Eu nu am tata

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui m_ella2005
Dupa cum se mentiona intr-unul din mesajele postate, e foarte nesanatos pentru relatiile lui de adult sa se ajunga la respingerea unui parinte. Eu nu as numi-o chiar "respingere" ci mai degraba indepartare. Cine e de vina? Cu siguranta fostul ca a ales sa nu se mai implice, mai mult ca sigur actuala ca i-a facut un copil si il pune pe al ei mai presus de celalalt, ect., etc... Ce repede gasim explicatii si vinovati...


Ai dreptate, niciun motiv din lume, dar niciunul, nu poate scuza lipsa de interes al tatalui pentru copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Petrica_do spune:

Doamnelor,
Am citit cu atentie cele scrise si vreau sa va spun si opinia unui tata in acesta situatie.
Eu sunt casatorit , am un baietel de un an si un bebe pe drum.Mai am 2 copii dintr-o casatorie anterioara. Fosta sotie mea s-a mutat din orasul in care am locuit impreuna in celalalt capat al tarii.Foarte rar imi da voie sa ii vad si doar ca sa sun am program la ora fixa de 2 ori pe sapt(impus de ea).Eu respect programul si ii sun mereu, am sunat o data si prietenul ei mi-a inchis tel.Alta data am sunat intr-o alta zi pt ca ajunsesem seara prea tarziu acasa , mi-a zis 'azi nu e marti' si mia inchis.Le platesc pensie alimentara (pensie decenta, nu cum platesc unii)dar cand vreau sa ii vad mama lor mereu imi face sicane.De exemplu am luat bilete la mare in vara , cand sa stabilesc ora cand iau copiii , mi-a zis ca nu ii mai lasa.Fara motiv.Si multe multe, credeti-ma ca as sta toata ziua sa va povestesc.
Acum, ma gandesc la noua familie.Fosta a stresat-o pe sotia mea la prima sarcina, o streseaza si acum (cu telefoane aiurea care nu au legatura cu copiii, cu pretentii financiare in plus, desi credeti-ma ca daca va spun cat platesc nu ma veti crede, cu telefoane la membri familiei unde o vb de rau,etc).Voi schimba numarul de telefon.Efectiv tb sa ma intelegeti ca nu mai suport ca linistea familiei mele (pe care mi-am regasit-o cu greu) sa fie tulburata de aceasta persoana cu care intr-adevar am facut 2 copii, dar cu ea , eu nu vreau sa mai impart nimic, eu vreau sa imi vad copiii si atat.
Nu mi se pare normal ca sotia mea insarcinata si un copil mic sa faca sute de km ca eu sa ii vad pe ceilalti doi copii.Eu singur nu am de ce sa ma intalnesc cu fosta, sincer, nu e cinstit fata de sotia mea.
O sa ziceti, nu e cinstit nici fata de copii, nu nu e dar cand m-am recasatorit nu m-am asteptat o clipa ca totul sa fie la fel ca inainte.Am vorbit cu un avocat pt. a vedea ce este de facut , nu stau cu mainile in san.Ma credeti ca salariu meu se duce pe pensie alimentara, cadouri, bani pt avocati si benzina ca sa mergem atata drum sa ii vedem?Nu zic ca imi pare rau, dar imi e mila de sotia mea, ca ea din salariu ei plateste mai totul.Nu e corect.Mai ales ca e si gravida.
Cum sa ii mai cer sa mergem o data la 2 sapt??
Ma gandesc la copii, dar tb sa ma gandesc la toti, ca nici astia mai mici nu au nici o vina.Si pe ei tb sa ii cresc.Si lor tb sa le cumpar ce au nevoie.Ma intreb cat o sa mai tot cheltui banii pe avocati?
Efectiv am ajuns la concluzia ca tb sa imi pun familia pe primul plan, si cand vor fi mai mari ceilalti 2 copii vor intelege.Si acum inteleg multe ca sunt marisori.As vrea sa ii pot lua la mine, dar asa e legea.Ce pot sa mai fac?
Nu vreau sa mai pierd o familie petrecand timpul pe la tribunal si cheltuind toti banii pe la avocati. Atunci cand am cunoscut-o pe sotia mea, ea nu avea copii, nu mai fusese casatorita.E normal sa ii iubesca mai mult.Pe cel mic l-a purtat in panetce si acum mai poarta unul.Cu sa imi imaginez eu ca ii iubeste la fel ca pe cei ai altei femei, chiar daca tot eu le sunt tata?E ridicol , sincer.Am citit ca o doamna spune ca ea as AR FACE...E usor sa spui ce ai face....Cand tb efectiv sa te confrunti cu asta e mai greu.Sotia mea tine la ei, se poarta f frumos, dar nu ii pot cere sa ii iubesca la fel(pt. Dumnezeu, nici nu ne lasa sa ii vedem suficient incat sa ajunga sa ii iubesca!!!.De exemplu voi va iubiti nepotii, nu?Sunt copiii fratilor sau surorilor vostre, dar pe ai vostrii ii iubiti altfel, nu?
Cand noi ne-am casatorit, situatia era alta, mult mai amicabila intre mine si fosta.Cand sotia mea a ramas insarcinata prima oara, atunci a inceput totul.Fosta a pus program la tel., la vizite , m-a amenintat ca daca ii reduc pensia alimentara nu ii mai vad deloc, etc.
Asa ca dosmnelor, nu va mai grabiti sa aruncati cu rosii in sotiile actuale, ca nici nu va trece prin cap prin ce trec cateodata.Eu ii multumesc sotieie mele in fiecare zi ca este inca cu mine si alaturi de mine in tot calvarul asta.Alta in locul ei isi lua campii demult.
Ma pun in locul ei, putea sa aiba o familie cu un barbat fara obligatii, care nu cheltuie 90% din sal pe pensii alimentare, drumuri, cadouri, avocati(desi sa stiti ca am un serviciu destul de bine platit, nu va imaginati ca am salariu minim pe economie, dar fosta a vrut o intelegere privata, si daca aleg sa nu o mai respect si sa ii dau cat spune legea nu ma mai lasa sa ii vad), fara telefoane de la foste, fara sa tb sa calatoresca si sa faca concedii cu alti copii care nu sunt ai ei, etc.Eu va zic sincer ca nu cred ca ma inhamam la asa ceva .Stiu ca ma iubeste enorm si de aceea pt mine familia pe care o am cu ea e pe primul plan mereu.Viata e grea, suna urat ce am spus, dar, am multi colegi in situatii asemanatoare si mai devreme sau mai tarziu toti au ajuns la aceeasi concluzie: nu se merita sa mai pierzi inca o familie, mai ales daca in rest totul merge perfect in casnicie.
Multa intelegere va doresc,
Petrica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Petrica, chiar daca tu ai 100% dreptate, chiar daca esti un parinte bun si fosta o scorpie primii tai copii tot sunt sacrificati. Vad ca tu te-ai consolat cu ideea si cu faptul ca ai o noua familie. Repet, poate nu e vina ta (desi nu cred in vina doar a unuia singur in proportie de 100%), dar rezultatul e acelasi, suferinta unor copii.

