai mult de veniturile declarate legal.
Ma indoiesc ca-n UK e o suma fixa si nu depinde de venituri. Nu toata lumea castiga multe mii de lire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Cred ca s-a inteles gresit, normal ca un tata nu trebuie sa plateasca decat pensia alimentara.

Problema apare atunci cand plateste o pensie alimentara care lui personal i se pare uriasa (in cazul de fata abia ar ajunge pentru taxele la gradinita ale copiilor), si considera ca din acesti bani pot huzuri, pe langa copii, si mama, si partenerul ei.

Deci...nu are sens. Cineva s-a intins mai mult decat i-a fost plapuma, atata tot.

Mergi la inceput