Semne sarcina in prima saptamana dupa ovulatie?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_cnt spune:

Nu am auzit de dr. Popescu.

Da, ai dreptate, toti doctorii sunt buni cand rezultatul e bun si rai cand nu e bun. E normal sa gandim asa.

E adevarat ca e dureros ce se intampla in Romania, pentru ca aici nu nasti cu acelasi dr. care iti urmareste sarcina, e aiurea.

Cu analizele sa stii ca si pe mine Chicea ma cam supara. Pentru ca eu tot insist sa le fac pe toate si el zice ca nu e nevoie. Dar o sa le fac de acum, pentru ca, pana la urma, e riscul nostru si viata noastra in joc.

Mie nu mi-a zis sa imi fac nici secretia, insa mi se pare absurd. O sa le fac zilele astea pe toate.

Iti doresc din suflet sa iti fie bine! Mergi mai bine in Bucuresti, eu nu stiu pe acolo care sunt buni si care nu, insa cu siguranta sunt multi buni. Nu te lasa, viata e uneori mult prea dura cu noi, dar mergem mai departe, orice ar fi!

Mai povestim, poate vrei sa scrii si tu la "aspirante optimiste". Sunt foarte multe fete care au trecut prin multe incercari grele si nu au renuntat.

Si e foarte important sa poti comunica cu cineva care a trecut prin aceleasi greutati. Ajuta mult!

Te asteptam!

Oana, in devenire!

"Fa primul pas cu incredere. Nu conteaza daca vezi toata scara, pur si simplu paseste!"M.L.King
http://tt.lilypie.com/AaCkp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionik76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_cnt

Buna tuturor!

Sunt oarecum disperata si doar voi ma puteti intelege!

Luna trecuta am facut stimulare cu Menopur, iar in 18 aug am facut Pregnyl 5000. In primele zile m-au durut sanii si erau foaarte sensibili. De cateva zile nu ma mai dor, dar au ramas sensibili. Simt si niste crampe, am pofta de mancare si dupa ce mananc uneori mi se face greata, alteori nu ma satur. Ieri, spre ex., am mancat vreo 8 mici si inca mai voiam, dar m-am oprit. Si eu in viata mea nu am suportat nici macar mirosul de mici, de mancat pana acum cred ca de maxim 3 ori am mancat.

Simt si o durere in burtica in momentul cand ma asez sau ma ridic.

Zilele astea am tot citit despre semnele sarcinii, dar stiu ca nu pot aparea asa repede.

Ce credeti ca se intampla cu mine?

http://tt.lilypie.com/AaCkp3.png


Nu stiu ca sa spun, dar eu la ambele sarcini am avut semne inainte de venirea ciclului, imi era f rau, stari de greata, somnolenta, sani mariti si durerosi, ce mai, semne de sarcina, si mai aveam 2-3 zile pana la ciclu, deci habar n-aveam ca sunt gravi. Asa ca e posibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darya23 spune:

Buna fetelor si tuturor burticilor, fetelor am si eu o intrebare.... sunt la 6 zile dupa ovulatie cu un cm de 26 de zile... am facut test la ovulatie si a iesit pozitiv...pe 5 am ovulat , pe 3 si 4 apoi pe 6 am prestat cu sotul meu .... akm trebuie sa vad pe 20 daca vine cm sau nu ...dar intrebarea mea este urmatoarea...am niste crampe la burta....azi toata ziua am avut mici dureri pe langa ovar zic eu ... apoi akum sprea seara am crampe k la cm .... pana akm nu mi s'a intamplat niciodata sa simt ceva de genu in afara de ziua cm'ului.... imi puteti spune cam de la ce ar putea fi ?? racita sau chis sigur nu este pt k am facut controale.... nu inteleg , ast parerile voastre ... va multumesc anticipat:*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui darya23

Buna fetelor si tuturor burticilor, fetelor am si eu o intrebare.... sunt la 6 zile dupa ovulatie cu un cm de 26 de zile... am facut test la ovulatie si a iesit pozitiv...pe 5 am ovulat , pe 3 si 4 apoi pe 6 am prestat cu sotul meu .... akm trebuie sa vad pe 20 daca vine cm sau nu ...dar intrebarea mea este urmatoarea...am niste crampe la burta....azi toata ziua am avut mici dureri pe langa ovar zic eu ... apoi akum sprea seara am crampe k la cm .... pana akm nu mi s'a intamplat niciodata sa simt ceva de genu in afara de ziua cm'ului.... imi puteti spune cam de la ce ar putea fi ?? racita sau chis sigur nu este pt k am facut controale.... nu inteleg , ast parerile voastre ... va multumesc anticipat:*

Buna!
Poate sa fie si dureri de cm sau de sarcina ,nu ai decat sa astepti.
Totusi cred ca e un pic devreme pentru dureri de sarcina.
Eu ca si tine am ciclu de 25-26 zile ,am inceput sa am dureri de burta din ziua 21 iar in ziua 22 seara am avut niste greturi ,apoi si in ziua 23 si 24 ,cand m-am hotarat sa fac test si a iesit pozitiv.Eu am ovulat in zi 12(test pozitiv de ov.)
Nu vreau sa-ti faci sperante degeaba pentru ca pe de alta parte si in alte luni am mai simtit dureri ,(fara greturi)si n-a fost sarcina.
Multa bafta!