Mare e gradina lui Dumnezeu si multe animale sunt in ea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Citat:
citat din mesajul lui anca74

Citat:
citat din mesajul lui catale



Corect, daca le e bine NUMAI copiilor tai, ce conteaza ca poate un alt copil (alti copii) sufera ?



Repet, pe mine m-ar interesa ca puii mei sa fie bine mai intai de toate, dupa care m-as gandii si la alti eventuali copii.
In mod sigur, nu i-as da la o parte pe acestia din urma.
Dar m-as ocupa cu precadere de ai mei.
Ca daca eu nu m-as ocupa de ai mei, in mod sigur "fosta" nu s-ar ocupa de ei. Asta pot sa o garantez.

Din fericire, eu nu sunt intr-o atare situatie si este pur si simplu o discutie de principiu in ce ma priveste. Le compatimesc sincer pe cele care traiesc in asemenea relatii complicate.


Emma INVINGE cancerul!

Mamica de Zanuta mica, Anna Laura


1. Nu am inteles cine te-ar pune PE TINE sa te ocupi cu precadere de copiii fostei. Doar sa nu impiedici intalnirile cu tatal lor, da, la doua saptamani dc. e cazul, oricum ai tai ar sta 13 zile cu tatal lor singuri si ceilalti o juma de zi si poate si in prezenta altora.

