Cum devine un copil adoptabil?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Salviae spune:

Deianira,daca nicicum nu e posibil s-o adopti,atunci incearca sa tii legatura cu ea cat mai des posibil.Se pare ca tu esti singura legatura cu viata "normala" si fiecare copil are nevoie de acest lucru.Daca poti pastra legatura cu ea si daca va ajunge la o maternala,ar fi si mai bine.Ai ajuta si pe maternala,daca ai duce saptamanal pe fetita la o plimbare in parc,la o discutie intre fete,la cofetarie,sau intr-o vizita la rude.
Succes si vino si povesteste-ne ce ati mai facut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Eu vreau ca fetita sa devina adoptabila pentru ca astfel ar intra mai usor intr-o familie care cu siguranta o doreste, nu ca sa o adopt eu, asta e imposibil.
Salviae, legatura pe termen lung oricum va exista, pur si simplu as fi vrut sa fac mai mult pentru ea .



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Deianira din cererea ta initiala eu am inteles ca doresti sa adopti fetita.Se pare ca am inteles gresit.
Ma bucur ca te ocupi de fetita si te felicit.Cum ti-a venit ideea?
Am vazut ca vorbeai de o relatie pe termen lung cu fetita.Daca e adoptata e posibil ca familia sa nu doreasca sa tina legatura cu tine.


Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Asi, din nefericire nu se poate sa o adopt eu (desi mi-ar placea la nebunie, crede-ma). Eu vizitez de ceva ani acel centru unde e ea, ma batea gandul de mult sa fac asa ceva dar nu stiam exact cum sa pun problema, in cele din urma m-am atasat de ea si am facut si asta . Azi am fost sa o vad si am avut o discutie tare serioasa . E o dulce si o frumoasa si se face tot mai isteata pe zi ce trece.

Din pacate pentru mine (care nu am reusit sa fac absolut nimic ) si sper din tot sufletul ca din fericire pentru ea, cazul ei s-a rezolvat. Daca vrea cineva detalii astept pm. Multumesc pentru tot ajutorul acordat.

Subiectul se poate inchide.

P.S. Asi, acum am vazut ca esti din Cluj!!! Trebuie neaparat sa vorbesc cu tine . Sper sa nu te deranjez, iti dau pm.



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aspirutza spune:

Deianira, mai ai vesti de la micuta? A plecat deja? Te admiram foarte mult pentru ceea ce faci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Aspirutza, inca nu a plecat la Cluj, se complica itele ca la noi la romani :-).

Eu scriu tot timpul despre ea aici:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120565



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salviae spune:

Deianira,nicio veste?!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Salviae... situatie ei e aceiasi :-((

In afara de mine si mai doua fete din Timisoara (o ingrijitoare si o fata de 15 ani din centrul unde a stat si A. aici in oras) nimeni nu o cauta. No comment.

Noroc cu asistenta sociala de la casuta ei, care e o draguta si imi povesteste intotdeauna de ea, vrea sa ajute si ea cat poate, din pacate nu se muleaza sistemul asta nenorocit pe nevoile micutilor.

Eu cu A. vorbim minim saptamal la telefon si acum a inceput sa se prinda si ea ce face aparatul ala :-)). La inceput mai mult ma asculta pe mine vorbind. I-am promis ca dupa sesiune ne vedem si ne plimbam impreuna in oras.
Si tot timpul ii repet ca o iubesc si ne este tare dor de ea tuturor.

p.s. Am primit un numar de la DPC Cluj si mi s-a zis sa sun acolo sa intreb care e situatia ei legala. Cum procedez? Cum mai e legea? Din cunostintele mele, nimeni din familie nu a cautat-o de aproximativ un an. Ajuta ca ceva argumentul asta?



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Salviae , daca A. devine adoptabila iti garantez ca tip pe tot forumul! :-))



Good things happen to good people.

Mergi la inceput