Mamici si Burtici de Baia Mare(10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariana2005 spune:

Nikoleta, sunt la a 2 a sarcina si la prima a fost cezariana, deci si acum va fi la fel...nu risca nimeni o nastere normala dupa cezariana. Eu chiar as fi vrut sa incerc o nastere normala dar am intrebat 4 medici si toti mi-au raspuns acelasi lucru...cezariana.
Initial am zis ca o sa raman sa nasc aici dar nu prea imi place de medic, (dr.Ardeleanu) mi se pare ca prea face totul numai pt. bani si sincer mie nu imi plac astfel de oameni. In primul rand as vrea sa ma vada pe mine cu burta si bebelus nu banii pe care ii va face pe spatele meu...asta e parerea mea, nu e obligatoriu cea adevarata... si in plus m-a programat foarte repede, in 5 septembrie fata de 15 cand m-a programat la Cluj. Oricum eu consider ca bebe trebuie sa stea cat mai mult in burtica, adica pana la termen...daca se poate bineinteles. Tu cum mai esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns renataozana spune:

Felicitari Anca pentru minunata fetita pe care ai adus-o pe lume.E o scumpete de copil,sa creasca mare si sa va bucurati de ea in fiecare clipa.

Renata..Mami de Alex si piscotel micut de 30saptamani


http://tickers.baby-gaga.com/p/dev306pbs.png" alt="pregnancy due date" border="0" /></a>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolleetta spune:

Asa e Ariana. Daca prima nastere a fost cu cezariana, e prea riscant sa nasti normal si nu iti recomanda nici un medic asa ceva. Eu am vrut sa iti spun de Ardelean, dar nu am vrut sa te sperii. Sunt si eu de parere ca daca bebe vrea sa stea in burtica, de ce sa il grabim noi sa iasa? ca e mai bine daca sta cat mai mult.
Eu sunt mai bine. Mai am contractii, dar foarte rar. Am fost la medic si mi-a zis sa nu mai iau tratament, numai la nevoie o pastiluta de no-spa.
Astept sa ne mutam, ca sa incepem cumparaturile pt. bebe si sa pot sa mai citesc una-alta, ca nu stiu cum o sa ma descurc.

la toata lumea.

24 = Rares
http://community.webshots.com/user/nikolleetta?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Fetele, multumesc mult pentru aprecieri si cuvintele frumoase

Ariana, am nascut la Ginecologie I cu dr. Halmagean Petru, am fost foarte multumita de el. Dr. Cruciat a plecat in concediu asa ca l-am ales pe Halmagean si nu-mi pare rau deloc. Chiar m-a ajutat dupa nastere si am stat intr-o rezerva cu 2 paturi. Am sa scriu si povestea nasterii, a fost una cu peripetii. Am facut anestezie generala pentru ca nu mi-a prins rahianestezia, doctorii erau pregatiti cu bisturiul deasupra mea iar eu inca miscam degetele de la picioare.

Renata, acum am vazut ca si tu nasti cu dr. Halmagean

Daca aveti timp, va rog sa ma treceti si pe mine in listuta:

Carla Alexandra, 2900 g, 52 cm, Apgar 9, 36s+4zile, cezariana, Ginecologie I Cluj Napoca, dr. Halmagean Petru

Mami fericita de Carla Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariana2005 spune:

Nikoleta, sunt sigura ca o sa te descurci foarte bine...putina panica, spaima...asa e la primul, dar merita orice o sa te convingi singura de asta..Eu sunt la al 2 lea copil asa ca daca vrei sa ma intrebi ceva, orice...nu ezita chiar daca ti se par lucruri banale...