2. Pentru copii nu este responsabila doar mama.

Lara, ai intors-o ca la Ploiesti, ca distanta, ca nu stiu ce, cand de fapt in primul mesaj nu a fost vorba de nici o distanta, ai aratat mai mult decat clar ca tu esti de parere ca e OK sa te pui de-a curmezisul ca sotul sa isi vada copiii "asa des", ca ei ar fi "fosti copii", ai tai sunt "actuali", mai bine sa te ajute pe tine la muraturi. De ce l-ai luat nene cu copii dc nu poti suporta astfel de situatii? Apoi o intorci ca de ce nu zicem de mama biologica, pai nu avem de ce zicem, zicem de mesajul tau, pt ca mesajul tau rautacios ne-a revoltat pe unele, nu mesajele "biologicei". Pune-o sa scrie aci un mesaj rautacios si eu promit ca ma iau de ea



Ruxij, si Lai, nu am intors-o ca la Ploiesti cu distanta.In cateva luni plecam in Bangladesh pt. 3 ani (nu intamplator am scris 14 ore distanta).Inainte de asta am stat in Berlarus si Romania.Nu intamplator am spus ca si copiii din familia actuala de cele mai multe ori merg la boarding school.Fiica noastra (si ceilalti eventuali copii) vor merge la boarding school la liceu.Deci o sa ii vada si pe tati si pe mami in vacante.Nu consider ca vor fi traumatizati.Sunt in Romania atatia copii de 14 ani de la tara plecati la liceu la oras.Sunt toti afectati pe viata?
Noroc ca in ziua de astazi vacantele sunt dese si posibilitatile de a calatorii mai facile.
Asta am vrut sa spun ca nu am ce sa intorc ca la Ploiesti.

Ellej, vad ca nu mai spui nimic de diplomatii plecati cu june....poate ne-am intalnit pe la Clubul Diplomatic si nu stiu eu.............

Lara
Erinn's mummy
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/Wedding?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/ErinnKendall?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/AroundTheWorld?feat=directlink

www.onetruemedia.com/shared?p=7a28966e1c7a95b174b0df&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">My stars

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui lara_c

[quote]citat din mesajul lui ruxij

[quote]citat din mesajul lui anca74

[quote]citat din mesajul lui catale




Ellej, vad ca nu mai spui nimic de diplomatii plecati cu june....poate ne-am intalnit pe la Clubul Diplomatic si nu stiu eu.............

Lara
Erinn's mummy
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/Wedding?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/ErinnKendall?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/AroundTheWorld?feat=directlink

www.onetruemedia.com/shared?p=7a28966e1c7a95b174b0df&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">My stars


Nu cred.

Mare e gradina lui Dumnezeu si multe animale sunt in ea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Petrica_do