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

nu te mai gandi la simptome cu certitudinea ca e sarcina. Si eu in prima luna de stimulare aveam simptome de sarcina cu duiumul ca mi le autoindusesem. Cand testul a fost negativ sa vezi dezamagire. Inca cateva luni dupa tot asa a fost dar pana la urma, dupa laparoscopie, cand chiar am ramas gravida n-am avut nici un simptom decat crampe ca cele menstruale si sani mai sensibili. Nici n-am crezut testul pozitiv din prima ca era liniuta a doua prea pala. Nici acum nu am simptome decat f mici ameteli rar de tot. Nu am pofte, greturi, somnolenta...

10+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darya23 spune:

va multumesc frumos pt raspunsuri, dar eu nu sunt cenul sa'mi inventez simptome , am mai fost insarcinata desi a fost extrauterina:((( si stiu exact care sunt simptomele undei sarcini....doar k sunt in neregula cu durerile astea...sunt ciudata si nu le'am mai avut niciodata dupa ovulatie ... aveam doar in ziua ciclului menstrual... alte simptome nu am pt k stiu k este prea devreme...dar durerile astea imi sunt tare neclare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

darya durerrile pot avea multe cauze, de la o implantare, pana la o raceala, infectie,chist, pot fi si dureri de la intestinul gros(crede-ma da niste dureri...) poti incerca sa iei no-spa sa le atenuezi si nu face rau nici daca ar fi o sarcina si apoi daca se confirma sau infirma sarcina sa faci o vizita la medicul ginecolog pentru inceput si sa ceri o eco transvaginala ca sa excluzi orice, e posibil sa ai si corp luteal produs in exces dupa ovulatie si sa se formeze o mica formatiune chistica si astea mai dor, ti-am zis pot fi multe cauze...daca tu crezi ca ar fi sarcina incearca o alimentatie sanatoasa, acidfolic si vitamine. eu una am dureri tot timpul ciudate si cand ma astept mai putin, insa eu am endometrioza, iar dupa ovulatie eu am dureri groaznice cam o saptaman, dar sunt luni cand nu am dureri(poate nici ovulatie) sunt luni cand nici la ciclu nu ma doare...deci e variabil, asta nu inseamna ca ai ceva neaparat.
e bine sa fi precauta si sa faci un control cu tot ce trebuie si apoi o sa stii.
te pup si iti doresc sa fie bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leonela spune:

buna fetelor sunt noua pe aici desi am citit de nenumarate ori mesajele voastre.de 9 luni eu si sotul meu incercam sa avem un bebe dar se face asteptat desi probleme de sanatate nu avem. insa aceasta luna cred ca ceva se intampla si sper sa nu fie autosugestie.am avut ovulatia(dupa calculele mele)pe 31 si dupa o saptamana am inceput sa am greturi si intro seara mam trezit din somn pentru a vomita ma simteam ingrozitor ceea ce mia dat de gandit,sanii ma dor ceva mai tare decat inainte de menstruatie, am avut niste scurgeri ceva mai abundente zilele astea, imi este somn toata ziua si am arsuri la stomac. mai am 6 zile pana ar trebui sa imi vina menstruatia deci test nu am cum sa imi fac desi asi vrea.insa am mici dureri de spate si burta asemanatoare celor din menstruatie. voi ce credeti sunt semne de sarcina sau pur si simplu trebuie sami soseasca "musafirii" nedoriti. mentionez ca in urma cu 3 luni am suferit un avort menstrual (nu stiu cauzele) nici eu nici doctorii care multi miau spus ca nici nu am fost insarcinata desi dupa ce am avut menstruatie ingrozitor de dureroasa cu voma si stari de lesin(fara sa merg la doctor, o mare prostie recunosc) dupa o saptamana 4 teste pozitive si dureri de san.deci sigur a fost avort menstrual. in fine nu am avut complicatii si nici nevoie de curatari . sper luna asta sa imi implineasca dumnezeu si mie aceasta mare dorinta .cred ca nu asi rezista un alt test negativ dupa toate aceste simptome.va rog dativa si voincu parerea si daca cineva a trecut prin asa ceva sami spuna. va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Leonela, eu la ambele sarcini am avut sindrom premenstrual. Eram nervoasa, transpiram, parul mi se ingrasa imediat, ma smiorcaiam si asteptam sa vad rosu.
Stomacul a devenit sensibil dupa vreo 2 saptamani de la testul pozitiv. La prima sarcina sanii erau tari si durerosi, la a doua erau moi. Ma refer aici la saptamanile imediat urmatoare ovulatiei.

Mai asteapta putin si fa un test. Daca e pozitiv, mergi la doctor sa-ti dea tratament de sustinere a sarcinii.
E posibil si sa nu fie sarcina, ci vreo anemie ceva.

Bafta, sa fie cum iti doresti !!

Mergi la inceput