Anca, ce bine e cand totul se termina cu bine...sper sa ne intalnim cu bebelusii la plimbare. Eu mai am putin dar timpul trece asa de repede...Apropo, inainte de cezariana nu ti-a facut clisma? Am vazut ca le spuneai la celelalte fete sa nu manance solid cu o zi inainte si sa foloseasca o supozitoare cu glicerina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariana2005 spune:

Malinka,de data asta sunt sigura ca ai nascut...n-ai mai dat un semn de multa vreme...sper ca sunteti bine amandoi...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns renataozana spune:

Anca ,intradevar pana acum am fost urmarita de Halmagean Petru si sincera sa fiu am fost si sunt extrem de multumita de el ,este un profesionist.Daca nu era el cred ca aici la Baia Mare medicii ma tineau doar in pat cu sedative,in schimb el ma incurajat ,mi-a dat un tratament pentru contractii si mi-a zis ca nu e musai obligatoriu sa stau doar in pat deoarece o graviduta pe langa odihna are nevoie si de un psihic bun iar daca eu simt ca vreau sa merg sa ma plimb asa sa fac.
Sincer eu nu m-am hotarat unde voi naste pentru ca vreau sa nasc normal(SPER SA POT),primul baietel l-am nascut aici in Baia Mare,"conditii" nu vreau sa-mi amintesc dar a fost doar pentru cateva zile care au trecut repede.Nu vreau clinica privata ci un spital unde bebele meu sa aiba parte de siguranta ,de comoditate ne-om ocupa cand ajungem acasuc de la spital.
Fetelor eu am ales Clujul deoarece aici in Baia Mare am avut o experienta traumatizanta cu un doctor ginecolog,acum 2 ani de zile m-am decis sa mai fac un bebic sa nu fie diferenta mare intre Alex si micut dar minunatul doctor la care am mers(la cabinet particular bineinteles)nu a observat ca bebicul meu are o malformatie la inimioara la nici un ecograf(era vizibil deaorece bebele meu avea doar un atriu si un ventricol).Fetita sa nascut cu malformatie complexa ....si dupa operatia la Tg.Mures a mai trait 7 luni si 2 saptamani.
Nu pot explica prin cuvinte ce trauma am trait in acele 7 luni si dupa,dar cu ajutor din partea familiei si a sotiorului meu am depasit momentul.
acum dupa toate astea ne-am hotarat sa facem un bebic deoarece medicii m-au incurajat sa o fac nefiind vorba de ceva genetic.De data asta medicul la care mergem ne-a aratat fiecare camaruta a inimii ne-a explicat fiecare organ al bebicului si sunt convinsa ca bebele meu este sanatos.

Fetelor sa aveti bebei sanatosi si sarcini usoare

Renata..Mami de Alex si piscotel micut de 30saptamani


http://tickers.baby-gaga.com/p/dev306pbs.png" alt="pregnancy due date" border="0" /></a>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns renataozana spune:

Fetelor cred ca ar trebui sa facem putina galerie pentru Malinka

Renata..Mami de Alex si piscotel micut de 30saptamani


http://tickers.baby-gaga.com/p/dev306pbs.png" alt="pregnancy due date" border="0" /></a>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariana2005 spune:

Renata, foarte bine ca te-ai hotarat sa nasti la Cluj, mai ales dupa experienta pe care ai trait-o. O sa te simti mai linistita si mai in siguranta atat pentru tine cat si pentru bebelus...si cred ca asta conteaza foarte mult. Imi pare rau pentru pierderea suferita, nici nu vreau sa-mi imaginez prin ce ati trecut, important e ca ati avut curajul si puterea sa mai incercati din nou...si sunt sigura ca de data aceasta totul va fi bine...doar esti pe maini bune, nu?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Renata, imi pare rau pentru pierderea suferita La fel ca si Ariana iti recomand sa nasti la Cluj, dr. Halmagean are garzi la Gine I si te poate interna acolo cu cateva zile inainte de data programata. Conditiile nu sunt grozave, insa e cel mai bine sa fii acolo in preajma nasterii. Bebe merita orice efort. Eu sunt tare fericita ca am ales sa merg in spital, altfel cine stie ce s-ar fi putut intampla.

Ariana, tu unde nasti pana la urma? N-am reusit sa citesc tot ce-ati scris cat am fost plecata.

Malinka

Melly, ai o scumpete de fetita, e tare dulce. De abia astept sa faca si a mea 2 luni si sa fie grasunica ca si puiutul tau.

Mami fericita de Carla Alexandra

Mergi la inceput