Doamnelor,
Am citit cu atentie cele scrise si vreau sa va spun si opinia unui tata in acesta situatie.
Eu sunt casatorit , am un baietel de un an si un bebe pe drum.Mai am 2 copii dintr-o casatorie anterioara. Fosta sotie mea s-a mutat din orasul in care am locuit impreuna in celalalt capat al tarii.Foarte rar imi da voie sa ii vad si doar ca sa sun am program la ora fixa de 2 ori pe sapt(impus de ea).Eu respect programul si ii sun mereu, am sunat o data si prietenul ei mi-a inchis tel.Alta data am sunat intr-o alta zi pt ca ajunsesem seara prea tarziu acasa , mi-a zis 'azi nu e marti' si mia inchis.Le platesc pensie alimentara (pensie decenta, nu cum platesc unii)dar cand vreau sa ii vad mama lor mereu imi face sicane.De exemplu am luat bilete la mare in vara , cand sa stabilesc ora cand iau copiii , mi-a zis ca nu ii mai lasa.Fara motiv.Si multe multe, credeti-ma ca as sta toata ziua sa va povestesc.
Acum, ma gandesc la noua familie.Fosta a stresat-o pe sotia mea la prima sarcina, o streseaza si acum (cu telefoane aiurea care nu au legatura cu copiii, cu pretentii financiare in plus, desi credeti-ma ca daca va spun cat platesc nu ma veti crede, cu telefoane la membri familiei unde o vb de rau,etc).Voi schimba numarul de telefon.Efectiv tb sa ma intelegeti ca nu mai suport ca linistea familiei mele (pe care mi-am regasit-o cu greu) sa fie tulburata de aceasta persoana cu care intr-adevar am facut 2 copii, dar cu ea , eu nu vreau sa mai impart nimic, eu vreau sa imi vad copiii si atat.
Nu mi se pare normal ca sotia mea insarcinata si un copil mic sa faca sute de km ca eu sa ii vad pe ceilalti doi copii.Eu singur nu am de ce sa ma intalnesc cu fosta, sincer, nu e cinstit fata de sotia mea.
O sa ziceti, nu e cinstit nici fata de copii, nu nu e dar cand m-am recasatorit nu m-am asteptat o clipa ca totul sa fie la fel ca inainte.Am vorbit cu un avocat pt. a vedea ce este de facut , nu stau cu mainile in san.Ma credeti ca salariu meu se duce pe pensie alimentara, cadouri, bani pt avocati si benzina ca sa mergem atata drum sa ii vedem?Nu zic ca imi pare rau, dar imi e mila de sotia mea, ca ea din salariu ei plateste mai totul.Nu e corect.Mai ales ca e si gravida.
Cum sa ii mai cer sa mergem o data la 2 sapt??
Ma gandesc la copii, dar tb sa ma gandesc la toti, ca nici astia mai mici nu au nici o vina.Si pe ei tb sa ii cresc.Si lor tb sa le cumpar ce au nevoie.Ma intreb cat o sa mai tot cheltui banii pe avocati?
Efectiv am ajuns la concluzia ca tb sa imi pun familia pe primul plan, si cand vor fi mai mari ceilalti 2 copii vor intelege.Si acum inteleg multe ca sunt marisori.As vrea sa ii pot lua la mine, dar asa e legea.Ce pot sa mai fac?
Nu vreau sa mai pierd o familie petrecand timpul pe la tribunal si cheltuind toti banii pe la avocati. Atunci cand am cunoscut-o pe sotia mea, ea nu avea copii, nu mai fusese casatorita.E normal sa ii iubesca mai mult.Pe cel mic l-a purtat in panetce si acum mai poarta unul.Cu sa imi imaginez eu ca ii iubeste la fel ca pe cei ai altei femei, chiar daca tot eu le sunt tata?E ridicol , sincer.Am citit ca o doamna spune ca ea as AR FACE...E usor sa spui ce ai face....Cand tb efectiv sa te confrunti cu asta e mai greu.Sotia mea tine la ei, se poarta f frumos, dar nu ii pot cere sa ii iubesca la fel(pt. Dumnezeu, nici nu ne lasa sa ii vedem suficient incat sa ajunga sa ii iubesca!!!.De exemplu voi va iubiti nepotii, nu?Sunt copiii fratilor sau surorilor vostre, dar pe ai vostrii ii iubiti altfel, nu?
Cand noi ne-am casatorit, situatia era alta, mult mai amicabila intre mine si fosta.Cand sotia mea a ramas insarcinata prima oara, atunci a inceput totul.Fosta a pus program la tel., la vizite , m-a amenintat ca daca ii reduc pensia alimentara nu ii mai vad deloc, etc.
Asa ca dosmnelor, nu va mai grabiti sa aruncati cu rosii in sotiile actuale, ca nici nu va trece prin cap prin ce trec cateodata.Eu ii multumesc sotieie mele in fiecare zi ca este inca cu mine si alaturi de mine in tot calvarul asta.Alta in locul ei isi lua campii demult.
Ma pun in locul ei, putea sa aiba o familie cu un barbat fara obligatii, care nu cheltuie 90% din sal pe pensii alimentare, drumuri, cadouri, avocati(desi sa stiti ca am un serviciu destul de bine platit, nu va imaginati ca am salariu minim pe economie, dar fosta a vrut o intelegere privata, si daca aleg sa nu o mai respect si sa ii dau cat spune legea nu ma mai lasa sa ii vad), fara telefoane de la foste, fara sa tb sa calatoresca si sa faca concedii cu alti copii care nu sunt ai ei, etc.Eu va zic sincer ca nu cred ca ma inhamam la asa ceva .Stiu ca ma iubeste enorm si de aceea pt mine familia pe care o am cu ea e pe primul plan mereu.Viata e grea, suna urat ce am spus, dar, am multi colegi in situatii asemanatoare si mai devreme sau mai tarziu toti au ajuns la aceeasi concluzie: nu se merita sa mai pierzi inca o familie, mai ales daca in rest totul merge perfect in casnicie.
Multa intelegere va doresc,
Petrica



Domnule Petrica,
Ai rezumat cam tot ce mi-a trecut mie prin cap ca o femeie casatorita cu un barbat, care are copii dintr-o relatie anterioara, poate trai.
Si reciproca cred ca este valabila in termeni de suparari, tracasari si probleme: barbat casatorit cu o femeie cu copii dintr-o relatie anterioara.

