Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grace30 spune:

Ayla......stai linistita (ma sperii si pe mine). riscurile sunt intr-adevar mai mari dar daca sunt diferiti (fiecare cu placenta lui) cum am inteles ca sunt si ai tai...riscurile sunt ceva mai mici...

Oricum vino si la mamici de gemeni si tripleti sa vezi ce de mamici fericite cu gemeni si tripleti fericiti

http://bd.lilypie.com/Qph4p2.png
mami de Petru Alexandru (16.01.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grace30 spune:

vroiam sa zic gemeni si tripleti sanatosi

http://bd.lilypie.com/Qph4p2.png
mami de Petru Alexandru (16.01.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Super..deci la piscina e voie :"atata timp cat piscina este dezinfectata cu concentratia recomandata de clorina"(mmmmm... da de unde sa stiu...?)
De vopsit nu este voie - raman dalmatian

fbruma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nilufera spune:

Eu nu inteleg care e faza cu vopsitu'?!
am inteles ca nu are absolut nici un fel d einfluenta asupra fatului nici macar in trim I; v-a zis cineva-doctor-sa nu va vopsiti1?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lysbeth spune:

@florinela: cred ca poti incerca sa te vopsesti cu Henna. Sunt 100% naturale teoretic...Da mai bine intrebi medicul

Legat de piscina nush ce sa zic...Nu m-as duce la un strand gen titan sau crangasi de exemplu... Dar la o piscina ca aceea de la Miramar de ce nu?

Acum sa nu exageram...Sa nu stam ca in povestea cu drobul de sare ca nu e bine.

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lysbeth spune:

Pt Nilufera

Dr.Shams sfatuieste ca vopsitul parului sa fie evitat cel putin in primele patru luni de sarcina. S-a observat ca mici cantitati de vopsea pot fi absorbite prin pielea capului si eliminate prin urina, ceea ce face posibil ca aceasta sa treaca si prin placenta. La fel ca si in alte cazuri in care ai dubii, este mai bine ca vopsitul parului sa fie evitat in perioada sarcinii sau cel putin in primele 4 luni.

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lysbeth

@florinela: cred ca poti incerca sa te vopsesti cu Henna. Sunt 100% naturale teoretic...Da mai bine intrebi medicul

Legat de piscina nush ce sa zic...Nu m-as duce la un strand gen titan sau crangasi de exemplu... Dar la o piscina ca aceea de la Miramar de ce nu?

Acum sa nu exageram...Sa nu stam ca in povestea cu drobul de sare ca nu e bine.

6+




Ai dreptate()
Vroiam sa va intreb voi cand faceti curat si folositi dezinfectant, detergenti, clor....etc pentru baie si cada. Folositi masca si manusi. Eu sapt trecuta am facut curat si nu am pus manusi, plus mirosul ala de subst chimice inhalat, m-am gandit dupa, oare nu face rau? Voi ce stiti?


fbruma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lysbeth

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=899
Asta ca sa spulberam mitul cu piscina si altele

6+

Vopsitul parului este periculos pentru fat! ADEVARAT

Dr.Shams sfatuieste ca vopsitul parului sa fie evitat cel putin in primele patru luni de sarcina. S-a observat ca mici cantitati de vopsea pot fi absorbite prin pielea capului si eliminate prin urina, ceea ce face posibil ca aceasta sa treaca si prin placenta. La fel ca si in alte cazuri in care ai dubii, este mai bine ca vopsitul parului sa fie evitat in perioada sarcinii sau cel putin in primele 4 luni.

Deci cam nasol, cu vopsitul asta.
In mitul cu piscina tot nu credeam, ca unde mergem noi sunt putini oameni, practic doar cei din hotel si hotelul are putine camere. Nu cred ca puteam renunta la asa ceva pe o perioada de 9 luni, si am mai spus, mai erau si alte gravidute acolo si nu au patit nimic. Noi mergem regulat acolo si n-am contactat nimic. Si un om sanatos poate contacta, stiu e riscul mai mare la gravida, ca e risc si pt fat.

Monica si bebe

"Daca iubesti pe cineva,ii ierti orice greseala;daca esti cu adevarat indragostit crezi ca a gresit din iubire..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui grace30

Ayla......stai linistita (ma sperii si pe mine). riscurile sunt intr-adevar mai mari dar daca sunt diferiti (fiecare cu placenta lui) cum am inteles ca sunt si ai tai...riscurile sunt ceva mai mici...

Oricum vino si la mamici de gemeni si tripleti sa vezi ce de mamici fericite cu gemeni si tripleti fericiti

http://bd.lilypie.com/Qph4p2.png
mami de Petru Alexandru (16.01.2007)

Grace, tu ai gemeni? ca am vazut la ticker-ul tau. Unde mi-am facut ticker nu era optiunea de 2. La tine cum sunt, monovalenti? Din ce am vazut eu poza mea la eco, jur ca n-am inteles mare lucru. Adica unde incepe placenta unuia si unde e a altuia. Se vede ca sunt 2 emrbioni si unul mai mare altul mai mic, dar poate fi si din unghiul in care i-a prins. Ma enerveaza medicii astia ca se uita se uita si nu explica si la nestiutorii de parinti sa inteleaga.
Eu nu vreau sa te sperii, ca sunt speriata eu destul, nu-ti zic, daca as mai putea sa dau inapoi, am asa o stare cand ma gandesc. Iar eu sunt si micuta si slabuta, sper sa aiba loc sa creasca suficient de mari.

Monica si bebe

"Daca iubesti pe cineva,ii ierti orice greseala;daca esti cu adevarat indragostit crezi ca a gresit din iubire..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui florinela79

Vroiam sa va intreb voi cand faceti curat si folositi dezinfectant, detergenti, clor....etc pentru baie si cada. Folositi masca si manusi. Eu sapt trecuta am facut curat si nu am pus manusi, plus mirosul ala de subst chimice inhalat, m-am gandit dupa, oare nu face rau? Voi ce stiti?


fbruma

Florinela e periculor mirosul de clor, de diluant etc. Am o verisoara, a facut bebe ei asm (s-a nasuct asa) din cauza ca au renovat casa si de la miros de vopsea -asa i-au zis ei medicii- in sarcina. Noi avem menajera si oricum nu prea sunt acasa cand curata ea general cu dezinfectant. Dar aveti grija cu chimicele astea.

Monica si bebe

"Daca iubesti pe cineva,ii ierti orice greseala;daca esti cu adevarat indragostit crezi ca a gresit din iubire..."

Mergi la inceput