Imi pare sincer rau ca fosta ta sotie nu este destul de matura sa reactioneze corect in aceasta situatie. Corect fata de copii, in primul rand.
Nu este insa usor, din orice unghi ai privi problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

Petrica, ai dreptate, insa de multe ori situatia e inversa, actualele poarta o mare vina si despre asta se discuta.
In cazul tau, copiii din prima casatorie au peste trei ani, nu ? Cel putin asa inteleg... Si prietenul meu a avut probleme cu fosta, care nu il lasa sa-si vada fata. Insa la tribunal a obtinut un weekend la doua saptamani, plus jumatate din toate vacantele.

Altfel, mi se pare normal sa faci sute de kilometri pentru copiii tai, la un divort cei doi trebuie sa stie dinainte ca asta e unul din riscuri. Mizeriile pe care ti le face exa sunt inacceptabile, insa copiii TAI nu au nicio vina, povestea cu pensia alimentara este reglementata prin lege, iar amenintatrile cu "nu-ti mai vezi copiii daca imi reduci pensia" nu au cum sa tina. Da, costa avocatii, dar aceste probleme se pot rezolva. Nu stiu sigur daca a fost votata legea... intereseaza-te... Daca fosta nu respecta programul de vizita, poate fi executata silit. Uite, am gasit:


"Ca o noutate a Codului de Procedura Civila, in considerarea dificultatilor materiale si personale de executare a titlurilor executorii avand ca obiect incredintarea minorilor, stabilirea programului de vizitare a acestora si alte masuri de ocrotire privitoare la acestia, au fost instituite reglementari privind executarea hotararilor judecatoresti referitoare la minori astfel :
- daca debitorul nu executa de bunavoie obligatia de a lasa minorul sa fie preluat de catre creditorul prestatiei [ celalalt parinte ] ori se opune la efectuarea programului de vizitare a minorului, executorul, la cererea creditorului prestatiei, va sesiza instanta de executare in vederea aplicarii unei amenzi civile, iar daca dupa expirarea unui termen de o luna de zile de la comunicarea incheierii de aplicare a amenzii, debitorul nu se conformeaza, executorul va trece la executarea silita;

- executarea se va face, sub sanctiunea nulitatii executarii, in prezenta unui reprezentant al directiei generale de asistenta sociala si protectie a copilului si, cand este necesar, a unui psiholog; A fost de asemenea instituita interdictia adresata unei persoane de a brusca minorul si de a exercita presiuni asupra lui pentru a realiza executarea. Daca executorul constata ca insusi minorul refuza sa il paraseasca pe debitor ori manifesta aversiune fata de creditor, se va putea dispune de catre instanta de judecata un program de consiliere psihologica a minorului pentru o perioada de maximum 3 luni de zile, si daca si dupa aceasta perioada minorul se opune la executare, reprezentantul directiei de specialitate va sesiza de indata instanta de executare competenta pentru a se pronunta asupra mentinerii masurilor privitoare la minor, care nu au putut fi aduse la executare."


Copiii tai din prima casatorie nu vor intelege cand vor fi mai mari... e o iluzie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Petrica_do spune:

Am meditat mult in ultimul timp....Ieri, intr-o discutie cu varul meu (am crescut impreuna , suntem ca 2 frati) acesta m-a intrebat :Mai, Petre, tu cu cine esti insurat, cu fosta sau cu actuala?
..- pai..cu actuala,normal...
- pai si atunci cum se face ca ii trimiti aproape toti banii fostei, plangi ca nu vezi copiii si vb numai de avocati?
M-a lovit ca o caramida....Am meditat, am citit si pe forum despre mai multe situatii similare si aseara am avut si un mic consiliu de famile (cu sotia, sora mea, parintii)si am ajuns la o concluzie.Dupa Paste voi actiona in justitie pt stabilirea pensiei alimentare cat zice legea (nici un leu mai mult), stabilit program de vizitare strict (cu exec. silita daca e nevoie).
Catale, nu am apelat la exec silita pt copii.Stiu de la un coleg ce inseamna asta.Vine executorul si 'smulge' efectiv copilul din bratele unei mame care urla si se da cu capu' de pereti .Cum crezi ca se simt copii, cat de vinovati se simt ca tata ii duce la film iar mama lor se da cu capul de pereti din cauza asta.???Nu ii marcheaza?
Voi incerca si varianta asta, in speranta ca nu va face chiar asa.Dar daca va veni cu dramatisme, sincer nu vreau sa ii traumatizez.
Cat despre faptul ca tb sa ma astept ca se poate intampla sa se mute la asa distanta...chiar nu stiu cum poti sa spui asa ceva....Trebuia sa ma astept probabil si ca va fugi cu amantul cand facea overtime la birou, nu????Ca de aia s-a mutat pt el.Ea nu tb sa se astepte ca dupa ce face asa ceva, copiii nostri vor suferi pt ca nu isi vor putea vedea tatal asa des?Nu tb sa se astepte ca nu va mai fi pusa pe primul plan?Eu stiu ca aici pe forum sunt mai multe mama carora li s-au incredintat copiii decat tati, dar asta nu inseamna ca tb sa atacati asa, fara discernamant.
Spui ca nu o sa inteleaga cand vor fi mari...hmmm eu cred ca au inteles deja cand marti am vb cu ei ce sa isi puna in bagaj pt mare si vineri le-a comunicat mama lor ca nu ii mai lasa si plangeau in telefon (sunt mai mari de 3 ani ,da , au 11 si 12 ani).Astia mici cum o sa inteleaga Catale ca nu au ce le trebuie.Ia spune-mi cum le explic la 18 ani ca nu au avut de nici unele???Am un salariu foarte bun, daca nu i-as da fostei atatia bani am trai lejer cu tot ce ne trebuie si mai mult chiar...Situatie concreta, nu povesti...urmeaza sa mi se mai nasca un copil ...cu ce ii iau patut, carut, scutece , hainute????Poate sa o trimit pe maica-sa la munca si in travaliu sa avem bani....Ceilalti 2 au avut absolut TOT ce si-au dorit, cei mici nu merita la fel pt ca sunt facuti cu a doua sotie??Asa gandesc fostele?????
Pana la urma, femeia asta(actuala) si copiii nostri sunt familia mea.Ea nu mi-a gresit niciodata cu absolut nimic.Ea este pe primul plan pt mine si nu ma voi mai lasa intimidat de nici o fosta.Eu vreau familie si liniste , nu inca un divort si alti 2 copii pe care nu ii vad.Spun asta nu dupa o luna doua de incercari de a comunica pe cale amiabila si a ne intelege ci dupa 3 ani!!!!!Asa cum spunea cineva mai sus sunt copii de la tara care merg la internat la oras (sau gimnastele de la Deva, alti sportivi, etc) care vad parintii doar in vacante.Voi face tot posibilul sa ii vad des- faca a mai afecta bugetul familiei mele.Fosta trebuia sa se gandesca ca odata plecata cu amantul si divortati nu voi mai munci numai pt ea...(eu nici macar nu am siguranta ca banii ajung la copii)Ii voi da strict cat spune instanta ca mai am 2 de crescut si nici nu o vreu sa ajung la balamuc din cauza celei mai mari greseli din viata mea.

Anca este o femeie care intelege fara macar sa fie pusa in situatia asta.

Succes doamnelor va doresc, si ganditi-va la copii!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

Petrica, orice om e liber sa traiasca acolo unde isi poate face viata mai usoara. EXEMPLU... Daca dupa divort imi gasesc un serviciu bun, un job ideal, la 200 km sau la 2000 km, ma mut, cu tot cu copil... pentru binele copilului si pentru binele meu, material, social, profesional. Daca tu, ca tata al copiilor, nu esti de acord pentru ca asta inseamna ca tie ti-ar fi mai greu sa ii vizitezi, atunci ok... acoperi diferenta intre salariul pe care l-as putea avea si nu ma mut. Sau convenim ca jumatate de an copiii stau la tine, jumatate, la mine. Sau trei luni si trei luni... Copilul nu s-ar simti destabilizat, din contra, ar fi sigur pe iubirea ambilor parinti si ar avea o stabilitatea emotionala mult mai mare (am vazut un caz real, nu imi imaginez). In aceasta situatie, nu poti impune nimanui cum sa-si traiasca viata.

Atentie, nu am spus sa ii dai toti banii fostei, din contra, am spus ca asta se reglementeaza prin lege si ca nu te poate santaja ca nu te mai lasa sa-ti vezi copiii.
Si ideea era ca nu vor intelege copiii tai din prima casatorie, in cazul in care decideai sa nu mai lupti pentru ei !

Vorbesc din experienta mea de mama a unui copil care sufera ca tatal ei nu vine sa o vada, ca sa "o iubeasca si pe ea" (cum spune copilul meu), desi nu a avut nicio opreliste, in afara de actuala care ii interzice ! Nu numai ca ii interzice sa-si vada copilul, nu il lasa nici pensie sa ii dea copilului, in conditiile in care el nu e un amarat, ci castiga cel putin 2000 de euro pe luna si a trebuit sa ma milogesc sa-mi dea 500 de lei pentru doctori, pentru copil, asta dupa ce am ramas eu fara bani, dupa doua saptamani de mers in fiecare zi la alt spital si alt doctor. Legal eu nu pot rezolva nimic in nicio privinta, legea nu il poate obliga sa-si vada copilul, cat despre bani... exista multe portite legale, gen microintreprindere si banii luati la negru/gri sau cum o fi. Traiasca minimum pe economie pe cartea de munca ! La tine insa situatia se poate rezolva pe cale legala.

Si nu in ultimul rand vorbesc din experienta prietenului meu, pe care fosta lui nu il lasa sa-si vada copilul si, mai mult, ii spunea copilului numai lucruri urate si neadevarate despre tatal lui, desi el isi iubeste copilul la nebunie si orice ban are il da pentru copil si pentru tot ce isi doreste copilul. Au trecut anii si s-a reglat de la sine si povestea asta, copilul are acum zece ani si intelege deja ce e adevarat si ce nu.

Inca ceva, nu am spus ca prin ceea ce faci sa-ti ranesti ceilalti doi copii !

Si apropo de ce ti-am spus cu executarea silita, daca mai citesti o data, in teorie, pentru ca nu am asiatat la asa ceva: "A fost de asemenea instituita interdictia adresata unei persoane de a brusca minorul si de a exercita presiuni asupra lui pentru a realiza executarea. Daca executorul constata ca insusi minorul refuza sa il paraseasca pe debitor ori manifesta aversiune fata de creditor, se va putea dispune de catre instanta de judecata un program de consiliere psihologica a minorului pentru o perioada de maximum 3 luni de zile, si daca si dupa aceasta perioada minorul se opune la executare, reprezentantul directiei de specialitate va sesiza de indata instanta de executare competenta pentru a se pronunta asupra mentinerii masurilor privitoare la minor, care nu au putut fi aduse la executare."

Iti inteleg inversunarea, insa e bine s-o folosesti asa cum ai hotarat cu familia ta, in sens constructiv si pozitiv... Sa rezolvi in asa fel incat sa fie bine pentru toata lumea.

O parere diferita de a ta nu inseamna atac... daca la mine te-ai referit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Petrica_do spune:

Catale... off, acum inteleg ca si tu esti cumva la 'mijloc' daca prietenul tau este intr-o situatie asemanatoare, deci stii cum e.Nu am vrut sa par agresiv...scuze .Eram si eu suparat.Ma apasa situatia asta enorm.
In situatia exei nu banii mai multi sau un serviciu mai bun au facut-o sa se mute.Sau nu serviciul ei, ci al prietenului actual.El s-a mutat cu serviciul si ea s-a mutat cu el..Acum inteleg si eu ca o mama care se muta sa zicem , din provincie in Bucuresti pt un salariu mai bun tb o faca pt copii...Dar nu e cazul ei, te rog sa ma crezi.In fine.....Ce bine ar fi sa ii pot tine eu 6 luni si ea sase sau chiar 1 an ca sa nu fie probleme cu scoala.Dar nu ar accepta in ruptul capului.Macar intr-o vacanta sa ii lase 2-3 sapt si as fi fericit.Inca mai sper.
Multumesc pt. sfaturi.

Mergi la inceput